Najnowszy program "Pożaru w burdelu"

Są 22 litery hebrajskiego alfabetu. Są 22 ścieżki połączeń dziesięciu sefirot, poprzez które emanuje Ein Sof. 22 to wartość numeryczna hebrajskich czasowników „zbierać” i „gromadzić”. Bo tego wieczoru będziemy razem. Ale 22 to także liczba czasowników „niszczyć” i „poświęcać”. Kogo zatem zniszczymy, a co poświęcimy tego wieczoru?

Jak co roku w żydowskie święto Purim Warszawę opanują dybuki, a ich ofiarą padnie BurdelTrupa. Purim to jedno z najradośniejszych świąt, które jest pretekstem do przebierania się, zakładania masek i kostiumów oraz wesołego ucztowania. Talmud mówi, że podczas Purim Żyd musi wypić tyle wina, aby nie mógł odróżnić słów „przeklęty Haman" od słów „błogosławiony Mordechaj". Nie zabraknie duchów, piosenek widmo i upiornych skeczy, a w nich: Golem, Jakub Frank, Mural Marka Edelmana, Kamienicznik i Dzika Reprywatyzacja. Maskarada łączy się z karnawałem, a szalony nastrój święta podkreślają oznaki gwałtownie nadciągającej wiosny. Czy BurdelTrupa zanurzając się po raz drugi w tematyce żydowskiej, tym razem jeszcze głębiej i odważniej, udźwignie ciężar tożsamości miasta oraz swojej własnej odpowiadając na pytanie: Czyja jest Warszawa?

„Inwazja dybuków 2, czyli Warszawski golem" - terminy spektakli:
21, 22, 23, 25, 26, 27, 29, 30 marca - godz. 21.30
28 marca - godz. 20.00
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, ul. Anielewicza 6, Warszawa.

Bilety:
70 zł normalny, 50 zł ulgowy
Do kupienia na stronie: bilety.polin.pl lub w kasie Muzeum, informacje i rezerwacje: tel. 22 47 10 301; rezerwacje@polin.pl

Pożar w Burdelu to niezależny teatr założony w 2012 roku przez Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego. Początkowo związany z klubem Chłodna 25, następnie występował m.in. na scenach Teatru WARSawy, Nowego Teatru i Teatru Studio. Na przełomie lutego i marca 2015 roku występował gościnnie na deskach Teatru Polskiego. Każde przedstawienie Pożaru w Burdelu to odcinek cyklu, odrębna całość, pokazująca życie stolicy w krzywym zwierciadle, a zarazem kolejny rozdział w losach postaci – wybranych mieszkańców Warszawy. Każdy odcinek opowiada o tym, czym aktualnie żyje Warszawa, ale nie zapomina też o historii i legendach stolicy. Bohaterami spektakli są m.in. warszawska syrenka, mieszkańcy miasteczka Wilanów, hipsterzy z Placu Zbawiciela, budowniczy metra, prezydent Warszawy i jej świta.
Pożar w Burdelu stał się rozpoznawalną wędrowną trupą teatralną, która dotykając ważnych dla Warszawy tematów i mierząc się z jej słabościami w zaskakujący sposób komentuje wydarzenia ważne z punktu widzenia każdego uczestnika życia społecznego i kulturalnego w naszym kraju. Entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność nawiązuje do najlepszych tradycji polskich kabaretów literackich.

Nagrody:
Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej za twórczy wkład i odkrywanie niekonwencjonalnych dróg popularyzacji wiedzy o Roku Kolberga 2014
Michał Walczak uznany przez tygodnik „Wprost" za jednego z 50 najbardziej wpływowych Polaków w 2014
„Wdecha" za Wydarzenie Roku 2013

Następny odcinek:
Maj/czerwiec 2015 – „Herosi Transformacji 2"

 



(-)
Materiał Teatru
21 marca 2015
Teatry
Muzeum POLIN