Nasza klasa i Planeta Lem na GST

W sobotę w ramach 22. Gliwickich Spotkań Teatralnych oglądać będziemy słynną "Naszą Klasę" Teatru na Woli oraz "Planetę Lem" Teatru Biuro Podróży

"Nasza Klasa" - Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Warszawa

Dramat Tadeusza Słobodzianka to historia dziesięciu uczniów z jednej klasy – Polaków i Żydów – opowiedziana od roku 1925 aż po współczesność. Wraz z nadejściem dorosłości kończy się czas wspólnych  zabaw. Wybucha wojna, do miasteczka wkracza najpierw radzieckie, a potem niemieckie wojsko.  Antysemityzm wybucha w serii gwałtów, morderstw, tortur i kulminuje w masowym pogromie. Niemal wszyscy miejscowi Żydzi giną spaleni w stodole albo zamordowani na rynku. Po wojnie zaczyna się  rozliczanie przeszłości, której tak naprawdę rozliczyć się nie da. „Nasza klasa” to wstrząsająca opowieść o  skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w XX wieku, o zbiorowej winie, o prawdzie, która okazuje się nikomu niepotrzebna, oraz o historii, której nie da się osądzić, odtworzyć ani nawet wytłumaczyć. Jest to pierwszy polski dramat uhonorowany Literacką Nagrodą „Nike”.

"Planeta Lem", Teatr Biuro Podróży, Poznań

Bohaterami są postacie znane z powieści i opowiadań Lema: Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, superkomputer, roboty. W przedstawieniu pokazany jest świat przyszłości, w którym sztuczna inteligencja zapewniając rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt doprowadza ją do degeneracji i zgnuśniałej pasywności. Jest to świat zamieszkany przez humanoidalne istoty, których sens istnienia zawęził się do  dawki halucynogenu. Dzięki niemu żyją w iluzji dobrobytu i spokoju pod czujnym okiem cyberopiekunów.

W przedstawieniu wykorzystano spektakularną, ruchomą scenografię, efekty świetlne i projekcje multimedialne. Specjalnie skomponowana muzyka jest połączeniem brzmień symfonicznych z postindustrialnymi.

Spektakl "Planeta Lem" został  wyprodukowany przez Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2011.



(-)
Materiały Organizatorów
12 maja 2011