Niebawem przegląd najważniejszych animacji filmowych

Med a Prach, Obwodowy Teatr Lalek w Mohylewie, Nicola Unger, Gaspare Nasuto, David Zuazola, Scarlattine Teatro, Unia Teatr Niemożliwy – to wybrani artyści, którzy wystąpią podczas IX edycji festiwalu Lalka Też Człowiek. Pierwszy spektakl odbędzie się już 10 października.

Festiwal otworzy dzieło sceniczne „Domov, Eros, Viera" w wykonaniu słowackich, niezależnych artystów, tworzących wspólnie pod nazwą MED a PRACH. Na scenie pojawią się naturalnej wielkości lalki i trzy specjalne szklane ekrany, których aktorzy użyją do zapisywania i obrazowania emocji. Zapiski materializują się i znikają, przeprowadzając widza przez transcendentalną opowieść o miłości i wierze. Spektaklowi towarzyszy wykonywana na żywo muzyka. Obwodowy Teatr Lalek Mohylew z Białorusi zaprezentuje groteskę polityczną „Dramat Niemożliwy". Fabuła nawiązuje do klasycznej konstrukcji eposu rycerskiego - na życie władcy zawiązał się spisek, a wykonawcą zamachu ma być przyszły zięć króla, Rycerz Przykładny. Astrolog uprzedza Pana o planowanym spisku i uprzedza, że ten będzie bezpieczny dopóki nazwisko zamachowca nie zostanie ujawnione. Jednak o wszystkim dowiaduje się Odalinda, córka króla. Wtedy sytuacja ulega diametralnej zmianie – przedstawienie zamienia się w fantazję na temat tego, co by się stało, gdyby komunistyczna międzynarodówka została zawiązana w średniowieczu.

Podczas festiwalu Nicola Unger – holenderska artystka, której występy zawsze balansują między sztukami wizualnymi a performance – zrealizuje swój najnowszy projekt, „Audience of One". Skupia się w nim na roli jednostki w społeczeństwie i bada relacje między indywidualnością a zbiorowością. Zupełnie odmienny w wyrazie jest drugi jednoosobowy spektakl, który będzie można obejrzeć podczas festiwalu, czyli „Zebra". To zabawna, dwudziestominutowa opowieść o miłości i przetrwaniu w nieprawdopodobnych życiowych okolicznościach. Izraelski artysta - Meitel Raz - realizuje ją przy pomocy prostego stołu, dziesięciu palców i małej, pluszowej zebry. W swoim kolejnym spektaklu zatytułowanym „Podróż na księżyc" Raz zabiera widzów na wyprawę z hiszpańskim podróżnikiem, Gonsalesem, który niefortunnie gubi się na otwartym morzu.
W kolejnych dniach na scenie Instytutu Teatralnego widzowie zobaczą także efekt chilijsko-włoskiej kooperacji w wykonaniu Scarlattine Teatro i David Zuazola Puppets Company we współpracy z Markiem Żurawskim, dyrektorem artystycznym festiwalu Lalka Też Człowiek. Ich „Cupido es una Broma" to komedia, ukazująca męki trawionego przez miłość Nula, który po odkryciu sprawcy swojego nieszczęścia – Kupidyna – postanawia go pojmać i zniszczyć. Jednak nawet wtedy jego nadzieje na zakończenie nieszczęścia okazują się złudne. Teatr Lalki i Ludzie zaprezentuje performance „Podróż", stworzony przez malarza, muzyka i aktora. Głównym tematem opowieści staje się przemijanie, a forma działań oscyluje między plastycznym performancem, koncertem muzycznym i spektaklem teatralnym. Widowisko składa się z cyklu ruchomych, realizowanych w różnych technikach cieniowych obrazów, a każdy z nich w odmienny sposób odnosi się do tematu podróży.
Zeszłoroczny laureat nagrody publiczności zaprezentuje komedię „Pulcinella burattino napoletano". Gaspare Nasuto jest neapolitańskim mistrzem lalkarstwa i rzeźbiarzem - w jego spektaklu głos tytułowej Pulcinelli uzyskiwany jest za pomocą Pivetty - instrumentu muzycznego ukrywanego pod kostiumem aktora. Podczas festiwalu polską premierę będzie miał wyjątkowy spektakl „Tra" Tadeusza Wierzbickiego. To niepowtarzalny teatr cieni stworzony za pomocą podwójnej membrany, lampy oraz figur wyciętych ploterem i naklejonych na celofan. Równorzędnym tworzywem tego spektaklu są kompozycje muzyczne Tadeusza Wieleckiego. Swoje spektakle poza konkursem zaprezentuje jeden z najważniejszych polskich teatrów alternatywnych - Unia Teatr Niemożliwy. „Opcje życia wg prof. Leszka Kołakowskiego" to przedstawienie składające się z pięciu quasi-wykładów zmarłego niedawno filozofa. To krótkie, celne wywody, wieńczone zaskakującymi morałami i krótkimi utworami muzycznymi granymi na pianinie. W „Drugim pokoju" artyści łączą język teatru z szeroko rozumianą sztuką fotografii. Spektakl rozgrywa się w dwóch przestrzeniach, w których główną rolę odgrywają czarno – białe obrazy ukazujące zwykłą, nużącą codzienność w poetyckiej, nastrojowej interpretacji. Z kolei „Toporland" to plastyczna impresja bez słów, inspirowana sztuką Rolanda Topora – mistrza czarnego humoru. Spektakl otrzymał min. Złotego OFFeusza na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu oraz I nagrody na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych i na Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych PIERROT.

Trwający od 10 do 17 października festiwal Lalka Też Człowiek to także przegląd najważniejszych animacji filmowych dla dorosłych. W tym roku zobaczymy filmy z tegorocznej edycji polsko-słoweńskiego festiwalu animacji 4. StopTrik IFF, który odbywa się w Mariborze, produkcje studentów z izraelskiej Shenkar School oraz australijskiej Griffith Film School. Pojawią się także najnowsze filmy animowane z Węgier oraz jak zawsze produkcje z poznańskiego Animatora. Dla fanów polskiej szkoły animacji przygotowano przegląd twórczości studia Marka Serafińskiego obchodzącego w tym roku dziesięciolecie działalności. Używając groteskowo-surrealistycznej formy Serafiński portretuje przemiany społeczne i polityczne oraz przygląda się relacjom międzyludzkim i kondycji współczesnego mężczyzny. Jak zawsze festiwalowi towarzyszą również wystawy i spotkania z twórcami teatru lalek.

Program festiwalu:

10.10, godz. 20:00 „Domov, Eros, Vera", MED a PRACH
11.10, godz. 20:00 „Dramat Niemożliwy", Obwodowy Teatr Lalek w Mohylewie
12.10, godz. 18:00 oraz 20:00 „Audience of One", Nicola Unger
13.10, godz. 17:30 oraz 20:00 „Zebra", „Podróż na Księżyc", Meitel Raz
13.10, godz. 19:00 „Opcje Życia" Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem
14.10, godz. 17:30 oraz 20:00 „Cupido es una Broma", David Zuazola i Scarlattine Teatro
15.10, godz. 20:00 „Podróż", Teatr Lalki i Ludzie
16.10, godz. 18:00 „Tra",Tadeusz Wierzbicki – polska premiera
16.10, godz. 20:00 „Pulcinella burattino napoletano", Gaspare Nasuto
17.10, godz. 18:00 „Drugi Pokój", Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem
17.10, godz. 20:00 „Toporland", Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem
17.10, godz. 21:00 ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród

Codziennie po ostatnim spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami w kawiarni Instytutu Teatralnego, moderowane przez Bartka Miernika.

IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych
Lalka też Człowiek
10-17 października 2014
Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 Warszawa

Strona festiwalu: www.lalkatezczlowiek.eu
Festiwal na Facebooku: www.facebook.com/lalkatezczlowiek

Festiwal jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.



(-)
Materiał Teatru
25 września 2014