Nowy festiwal w Poznaniu

Od 5 do 7 września trwał będzie nowy festiwal "Opera Know-how", dzięki któremu opera na stałe zadomowi się w miejskiej przestrzeni i odsłoni swoje nowoczesne oblicze.

W programie festiwalu znajdą się pozycje dedykowane widzom, którzy chcieliby bliżej poznać operę oraz projekty prezentujące jej związki z pokrewnymi dziedzinami sztuki: jazzem, street artem, muzyką współczesną. Nie zabraknie także spektakli i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncertów, happeningów oraz spotkań i dyskusji z ludźmi opery. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbywają się wokół ulicy Święty Marcin -na podwórkach i w miejskich bramach. Miejsce nie jest przypadkowe - twórcy festiwalu chcą przyczynić się do rewitalizacji i kulturalnego ożywienia najważniejszej poznańskich arterii oraz dotrzeć do mieszkańców miasta w ich codziennej rzeczywistości.

Patronem pierwszej edycji jest Karol Szymanowski, motywem przewodnim - pieśń. Jak mówi Zuzanna Głowacka, dyrektor artystyczna festiwalu: - Szymanowski to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Jego pieśni są królestwem niesamowitych historii i obrazów - stanowią klucz do zrozumienia operowego świata. Wierzymy, że ich popularyzacja może stać się początkiem fascynacji śpiewem klasycznym i operą oraz pretekstem dla odkrywania bogatej polskiej kultury muzycznej.

Szymanowski jest głównym bohaterem programu Festiwalu Opera Know-how. W trakcie trzech dni widzowie będą mieli okazję usłyszeć blisko 80 utworów pochodzących z różnych okresów jego twórczości - od kompozycji najwcześniejszych po dzieła w pełni dojrzałe. Do najciekawszych inspirowanych muzyką Szymanowskiego propozycji należą: jazzowy koncert "Szymanowski: Inspiracje" w Klubie Blue Note, seria rozgrywanych w nietypowych lokalizacjach kameralnych koncertów "Głosy miejskich zakamarków" oraz finałowy spektakl Pieśń o nocy, który odbędzie się w fontannie przy Placu Wolności.

Organizatorami Festiwalu Opera Know-how są Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna Pro Arte oraz Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury działające w ścisłej współpracy z Akademią Muzyczną i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu sprawującym merytoryczną opiekę m.in. nad wykonaniem muralu, który znajdzie się na przystanku PST Szymanowskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej i fanpage'u festiwalu. Wydarzenie objęli honorowym patronatem Prezydent Miasta Poznania oraz Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.



(-)
Materiał festiwalowy
8 sierpnia 2014