O festiwalu

Organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina międzynarodowy festiwal muzyczny „Chopin i jego Europa" przygląda się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał. Odwołuje się także do współczesności genialnego kompozytora, prezentując m.in. twórczość bliskiego Chopinowi kręgu jego przyjaciół - kompozytorów polskich, dla których pamięć potomnych okazała się mniej łaskawa, a którzy pozostawili utwory dużej wartości: Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Nowakowskiego, Franciszka Lessela, Józefa Krogulskiego, a także tych, z którymi Chopin współtworzył świat muzyczny Europy pierwszej połowy XIX wieku i tych, którzy pozostawali wyraźnie pod jego wpływem.

Specjalnym walorem festiwalu Chopin i jego Europa jest przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów, które – wykonywane na instrumentach z epoki lub ich kopiach – pozwalają nam zbliżyć się do aury dźwiękowej czasów Chopina. Legendarne zespoły i soliści, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym są stałymi gośćmi Festiwalu, przybliżając magiczny obraz minionych epok. Pianiści grają na fortepianach z kolekcji Instytutu, który dysponuje obszernym zbiorem instrumentów z czasów Chopinowskich: słynnymi Pleyelami, Erardami, Broadwoodem, a także kopią fortepianu Buchholtz (warszawskiego instrumentu Chopina) i wiedeńskiego Grafa.

Każdego roku na zaproszenie Instytutu przyjeżdżają do Warszawy, by wystąpić podczas festiwalu, gwiazdy światowej pianistyki, wybitni kameraliści, wirtuozi różnych instrumentów, dyrygenci, znakomite zespoły... wśród goszczących po wielokroć w Warszawie na zaproszenie Instytutu są Martha Argerich, Nelson Freire, Nelson Goerner, Garrick Ohlsson, Orkiestra XVIII wieku, Europa Galante, Collegium 1704, Sinfonia Varsovia...

Festiwal jest także podstawą stale powiększanej i zdobywającej międzynarodowe uznanie kolekcji wydawnictw fonograficznych Instytutu – wiele z albumów CD i DVD wydawanych przez Instytut jest rejestracją koncertów festiwalowych lub powstawało w jego ramach.

Festiwal od lat gromadzi w Warszawie wielotysięczną publiczność, w tym wielu melomanów z kraju i zagranicy, przyjeżdżających do naszej stolicy specjalnie na to wydarzenie. Swoich miłośników i słuchaczy festiwal ma na całym świecie – także tych, którzy nie mogą być w sierpniu w Polsce.

Dzięki tradycyjnej współpracy Instytutu z Programem 2 Polskiego Radia koncerty festiwalowe docierają do wielomilionowej publiczności w kilkudziesięciu krajach – koncerty Festiwalu nadawane są po wielokroć na antenie Programu 2 PR, stanowią również cieszącą się niezmiennie wielkim zainteresowaniem i uznaniem ofertę dla stacji Europejskiej Unii Nadawców EBU.

Podczas tegorocznej edycji, podobnie jak w roku ubiegłym, większość koncertów dostępna będzie także w bezpłatnym streamingu.



(-) (-)
Materiał Instytutu
11 sierpnia 2021