O historii Polski, nie dość poznanej albo zapomnianej

Najważniejsze spektakle, jakie zostaną pokazane na XXVII Olsztyńskich spotkaniach Teatralnych, opowiadają o historii Polski, nie dość poznanej albo zapomnianej - powiedział we wtorek dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Zbigniew Brzoza. Spotkania odbędą się od 6 do 13 kwietnia.

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej przegląd spektakli teatralnych organizatorzy podali, że w tym roku widzowie obejrzą 10 przedstawień zespołów teatralnych z Polski.

- Najważniejsze spektakle, jakie pokazujemy są oparte nie na fikcji literackiej, ale na fragmentach historii Polski i to jest najbardziej istotne. Opowiadają o historii Polski, która funkcjonuje gdzieś poza głównym nurtem myślenia o historii, jest nie dość poznana albo zapomniana - powiedział PAP dyrektor Zbigniew Brzoza. Jak ocenił, "to jest powód dla którego warto takie spektakle pokazywać".

- Warto opowiadać o wykluczeniu z 1968 roku, bardzo warto opowiadać o pogromie kieleckim i warto opowiadać o doświadczeniu nikczemności, pogardzie dla osoby ludzkiej, o redukcji - uprzedmiotowieniu człowieka obozów koncentracyjnych- wskazał.

Jak mówił, "żyjemy w świecie, w którym zajmujemy się dużo bardziej wartościami materialnymi niż duchowymi". - Mam wrażenie, że ta rzeczywistość pozbawiająca człowieka godności coraz szerzej otwiera sobie drzwi do naszej przestrzeni społecznej- dodał dyrektor Brzoza.

Olsztyńscy widzowie obejrzą sztukę "Zapiski z wygnania" Teatru Polonia w wykonaniu Krystyny Jandy. To spektakl oparty na osobistych wspomnieniach Sabiny Baral, 20 -letniej emigrantki roku 1968, która z Polski wyjechała wraz z rodzicami.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach pokaże sztukę "1946", opowiadającą o wydarzeniach z lipca 1946 r. w Kielcach. Doprowadziły one do pogromu społeczności żydowskiej w tym mieście. Spektakl został uznany za jedno z najważniejszych przedstawień w Polsce 2018 roku.

Wspomnienia Wandy Półtawskiej "I boję się snów" stały się kanwą monodramu "Ravensbrueck. Miasto kobiet". Barbara Prokopowicz opowiada o życiu więźniarek w jedynym obozie koncentracyjnym tylko dla kobiet. Spektakl zrealizowano przy pomocy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Olsztyńska publiczność podczas XXVII Olsztyńskich Spotkań Teatralnych zobaczy także m.in. sztukę "Zakonnice odchodzą po cichu" Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, spektakl "Wiedźmin. Turbolechita" Teatru Nowy Proxima, muzyczne przestawienie PiArt Studia "100 minut dla urody" z poezją Wisławy Szymborskiej czy musical "Bem. Powrót człowieka - armaty" w wykonaniu aktorów Teatru Syrena i Pożaru w Burdelu.



Agnieszka Libudzka
Kurier PAP
6 kwietnia 2019