O lękach, nienawiści, miłości, samotności i cierpieniu

Noc Helvera to jeden z najlepszych polskich dramatów, jakie powstały w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Miał około 50 premier w kraju i za granicą – m.in. w Niemczech, Rosji, Luksemburgu, na Białorusi i w USA.

Został przetłumaczony na wiele języków. Jego autorem jest Ingmar Villqist (Jarosław Świerszcz), dramaturg, historyk sztuki, reżyser teatralny, publicysta. Skandynawski pseudonim artysty nie jest przypadkowy. Jego twórczość nawiązuje do psychologicznego realizmu rodem z Ibsena czy Bergmana, choć odnaleźć w niej można także wpływy niemieckiej literatury dwudziestego wieku i współczesnego dramatu amerykańskiego.

Villqist poszukuje istoty człowieczeństwa, przede wszystkim poprzez ukazanie inności swoich bohaterów. Pisze także o lękach, nienawiści, miłości, samotności i cierpieniu. Noc Helvera jest tekstem niezwykle aktualnym. Opisuje mechanizmy, które budzą się w obliczu zagrożenia. Taka noc może zdarzyć się praktycznie wszędzie, bo niemal wszędzie mamy do czynienia z jakąś indoktrynacją – polityczną, religijną czy rasową.

Premiera na Scenie Kameralnej 24/25 stycznia 2019 r.
Pokazy przedpremierowe 20, 21 i 22 października oraz 14, 15 i 16 grudnia 2018 roku.



(-)
Materiał Teatru
20 października 2018
Spektakle
Noc Helvera