O prawach kobiet

Znamy już wyniki VII Edycji konkursu Off:Premiery/Prezentacje. Aktorzy Teatru Ósmego Dnia docenili 3 zespoły.

Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem: „Wściekłość. Stulecie Praw Kobiet w Polsce". Nadesłane prace w różny sposób nawiązywały do faktu wywalczenia przez Polki praw wyborczych i obywatelskich w 1918 roku, oraz obecnych odniesień do sytuacji kobiet.

Jury składające się z członków zespołu artystycznego Teatru Ósmego Dnia wybrało 3 laureatów konkursu:
- Art.51: "Comfort Zone"v.2 (Zgierz)
- Latający Cyrk Idei: "Slavery still exists" (Rumia)
- Mellin / Wińczyk/ Wińczyk / Pastuszak / Hajkowicz: "Bez tytułu" (Poznań)

Laureaci przygotują premierę swojego pomysłu w siedzibie Teatru Ósmego Dnia. Na realizację tych 3 projektów przeznaczona została pula 30 tys. złotych. Efekty pracy zespołów zobaczymy do końca roku.

Krótkie informacje o projektach:

Teatr Art. 51 działa od 2003 r. i w tym czasie zrealizował 8 autorskich spektakli, liczne akcje i happeningi. Grupa występowała na wielu festiwalach w całej Polsce.

Teatr Art. 51 został w tym roku nagrodzony przez Prezydenta Miasta Zgierza nagrodą za szczególne osiągnięcia artystyczne i wkład w życie kulturalne miasta.

„Comfort Zone" / v.2

Tytułowa strefa komfortu to codzienna zgoda na niesprawiedliwość i bierność wobec zła.
W scenariuszu wykorzystano fragmenty książki „Mama kazała mi chorować" oraz wypowiedzi z forów internetowych.

Latający Cyrk Idei

Yellen (Alicja Jelińska)
Katarzyna Pastuszak
Maria Sobolewska
Aleksandra Śliwińska
Kasia Ustowska

Slavery still exists

Spektakl koncentruje się na wyodrębnieniu najważniejszych przyczyn stanu rzeczy, czyli dramatycznego rozziewu między „wzrostem gospodarczym" a poziomem relacji społecznych.
Na sytuację kobiet w Polsce patrzymy także z perspektywy światowej, pokazując przykłady dyskryminacji, ale i pomysły na działania pozytywne.

Mellin / Wińczyk/ Wińczyk / Pastuszak / Hajkowicz

„Bez tytułu"

„Bez tytułu" to historia/herstoria kobiety skomponowana z doświadczeń wielu kobiet. Ich opowieści fabularnie nie mają ze sobą wiele wspólnego. Łączy je jednak doświadczanie opresji, narastająca bezsilność i niemoc wyrażenia wściekłości. Prawdziwa furia jest przywilejem mężczyzn, natomiast kobieca złość czasami znajdzie ujście w kierunku słabszych i zależnych od nich dzieci, lecz zazwyczaj kumuluje się wewnątrz, z przyczyn kulturowo-społecznych, nie znajdując wyrazu. Jeśli już nawet zacznie domagać się swoich praw, społeczeństwo znajduje sposób, by stygmatyzować krzyczące kobiety na różne sposoby.

 

 



Szymon Bojdo
Materiał organizatora
26 lipca 2018