O spektaklu...

Opera Śląska w Bytomiu jest w trakcie przygotowań do najnowszej premiery - spektaklu operetkowego (operetta mixta) Piękna Helena i inne w reżyserii Macieja Wojtyszki

Reżyser Maciej Wojtyszko koncepcję swojego dzieła oparł na osi konstrukcyjnej operetki Jacquesa Offenbacha Piękna Helena. W większości oper i operetek fabuła jest pretekstem do zaśpiewania pięknych melodii. To przedstawienie jest rodzajem „patchworku”, czyli połączenia kilku utworów w jeden. Tutaj - jak w operetce - może się okazać, że Piękna Helena zakocha się w Onieginie, a Aida porzuci Radamesa dla Nemorina lub pokłóci się z Królową Nocy o Figara. Ci, którzy znają pierwowzory, będą zapewne mieli wiele radości ze śledzenia tych przemian, a Ci, którzy odwiedzają operę rzadko - dostaną po prostu dużą, przepyszną porcję słynnych, znanych i lubianych melodii „w jednym”. Operetka Offenbacha będzie tym razem rodzajem idącej z duchem czasu komedii muzycznej, z udziałem solistów, chóru, orkiestry i baletu Opery Śląskiej.

Wokół nas zmienia się świat, literatura, muzyka, teatr także. Wszystko dopasowuje się do mentalności współczesnego odbiorcy. Zachowując to, co dobre w operze i operetce, a nie odrzucając przy tym klasyki, reżyser wplótł do swojego dzieła (które nazwał operetta mixta) wiele pięknych utworów znanych z arcydzieł tych właśnie gatunków. A więc nie tylko Ofenbach, ale i Mozart, Puccini, Rossini, Czajkowski, Ponchielli, Kalman, Lehar, Verdi… Obok znanych dzieł i kompozytorów znajdą się także te mniej znane utwory, jak: Zamek na Czorsztynie Karpińskiego, Madame Dubarry Millockera, Marta Flotowa, Dzwony z Corneville Planguetta czy Zaręczyny przy latarniach Offenbacha. Wielbiciele operetki na pewno się nie zawiodą, bowiem konwencja przedstawienia operetkowego pozostaje niezmienna - wyjątkowe zwroty akcji, pozorne mezalianse, cudowne spotkania, nietypowe obyczaje, nagłe i nieoczekiwane romanse; wszystko toczyć się będzie wokół miłości, zdrady, bieganiny i wszechobecnego zamieszania. Tylko w operetce można bowiem popatrzeć na świat, jakiego tak naprawdę nie ma, można zobaczyć teatr w krzywym zwierciadle - nieco dziwny, trochę absurdalny, ale za to śmieszny.

Wszyscy melomani i wielbiciele teatru wiedzą przecież, że „każdy teatr to dom wariatów, a opera jest oddziałem dla nieuleczalnych”. Coż, tak więc pomieszanie z poplątaniem i wiele pięknej, znanej muzyki w najlepszym wykonaniu! Bo gdzie jednego wieczoru można usłyszeć jednocześnie Wesele Figara, Czarodziejski flet, Wesołą wdówkę, Księżniczkę czardasza, Cyrulika sewilskiego, Piękną Helenę, Opowieści Hoffmana, Aidę, Giocondę, Cyganerię, Manon Lescaut, Eugeniusza Oniegina, Pericollę, Wiktorię i jej huzara… ? W teatrze muzycznym można!

Zapraszamy więc do wysłuchania bajkowej opowieści o pięknej Helenie i jej mężu – królu Menelausie i Parysie…, opowieści, w której nic nie jest tak łatwe i oczywiste jak być powinno.



(-)
Materiały Opery
30 stycznia 2010