O spektaklu "Zygfryd"

Opera Dolnośląska przygotowuje kolejną wielką inscenizację.

Tetralogia Pierścień Nibelunga (Der Ring des Nibelungen) Richarda Wagnera to dzieło o monumentalnych rozmiarach i niezwykłym dramaturgicznym rozmachu. To fenomen w całej światowej twórczości dramatycznej

Tetralogia Wagnera stanowi szczególne wyzwanie dla inscenizatorów i wyjątkowe zadanie dla wykonawców: orkiestry, solistów, dyrygenta. Wymaga potężnego zespołu orkiestrowego o zwielokrotnionej obsadzie instrumentów: 16 skrzypiec I, 16 skrzypiec II, 12 altówek, 12 wiolonczel, 8 kontrabasów, 2 małe i 2 wielkie flety, 2 oboje i rożek angielski, 3 klarnety, klarnet basowy, 3 fagoty, 4 trąbki, trąbka basowa, 8 rogów, 4 tuby wagnerowskie, 4 puzony, tuba kontrabasowa, 6 harf, organy, perkusja, a także instrumenty specjalne, jak 18 odpowiednio nastrojonych kowadeł.

Specyficzny język muzyczny stawia śpiewakom wyjątkowo trudne zadania - wymaga silnych głosów oraz niezwykłej kondycji fizycznej i psychicznej. Realizacji spektakli wchodzących w skład całego cyklu podjął się wybitny niemiecki reżyser prof. Hans-Petera Lehmann, wieloletni dyrektor Opery w Hanowerze, autor wielu znakomitych inscenizacji wagnerowskich na największych scenach operowych świata, w tym również prezentowanych na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth. Prof. Lehmann był też w latach 1960-1973 asystentem i współpracownikiem Wielanda Wagnera, wnuka Ryszarda Wagnera.

Projekt Opery Dolnośląskiej wzbudził zainteresowanie w całej Polsce oraz za granicą. Na spektakle Zygfryda już przyjęto rezerwacje nie tylko z kraju; swój przyjazd anonsuje wiele grup melomanów z Niemiec, a także członków Towarzystw Wagnerowskich z Hanoweru, Berlina i Bayreuth, dla których obejrzenie dzieła Wagnera, właśnie we Wrocławiu, jest ogromną atrakcją. Również Wolfgang Wagner, wnuk Ryszarda Wagnera i dyrektor słynnego Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth (który był obecny na premierze Złota Renu w październiku 2003 r. i który nie szczędził słów uznania) zapowiedział już swój przyjazd na premierę. Zygfryda obejrzy ponad 10000 widzów, w tym kilka tysięcy publiczności niemieckiej.

Dla wielu polskich widzów jest to szansa na niejednokrotnie pierwszy kontakt z dziełem stanowiącym ważny element niemieckiej kultury muzycznej. W spektaklach zaprezentuje się międzynarodowa plejada artystów. ZYGFRYD - to trzecie ogniwo tetralogii, oznaczony jako druga część (drugi dzień) dramatu. Ta część dramatu Wagnera składa się z trzech aktów. Tak jak pozostałe ogniwa tetralogii, przenika ją muzyka oparta na motywach przewodnich. Posiada sceny o sugestywnym wyrazie, jak scena kucia miecza w zakończeniu I aktu. Do najpiękniejszych fragmentów symfonicznych całej tetralogii należy Szmer lasu w II akcie. Niezwykle ważną rolę w spektaklu spełnia muzyka. Orkiestrą Opery Dolnośląskiej dyrygować będzie prof. Ewa Michnik.

Dwie pierwsze części tetralogii Wagnera, zrealizowane w warstwie muzycznej według jej koncepcji artystycznej, zostały bardzo wysoko ocenione przez międzynarodowe grono krytyków muzycznych. Czas trwania spektaklu: ok. 6 godzin, w tym 2 przerwy po 45 minut każda. Przedstawienie wykonywane będzie w języku niemieckim (spektakl będzie bazował na oryginalnej wersji libretta napisanego przez kompozytora). Aby ułatwić wszystkim polskojęzycznym widzom odbiór i zrozumienie całego dzieła, na trzech tablicach wyświetlane będzie polskie tłumaczenie libretta opery.

Spektakle zostaną wystawione czterokrotnie w następujących terminach: 18 (przedstawienie premierowe), 24, 25 oraz 26 czerwca 2005 r. w Hali Ludowej we Wrocławiu. Dramat operowy \'Zygfryd\' jest trzecią częścią wielkiej tetralogii Ryszarda Wagnera pt. \'Pierścień Nibelunga\'. Dwie pierwsze części tetralogii zostały wystawione przez Operę Dolnośląską w następujących terminach: \'Złoto Renu\' - 18, 24, 25, 26 października 2003 r., \'Walkiria\' - 16, 22, 23, 24 października 2004 r. Ostatnia część dzieła - \'Zmierzch bogów\' - zostanie zrealizowana w terminach 16, 17, 23, 24 czerwca 2006 r., także w Hali Ludowej we Wrocławiu. W terminach 6, 7, 13, 15 października 2006 r.

Opera Dolnośląska zorganizuje w Hali Ludowej Wagnerowski Festiwal Operowy, podczas którego w ciągu kilku dni zostaną ponownie wystawione wszystkie części wielkiej tetralogii Wagnera.



Elzbieta Szczucka
Materiały Opery
25 maja 2005