O Tadeuszu Konwickim

Klub Sztuki Opery i Filharmonii Podlaskiej i Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na spotkanie z cyklu "Podlaskie epizody"

Klub Sztuki Opery i Filharmonii Podlaskiej i Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na spotkanie z cyklu „Podlaskie epizody”

W programie film „Zaduszki” w reż. Tadeusza Konwickiego

Prelekcję o Tadeuszu Konwickim jednej z najważniejszych postaci polskiej kultury powojennej, wybitnym pisarzu i reżyserze filmowym, który walczył w antybolszewickiej partyzantce AK, przedostając się w 1945 roku – przez nowe granice Polski – do Białegostoku wygłosi krytyk literacki Waldemar Smaszcz.

„Zaduszki” to studium psychologiczne opowiadające historię dwojga ludzi, którym tragiczne przeżycia wojenne odebrały wiarę w szczęście, rodząc lęk przed silnym uczuciem.

Michał i Wala spędzają weekend w małomiasteczkowym hoteliku. Wracają wspomnienia. Michał w czasie wojny kochał dwie dziewczyny - partyzanckiego porucznika „Listka”, która zginęła w okrążeniu, i "Katarzynę", sanitariuszkę, o której śpiewano partyzanckie piosenki. Kiedy spotkał ją po wojnie, nie znalazł jednak u niej zrozumienia. Natomiast Wala, córka komunisty, kochała chłopca z NSZ, „Satyra”, zawdzięczała mu życie. Starała się, by po wojnie wrócił do normalnego życia, lecz kiedy on zdecydował się ujawnić, zginął z rąk swoich byłych kolegów, uważających go za zdrajcę.

Michał i Wala nie potrafią się głębiej zaangażować, ale lęk przed samotnością jest silniejszy. Pozostaną razem.
(filmpolski.pl)



Oprac. KR
Materiały OiFP
24 kwietnia 2012