Obrady w nowym składzie

8 września odbyło się spotkanie Rady Instytutu Adama Mickiewicza. Rada po raz pierwszy obradowała w nowym składzie.
Podczas spotkania akty powołania do stałego składu rady wręczył prof. dr hab. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.


Rada obradowała pod przewodnictwem prof. dr hab. Zdzisława Krasnodębskiego, posła Parlamentu Europejskiego.

Członkowie Rady:
1) Profesor Jack Lohman CBE, Dyrektor Royal British Columbia Museum (Kanada);
2) Joanna Wnuk-Nazarowa, Dyrektor Naczelna i Programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia;
3) Profesor dr hab. Jacek Purchla, Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie;
4) Dr Artur Szklener, Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
5) Jarosław Sellin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sekretarz Stanu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
6) Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu ds. parlamentarnych, Polonii oraz dyplomacji publicznej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Rada pozytywnie oceniła pierwszy rok pracy dyrektora Krzysztofa Olendzkiego oraz wypowiedziała się z uznaniem o planach Instytutu Adama Mickiewicza na lata 2017-2019. Szczególnie podkreślano znaczenie nowych projektów w tym Digital Culture oraz zainicjowanych nowych programów skierowanych do krajów Europy Środkowo – Wschodniej.

Rada z uznaniem przyjęła informację nt. realizacji programu POLSKA 100 (3 Priorytet Programu Wieloletniego Niepodległa), za którego przygotowanie i realizację odpowiedzialny jest Instytut.

___

Wybrane projekty sezon 2017 / 2018

Teatr

Dziady w Budapeszcie
Eimuntas Nekrošius (1952) należy do najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w świecie litewskich twórców teatralnych, uznawany jest za wizjonera teatru i jednego z najciekawszych europejskich reżyserów naszych czasów. W 2016 roku na 250-lecie Teatru Narodowego w Warszawie litewski reżyser przygotował nową inscenizację „Dziadów" z muzyką Pawła Szymańskiego.
Planowana jest prezentacja spektaklu w ramach Madách International Theatre Meeting. Festiwal, organizowany przez węgierski Teatr Narodowy to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych odbywających się w Budapeszcie i najważniejszy przegląd międzynarodowego teatru na Węgrzech.

Festival Perforacje w Nowym Jorku
listopad 2017 r.

Zvonimir Dobrovic, chorwacki kurator tańca i performansu został zaproszony przez LA Mama ETC do zorganizowania nowojorskiej edycji festiwalu Perforacje, który prezentuje taniec i teatr z Europy Środkowej. Otworzy ją najlepszy polski spektakl tańca współczesnego ostatnich lat - „Zrób siebie" przygotowany przez Martę Ziółek i grupę niezależnych choreografów młodego pokolenia.

Forbidden Books
12 listopada 2017 r.

Klużu-Napoce (Temps d'Image Festival) oraz w Timisoarze (Teatr Węgierski - w którym spektakl pozostanie w repertuarze)
Spektakl powstał w efekcie rezydencji artystycznej Szymona Adamczaka w Fabrica de Pensule w Klużu-Napoce. Wyłonieni w otwartym naborze artyści pracowali nad doświadczeniem swojej młodości i wyzwań jakie niesie za sobą obranie artystycznej drogi. Powstał bardzo osobisty i uniwersalny spektakl, dotykający problemów wchodzenia w dojrzałość i weryfikacji marzeń. Premiera tej międzynarodowej koprodukcji polsko-rumuńsko-węgierskiej odbędzie się 12 listopada 2017 r.na prestiżowym festiwalu Temps d'Image w Klużu, a następnie wejdzie na stałe do repertuaru teatru węgierskiego w Timisoarze.

A Pink Chair (In the Place of Fake Antique) the Wooster Group
marzec i kwiecień 2018 r.
Najnowszy spektakl The Wooster Group zaprezentowany zostanie w Nowym Jorku i Los Angeles.

Spektakl oparty na twórczości Tadeusza Kantora wyreżyserowała jedna z założycielek i liderka The Wooster Group Elizabeth LeCompte - wyrastająca z nurtu kontrkultury legenda amerykańskiego teatru. A Pink Chair to hołd złożony Tadeuszowi Kantorowi i jego aktorom, a także autorefleksyjne spojrzenie na zachwyty, rozpacz, nostalgie i pamięć zespołu The Wooster Group. Scenariusz spektaklu, przygotowany we współpracy z dramaturg Dorotą Krakowską, oparty został na tekstach sztuk Kantora i wielu materiałach archiwalnych. Spektakl jest efektem koprodukcji Instytutu Adama Mickiewicza, The Wooster Group i Bard Collage, organizatora festiwalu SummerScape.

Polsko - amerykański projekt taneczny z udziałem choreografki Colleen Thomas
Listopad 2017 r. – kwiecień 2019 r.

Podczas listopadowych warsztatów w czasie Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie zostanie wybrana grupa tancerzy z Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego. Wiosną 2018 roku, podczas warsztatów powstanie spektakl, który zostanie zaprezentowany w Lublinie (jesień 2018) oraz Nowym Jorku na Columbia University (kwiecień 2019). Pokazom będą towarzyszyć master classy dla tancerzy z Polski oraz wspólne zajęcia z amerykańskimi studentami.

Focus na polski teatr na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym MITsp w Sao Paulo
1 - 11 marca 2018 r.

Polski focus prezentowany będzie w ramach festiwalu MITsp na głównych scenach teatralnych Sao Paulo: Sesc Sao Paulo, Itau Cultural, Teatro Municipal. Do udziału zaproszone zostały cztery polskie spektakle: „Wycinka" K. Lupy z Teatru Polskiego we Wrocławiu, „Podopieczni" P. Miśkiewicza ze Starego Teatru w Krakowie, „Jeden gest" W. Ziemilskiego z Nowego Teatru w Warszawie i „Chór kobiet. Magnificat" M. Górnickiej.

Pokazom towarzyszyć będzie cykl warsztatów, spotkań z widownią oraz debat.



(-) (-)
Materiał Instytutu
16 września 2017