Od „Recitalu osobistego" Jana, Emila Młynarskiego
W dn. 18 - 20 lipca na terenie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie odbędzie się 3. edycja Festiwalu Sztuki CARPE DIEM. Poezja. Teatr. Filozofia. Jazz. W programie m.in. spektakle teatralne, koncerty jazzowe, spotkanie filozoficzne, czytanie poezji, animacje dla dzieci i piknik rodzinny pod lipami. Na czarnoleskiej scenie pojawią się m.in. Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Dorota Segda, Agnieszka Przepiórska, Stanisław Soyka, dr Katarzyna Kasia i Jan Emil Młynarski.Muzyczny piątek
Festiwal rozpocznie się w piątek, 18 lipca o godz. 17.30 od „Recitalu osobistego" Jana , Emila Młynarskiego. Dwie godziny później, na czarnoleskiej scenie pojawi się jedna z najlepszych wokalistek jazzowych na świecie – Urszula Dudziak, której gościnnie, towarzyszyć będzie Grażyna Auguścik. Obie artystki – jak podkreślają dziennikarze, muzyczni – osiągnęły Mount Everest Jazzu. W Polsce wspólnie nagrały m.in. płytę „To i hola", uznawaną za jedną z najlepszych realizacji w historii polskiej muzyki.
Poetycko-jazzowa sobota
Sobotni program festiwalu rozpocznie się o godz. 12.00 od „Historii pewnej znajomości" czyli listów i wierszy Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta w wykonaniu Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego. Godzinę później Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, porozmawiają o tym „Jak się starzeć bez godności". Tuż po zakończeniu spotkania, publiczność przeniesie się na muzyczną scenę, aby wysłuchać koncertu Leny Piękniewskiej „Ginczanka. Nowy początek". O godz. 14.30 rozpocznie się spotkanie filozoficzne „Kwiatki Czarnoleskie" z udziałem dr Katarzyny Kasi i Grzegorza Markowskiego. Tuż po spotkaniu, na publiczność będą czekały dwa znakomite koncerty – o godz. 17.30 Anna Sroka-Hryń wykona utwory z płyty „Najpiękniejsza", a dwie godziny później czarnoleską sceną zawładnie Stanisław Soyka Kwartet.
Poezja, teatr i jazzowy finał
Niedzielne przedpołudnie rozpocznie się od pikniku rodzinnego i animacji dla dzieci (start o godz. 11.00). W programie m.in. malowanie twarzy, puszczanie mega baniek, zabawy w tunelu animacyjnym, zabawy z chustą i dużo ciekawych aktywności ruchowych. O godz. 13.00, w przestrzeni czarnoleskiego parku, pojawi się „Mikrofon otwarty na poezję", podczas którego publiczność będzie mogła przeczytać wiersze swoich ulubionych poetek i poetów. Po zakończeniu spotkania z poezją, będzie można wziąć udział w jodze na trawie, a godzinę później (15.00), w amfiteatrze rozpocznie się monodram Agnieszki Przepiórskiej pt. „Jadwiga" – opowieść o życiu zapomnianej poetki Jadwigi Stańczakowej, którą literaturoznawcy zaszufladkowali jako „tę od Mirona". Po zakończeniu spektaklu odbędzie się spotkanie z Agnieszką Przepiórską i Justyną Sobolewską, krytyczką literacką, autorką książki „Jadwiga" i wnuczką Jadwigi Stańczakowej.
Producentami spektaklu „Jadwiga" są: Mazowiecki Instytut Kultury, Act&Flow Agnieszka Przepiórska i Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Festiwal zakończy koncert „Młynarski. Bynajmniej", niezwykły projekt muzyczny Wojciecha Myrczka i Piotra Schmidta, do tekstów Wojciecha Młynarskiego, w znakomitym składzie – Myrczek i Schmidt Quintet.
Zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w tym wielkim święcie poezji, teatru, filozofii i jazzu. Przyjedźcie do nas i odpocznijcie sobie!
Chwytajmy razem dzień!
Kuratorką Festiwalu Sztuki Carpe Diem jest Agnieszka Przepiórska.
__
Więcej informacji: muzeumkochanowski.pl
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU:
PIĄTEK, 18 LIPCA
17.30 „Recital osobisty" – śpiewa, gra i opowiada Jan Emil Młynarski
19.30 Koncert Urszuli Dudziak z gościnnym udziałem Grażyny Auguścik
Zespół muzyczny: Paweł Tomaszewski (fortepian, akordeon), Robert Cichy (gitara), Sebastian Frankiewicz (perkusja), Krzysztof Pacan (gitara basowa), Łukasz Poprawski (saksofon).
SOBOTA, 19 LIPCA
12.00 „Historia pewnej znajomości"
Listy i wiersze Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta
Występują: Dorota Segda i Jacek Romanowski
13.00 „Jak się starzeć bez godności"
Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską i Ewą Winnicką
14.30 Koncert „Ginczanka. Nowy początek" – Lena Piękniewska
Jacek Kita (piano), Maja Kowalska (głos z offu)
16.00 – 17.30 „Kwiatki Czarnoleskie". Popołudnie filozofów
Rozmowa dr Katarzyny Kasi z Grzegorzem Markowskim
17.30 Koncert „Najpiękniejsza" – Anna Sroka-Hryń
Zespół muzyczny: Piotr Wrombel (fortepian), Marcin Drabik (skrzypce)
19.30 Koncert – Stanisław Soyka Kwartet
NIEDZIELA, 20 LIPCA
11.00 Piknik rodzinny i animacje dla dzieci
13.00 Mikrofon otwarty na poezję
Publiczność czyta ulubione wiersze
14.00 Joga na trawie
15.00 „Jadwiga" – monodram Agnieszki Przepiórskiej
Premiera Czarnoleska
Scenariusz: Piotr Rowicki
Reżyseria: Anna Gryszkówna
16.00 Herstoria Jadwigi Stańczakowej
Spotkanie Agnieszką Przepiórską i Justyną Sobolewską, autorką książki „Jadwiga"
17.30 Koncert „Młynarski. Bynajmniej" – Myrczek i Schmidt Quintet
Zespół muzyczny: Wojciech Myrczek, Piotr Schmidt, Krzysztof Herdzin, Andrzej Święs, Sebastian Frankiewicz
Zapraszamy!
Festiwal jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
Łukasz Kolender
Materiał organizatora
5 lipca 2025