Odnowiono zabytkową siedzibę Centrum Kultury w Lublinie

Odrestaurowaną zabytkową siedzibę Centrum Kultury - gdzie funkcjonować będą biblioteka, sala widowiskowa, sala kinowa, galeria wystawiennicza - otwarto w piątek w Lublinie. W uroczystości uczestniczyła małżonka prezydenta Anna Komorowska.

"Lublin jest miastem tradycji, odwołuje się do wielowiekowego dziedzictwa, ale jednocześnie jest miastem dynamicznym, zapatrzonym w przyszłość, kreującym dobrą, przyjazną przestrzeń dla mieszkańców, a głównym elementem tej wizji jest właśnie kultura. Centrum Kultury to serce naszego miasta, chcemy, żeby to serce biło rytmicznie i stale dla naszych mieszkańców i dla naszego regionu" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk podczas otwarcia Centrum. 

Anna Komorowska podczas zwiedzania odnowionego Centrum oglądała przygotowane przez artystów i animatorów prezentacje, m.in. wystawę Anny Nawrot i Jana Gryki w Galerii Białej, fragment próby spektaklu "Ala ma sen" zespołu neTTheatre w reż. Pawła Passiniego.

"To co dzisiaj oglądamy, Centrum, w którym się znajdujemy to jest po prostu niesamowite miejsce. To, co widziałam, robi niezwykłe wrażenie. Gratuluję miastu i mieszkańcom. Lublin staje się coraz ważniejszym punktem na kulturalnej mapie Polski" - powiedziała dziennikarzom pierwsza dama.

Wiceminister kultury Monika Smoleń podkreśliła, że Centrum Kultury w Lublinie to jedna z najlepszych adaptacji zabytku na cele kulturalne. "To przykład tego jak łączyć dziedzictwo kulturowe z nowoczesnością i najwyższą jakością" – dodała.

Podczas uroczystego otwarcia Centrum koncertował Michał Urbaniak z zespołem Tie Break. Inauguracji działalności w nowej siedzibie Centrum Kultury towarzyszy specjalny tygodniowy program artystyczny. Oprócz wystaw, koncertów, pokazów filmowych, zaplanowano też m.in. premiery działających tu teatrów - Scena Prapremier InVitro pokaże spektakl "Liza" (na podst. opowiadania Fiodora Dostojewskiego "Wieczny mąż") w reż. Łukasza Witta-Michałowskiego, Teatr Provisorium - "Lód" (na podst. powieści Jacka Dukaja) w reż. Janusza Opryńskiego, Lubelski Teatr Tańca - "Historie nigdy nieopowiedziane" w choreografii Simone Sandroniego.

W nowym obiekcie oprócz Centrum Kultury - w którym działają m.in. teatry awangardowe, teatr tańca, galeria sztuki - funkcjonować będą także Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" oraz Miejska Biblioteka Publiczna, która będzie tu miała swoją główną siedzibę.

Centrum Kultury mieści się w odrestaurowanym zabytkowym kompleksie poklasztornym. Prowadzona od 2009 r. renowacja obejmowała wzmocnienie fundamentów budynku, ale też odtworzenie tradycyjnego układu komunikacyjnego wokół wirydarza. Odtworzona została też dawna bryła kościoła, a jego wnętrze wykorzystano jako główną salę widowiskową, która pomieści 190 widzów. Wymieniona została również konstrukcja i poszycie dachu w taki sposób, aby można było przywrócić jego dawny kształt oraz zaadaptować poddasze.

Dzięki renowacji powierzchnia użytkowa obiektu znaczne się zwiększyła. Dotychczas do użytkowania nadawało się tu ok. 3,3 tys. m kw. spośród prawie 5,7 m kw. całkowitej powierzchni budynku klasztornego. Po odrestaurowaniu - dzięki adaptacji poddaszy i udostępnieniu nieużywanej części - użytkowa powierzchnia całkowita wzrosła do prawie 7,8 tys. m kw. Renowacja objęła też teren dawnego przyklasztornego ogrodu, który obecnie jest jednym z trzech parków w centrum miasta. Odnowiony i na nowo zagospodarowany park ma być również wykorzystywany do działań artystycznych np. do ekspozycji rzeźb.

Centrum Kultury położone jest w centrum Lublina. Budynek powstał w XVIII w. ufundowany m.in. przez Dorotę Tarło i jej męża hetmana polnego koronnego, wojewodę mazowieckiego Stanisława Chomentowskiego jako siedziba Zgromadzenia Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, zwanych w Polsce wizytkami.

W czasie wojen napoleońskich mieścił się tu lazaret wojskowy. Potem była tu cerkiew parafialna. Po II wojnie światowej budynek przeznaczony został na cele kulturalne.

Całkowita wartość projektu renowacji klasztoru powizytkowskiego dla centrum działań artystycznych w Lublinie to prawie 38,5 mln zł. Blisko 15 mln zł dotacji na ten cel miasto uzyskało z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.



(-)
(PAP)
23 września 2013