Odpowiedź na wyzwanie

Tytułowy Odlot nie jest jednak tylko relacją z podniebnej podróży, ale przede wszystkim opowieścią o narodowym stanie ducha – po katastrofie smoleńskiej i zbiorowych koszmarach z ostatnich lat.

„Autor "Odlotu" miesza style i poetyki, komponując utwór jednocześnie ironiczny i przenikliwy, w którym wulgarną mięsistość codzienności łagodzi poetycką czułością [...]." (teatralia.com.pl)

Nowatorska forma tej opowieści wprowadza odbiorcę w przestrzeń teatru książki wyzwolonej z wszelkich konwencji, w duchu liberatury – zainicjowanego przez jej autora nurtu współczesnej awangardy literackiej.

Dariusz Kosiński w posłowiu do książki "Odlot" pisał: Heiner Müller powiedział kiedyś, że najlepszy tekst dla teatru to taki, dla którego odpowiedni teatr jeszcze nie istnieje. Tekst, który rzuca wyzwanie, sam z ciekawością przyglądając się temu, co się z nim na scenie stanie. Obserwując od lat polski teatr, zarówno stabilnie instytucjonalny, jak i niezależnie efemeryczny i wciąż poszukujący, jestem przekonany, że wielu działających w nim artystów i zespołów może na wyzwanie 'Odlotu' odpowiedzieć [...]."

Teatr Współczesny w Szczecinie odpowiada na to wyzwanie jako pierwszy. Spektakl na podstawie poematu dramatycznego Zenona Fajfera reżyseruje Anna Augustynowicz, premiera w grudniu 2021 na Dużej Scenie.



(-) (-)
Materiał Teatru
24 listopada 2021
Spektakle
Odlot