Olgierd Łukaszewicz w Bytomiu

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark serdecznie zaprasza na kolejną odsłonę projektu "Serce robotnika napędza praca" z udziałem Olgierda Łukaszewicza, wybitnego aktora teatralnego i filmowego, prezesa ZASP-u.

Pretekstem do spotkania stanie się uroczyste odsłonięcie historycznego napisu z bramy Kopalni Rozbark oraz wspólne sadzenie kwiatów z działkowcami z dzielnicy.

Zwieńczeniem wieczoru będzie OPEN SPACE taneczny na który zaparszamy tancerzy z regionu. OPEN SPACE jako platforma wymiany doświadczeń tanecznych, w ramach której wszyscy uczestnicy będą mieli okazję pojedynczo wystąpić i przedstawić swoje własne pomysły, zaprezentować swoją technikę.

"Serce robotnika napędza praca" to autorski projekt tożsamościowy reżysera i choreografa Rafała Urbackiego. Projekt skupia się na tematyce Górnego Śląska. Produkcja ta składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, skupia się na budynku Teatru, gdzie kiedyś mieściła się Kopalnia Rozbark, w dużym stopniu organizująca życie mieszkańców dzielnicy. Poprzez zaplanowane wydarzenia chcemy powrócić na chwilę do wspomnień i skojarzeń związanych z dawną funkcją tego miejsca i połączyć je z teraźniejszością. Jeżeli chodzi natomiast o aspekt taneczny można powiedzieć, że ta część projektu koncentruje się na poznaniu jakości tanecznych mieszkańców tego regionu. Każdy człowiek ma własną historię ruchową, swoje własne doświadczenie taneczne - jakości które szkolił i których jest żywym nośnikiem.

Finalnym etapem projektu jest spektakl połączony z prezentacją materiału video stworzonego przez Anu Czerwińskiego. Zebrany materiał stworzy model 'anatomiczny' ciała pracującego na Śląsku. Projekt ma być alternatywną historią dzielnicy przed katastrofą restrukturyzacyjną i po niej, próbą negocjacji nowych kierunków rozwoju i godzenia się ze współczesnością. Ten stan bierze się z rozżalenia i frustracji społecznych, ale też domaga się znalezienia nowych rozwiązań. W oparciu o pierwszy etap pracy i zebrane podczas niego materiały chcielibyśmy zaproponować dyskusję, która będzie nastawiona na przyszłość, z szerszą perspektywą dla człowieka mieszkającego na Rozbarku, na Górnym Śląsku. Nie skansen ani nostalgia, tylko przepracowanie bolesnego tematu, z którym region nie potrafi sobie poradzić. W spektaklu weźmie udział 2 tancerzy oraz mieszkańcy dzielnicy Rozbark. Muzyka ma być w pierwotnej wersji realizowana z udziałem górniczej orkiestry dętej na żywo lub z nagrania. Ciało kobiece będzie tematem drugiej - przyszłorocznej - katowickiej odsłony projektu.

W ramach projektu do tej pory odbyła się projekcja filmu: "Sól ziemi czarnej" w reż. K. Kutza, połączona z panelem dyskusyjnym z zaproszonymi gośćmi; dyskusja o zmianie funkcji przestrzeni cechowni - miejscu, w którym realizowane były zdjęcia do filmu K. Kutza. Odbyło się również zwiedzanie budynku cechowni po którym oprowadzał Zdzisław Grębowski - były pracownik kopalni który na Rozbarku przepracował 40 lat. 30 sierpnia odbyła się Giełda Wymiany Historii w trakcie której zbieraliśmy opowieści mieszkańców dzielnicy.

Przed nami:

6 września 17.00 (sobota) - Sadzenie kwiatów na Rozbarku - współpraca z działkowiczami z dzielnicy; uroczyste odsłonięcie oryginalnie zachowanego napisu znad bramy kopalni ROZBARK; spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem; OPEN SPACE taneczny o 20.00

14 września (niedziela) - Jesienny piknik na Rozbarku; konkurs pieczenia ciast; pakiet warsztatów dla matek i dzieci; OPEN JAM taneczny o 20.00

27 września (sobota) - Metropolitalna Noc Teatralna: odsłona koszulki zaprojektowanej specjalnie dla Rozbarku przez Sklep Lokalny Patriota - pomiędzy premierami prasowymi "Gatunków Chronionych" oraz "This is not a love song";

28 września - 7 listopada - działania repertuarowe Teatru ROZBARK w które angażować będziemy mieszkańców;

7 listopada (piątek) - premiera spektaklu "Serce robotnika napędza praca" - finał projektu;

 

Partnerami projektu "Serce robotnika napędza praca" są:

Marszałek Województwa Śląskiego

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

Silesia Film

Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Śląskiego

Teatr Bezpański

Inqubator Teatrealny

Cuda Krowskie

Lokalny Patriota

Mariacka.eu

Geszeft



(-)
Materiał Teatru
4 września 2014