Otwarcie Teatru Witkacego

Przebudowany za 32,5 mln zł Teatr Witkacego w Zakopanem zostanie uroczyście otwarty w sobotę. Nowoczesna scena jest niezwykle funkcjonalna i zyskała więcej przestrzeni - chwali przedsięwzięcie dyrektor naczelny i artystyczny teatru Andrzej Dziuk.

- Scenę można teraz dowolnie konfigurować, podnosić jej wybrane części na dowolną wysokość. Po pierwszych próbach na nowej scenie jej możliwości zrobiły na mnie i na aktorach wielkie wrażenie. Konfiguracja przestrzeni jest niezwykła. Dla mnie jako reżysera i mojego zespołu nowa scena daje możliwość operowania zupełnie innymi środkami ekspresji, których do tej pory nie mieliśmy - powiedział Dziuk. Dodał, że teatr zyskał możliwość projekcji multimedialnej.

Zdaniem dyrektora, teatr pod względem wyposażenia jest teraz nie do poznania. Prócz nowoczesnej sceny i wyposażenia technicznego takiego jak oświetlenie czy nagłośnienie, teatr Witkacego (na zdjęciu) zyskał zupełnie nowy dach, zaplecze, zaadaptowany został strych i piwnica. Zmienia się też otoczenie teatru, gdzie powstały brukowane alejki, posadzono drzewa. Obok budynku teatru w tzw. zaułku Witkacego powstają magazyny, które mają być ukończone na początku przyszłego roku.

Cała elewacja budynku teatru stała się prawdziwym dziełem sztuki. Na ścianie frontowej widnieje ogromny portret Witkacego, towarzyszą mu rysunki i dowcipne myśli jego autorstwa. Autorem malowidła na ścianie jest prof. Andrzej Dyakowski. - Chcemy, aby od samego początku widz przychodząc do teatru obcował z kulturą i twórczością Witkacego. Zanim wejdzie do teatru, dozna przedsmaku tego, co go czeka w środku - powiedział Dziuk.

W zaplanowanej na sobotę uroczystości ma wziąć udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Specjalnie na tę uroczystość artyści teatru Witkacego przygotowują premierę polską "Na niby - naprawdę" autorstwa Felixa Lope de Vega y Carpio w przekładzie Magdaleny Pabisiak. - Sztuka była do tej pory w ogóle nieobecna w świadomości kulturowej w Polsce. Ten spektakl został specjalnie przygotowany z myślą o niezwykłych możliwościach tej sceny. Gdyby nie te możliwości, inscenizacja tego dramatu byłaby zupełnie inna, na pewno nie taka jaką pokażemy w sobotę - tłumaczył dyrektor zakopiańskiej sceny.

Na przebudowę teatru Witkacego pozyskano 20 mln zł z funduszy unijnych, reszta pieniędzy pochodziła z budżetu państwa i województwa małopolskiego. Prace trwały dwa lata. Głównym projektantem teatru jest Andrzej Marduła. Pierwszy etap realizacji projektu, czyli rewitalizacja Małej Sceny im. Atanazego Bazakbala, został zakończony w grudniu 2008 roku.

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, popularnie zwany teatrem Witkacego w Zakopanem, rozpoczął swoją działalność pod Giewontem w 1985 r. Teatr założyła grupa absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od początku kieruje nim jeden z jego założycieli, Andrzej Dziuk. Teatr do tej pory wystawiał swoje spektakle na zaadoptowanej sali teatralnej w budynku dawnych Zakładów Wodoleczniczych doktora Chramca. W czasie remontu teatr działał na Małej Scenie oraz na zaadaptowanej scenie w Zakopiańskim Centrum Edukacji.



(-)
(PAP)
8 grudnia 2012