Ożywiona materia

Zapraszamy na rozmowę z reżyserkami filmów animowanych — Małgorzatą Bosek i Anitą Kwiatkowską-Naqvi, których styl pracy wykracza poza konwencjonalne sposoby tworzenia animacji, a filmowe realizacje lokują je pośród najciekawszych osobowości animacji artystycznej.

Obydwie artystki ożywiły język polskiej animacji, wprowadzając do niej nowe środki wyrazu. Małgorzata Bosek, bliska dadaistycznemu duchowi, komponuje swoje animowane kolaże z elementów powszechnie uznawanych za nieprzydatne, a nierzadko nawet za śmieciowe odpady. W rękach artystki niepozorne przedmioty otrzymują drugie życie i stają się nośnikiem dodatkowych znaczeń, mierzących się z zawiłościami relacji międzyludzkich.

Anita Kwiatkowska-Naqvi okiem swojej kamery skupia się na detalu po to, by wyprowadzić nas z mikro- ku (znaczeniowej) makroskali. Jej filmowa materia jest nieodparcie cielesna, nawet wtedy, gdy artystka korzysta z nieorganicznego budulca. W swojej pracy zbliża się do rzeźbiarskich gestów, tworzenia przestrzennych form, którym dodany zostaje wymiar czasowy.

Podczas rozmowy towarzyszącej projekcji filmów skupimy się m.in. na szczególnej relacji, jaka rodzi się między twórczyniami a tworzywem ich dzieł, przyjrzymy się warsztatowi ich pracy i konceptom stojącym za filmowymi realizacjami. Jednocześnie – ponieważ spotkanie odbywa się w ramach cyklu feminariów Wspólny pokój – poruszymy obecne w filmach obydwu artystek kwestie tworzenia sztuki przez kobiety.

Spotkanie wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Animacji, który przypada na 28 października, a świętowany jest projekcjami, spotkaniami i dyskusjami przez kilka dni na całym świecie.

Obejrzymy następujące filmy:

Małgorzata Bosek
– Dokumanimo, 2007, 10 min.
– Dwa żywioły, 2014, 8 min.
– Rok, 2017, 12 min.

Anita Kwiatkowska-Naqvi
– Protozoa, 2010, 5 min.
– Carnalis, 2012, 3 min.
– Ab ovo, 2012, 5 min.
– Locus, 2016, 10 min.

Prowadzenie: Agnieszka Kozłowska

25 października (czwartek), godz. 18:30-21:00, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2

Wstęp wolny.

———–

Małgorzata Bosek
— absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych tamże, w 1995 ukończyła kurs animacji w Studio Miniatur Filmowych. Przez kilka lat godziła pracę najemnego animatora z własną twórczością plastyczną. Te dwie ścieżki spotkały się w jej debiucie filmowym „Dokumanimo".

Od roku 2004 pracuje w Serafiński Studio jako animatorka, tu też powstały wszystkie jej filmy autorskie. Od roku 2017, czyli od śmierci męża Marka Serafińskiego, prowadzi studio jako producentka.
Założyła także studio animacji ANIMASO, w którym wyprodukowała kilka filmów animowanych.
Miała 9 wystaw indywidualnych prezentujących kolaże, tkaniny oraz zbiory, m.in. rozrastającą się pracę „Zbiór guzików znalezionych na ulicy".
Prowadzi autorską stronę internetową o nazwie Warszawskie posadzki, która jest katalogiem zachowanych, ale niestety wciąż ginących ceramicznych dzieł sztuki znajdujących się na podłogach zabytkowych budynków.

ROK_3ROK_2ROK_1DWA_ZYWIOLY_3DWA_ZYWIOLY_2DWA_ZYWIOLY_1DOKU_3DOKU_2
Anita Kwiatkowska-Naqvi
— absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz animacji w PWSFTviT w Łodzi, doktorantka w PWSFTviT; w swoich filmach krótkometrażowych nowatorsko podchodzi do tradycyjnych technik animacji, tworząc hipnotyzujące, poetyckie światy. Oprócz reżyserii filmów animowanych zajmuje się compositingiem i efektami specjalnymi.
LOCUS_FOTOS06_10876LOCUS_FOTOS14_07126maria_002_72dpimaria_003_72dpi
Posted in Dyskusje, Dzień Animacji 2018, Pokazy, Wydarzenia on 14/10/2018.
O POLSKIEJ ANIMACJI POKRÓTCE
Na portalu Culture.pl opublikowano cykl krótkich artykułów o twórcach polskiej animacji, tworząc w ten sposób katalog ich dokonań.

Autor przewodnika, Bartosz Staszczyszyn, pisze:
Poeci obrazu i satyrycy, mistrzowie lalkarstwa i wirtuozi wycinanek, malarze, rysownicy i specjaliści od technologii 3D. Od Starewicza po Bagińskiego, od surrealizmu Themersonów aż po mroczne obrazy Piotra Dumały.
Wprowadzenie to jasno pokazuje, w jakich ramach będzie się poruszał, na jakich zjawiskach zatrzymała się jego uwaga.
Spis treści został oparty o chronologię i strukturę przewodnika wyznacza podział na lata: okres przed drugą wojną światową – mowa w tym rozdziale o Władysławie Starewiczu, „duchowym ojcu polskiej animacji", i duecie artystycznym, Franciszce i Stanisławie Themersonach, którzy prezentowali myślenie awangardowe.
Dalej idą dekady: lata 50. – ilustrowane dokonaniami Zenona Wasilewskiego i kolejnego duetu: Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy, lata 60., czyli złota era polskiej animacji, zaczyna obfitować w nazwiska: Witold Giersz, Mirosław Kijowicz, Daniel Szczechura i Stefan Schabenbeck. Przy nazwiskach pojawiają się dopowiedzenia, których zadaniem jest charakterystyka twórcy, ujęta w chwytliwe hasło. Twórczość Mirosława Kijowicza określona została jako działanie filozofa ruchomych obrazów, natomiast Daniel Szczechura nazwany został „Mrożkiem polskiej animacji".
Charakteryzowanie przez odniesienia do innych twórców i szukanie tym samym analogii w metodach twórczych powtarza się w rozdziale poświęconemu latom 70., kiedy to na scenę filmu animowanego wkraczają: Julian Józef Antoniszczak, skojarzony z Bareją, za sprawą swego prześmiewczo-krytycznego podejścia do rzeczywistości, oraz Jerzy Kucia, uznany za Roberta Bressona polskiej animacji. Z pewnością ze względu na impresyjny, nie wolny od emocjonalnego ładunku, charakter jego filmów.

Lata 80. to Zbigniew Rybczyński, a sama twórczość ujęta została w formułę poezji przestrzeni. Ostatni zaś rozdział otwiera czytelników na okres po roku '89 i z pewnością przewodnik powinien doczekać się części drugiej, bo mowa w nim tylko o takich autorach jak: Piotr Dumała – znów pojawiają się odniesienia do innych twórców, tym razem oczywiście do Dostojewskiego i Kafki, oraz Marek Skrobecki i Tomasz Bagiński.

I na tym koniec, a przecież animacja polska na tym się nie kończy, co jest rzecz jasna truizmem. Przewodniki jednak mają to do siebie, że nikogo nie powinna zdziwić ich kolejna edycja.

Posted in omówienia on 21/11/2014.
MDA 2014 – WTOREK, 28.10, ASIFA PORTUGALIA PRZEDSTAWIA
28 października na całym świecie celebruje się Międzynarodowy Dzień Animacji. We wtorek pokażemy animacje nadesłane przez grupę narodową ASIFA Portugal
godz. 18.30-20.00
pokazów filmów przygotowanych przez grupę narodową ASIFA z Portugalii

FILMY PROFESJONALNE
20 DESENHOS E UM ABRAÇO | 20 DRAWINGS, AND ENBRANCE (2014, 07′)
reż. José Miguel Ribeiro, Curtas Vila do Conde | Praça Filmes
HOME DOG (2014, 01'21)
reż. Emanuel Barros
ACREDITAVA NO NADA | BELIEVE IN NOTHING (2014, 03'51)
reż. Vanessa Namora Caeiro
O CANTO DOS QUATRO CAMINHOS | BIRDWATCHING (2014, 11'55)
reż. Nuno Amorim, Animais AVPL
FULIGEM | SOOT (2014, 14′)
reż. David Doutel and Vasco Sá, Bando à Parte
FILMY DYPLOMOWE
AMPHY (2014, 8'29)
reż. Iuri Monteiro, Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias
TELE-SOFIA (2014, 06'16)
reż. Ana Sofia Vieira Fernandes, Manuel António Azevedo de Sá e Arnaldo Nuno, Ribeiro Mendanha Arriscado
THE SECRET LIGHT SOURCE (2014, 02'53)
reż. André Nunes, Sofia Bernardo e João Figueiras, ETIC – Escola de Tecnologias, Inovação e Criação)
PAPER LOVE (2013, 02'45)
reż. André Mota, Alexandra Couto, João Rodrigues, Soraia Pereira e Vítor Pinto, Universidade Lusófona do Porto
ATRAVÉS/THROUGH (2013, 04'02)
reż. Diogo Chaveiro
OSMOSE | OSMOSIS (2014, 07'06)
reż. David Ferreira, João Santos, Margarida Pereira, Pedro Bagina
e Rui Silva, Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias

Wszystkie filmy zostaną zaprezentowane w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami

casa-da-animacao

Posted in Dzień Animacji 2014, Pokazy, Wydarzenia on 21/10/2014.
KAWA I CZASOPISMA ZAPRASZAJĄ NA SPOTKANIE Z CZASOPISEM „HOMO FELIX"
W sobotę 25 października o godz. 18.00 w księgarnio-kawiarni Tarabuk odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Kawa i czasopisma. Tym razem prezentowane będzie czasopismo „Homo Felix", poświęcone animacji artystycznej.

„Homo Felix" to czasopismo wydawane w Słowacji i poświęcone filmowi animowanemu. Dwa razy w roku publikowane są numery w języku angielskim poświęcone wybranemu zagadnieniu. W roku 2013 ukazały się zeszyty omawiające związki animacji z literaturą i animowany dokument. Na początku tego roku ukazał się numer opisujący dokonania w zakresie animacji w krajach byłego bloku socjalistycznego, m.in. w Polsce.

Wersja internetowa czasopisma to platforma do wymiany myśli i poglądów na temat animacji, ze szczególnym naciskiem na animację artystyczną – Homo Felix Journal. Ukazują się tam wywiady, filmy, zapisy z blogów, komentarze, materiały promujące różne wydarzenia i dyskusje.

Czasopismo wydawane jest przez The International Journal of Animated Film – Homo Felix Association.

Podczas spotkania zaprezentujemy nie tylko numer 1/2014 „Homo Felix", ale także inne publikacje poświęcone animacji.

Spotkanie towarzyszyć będzie obchodom Międzynarodowego Dnia Animacji.

Homofelix_International_obalka_210x265mm_FINAL.indd

MDA 2014 – NIEDZIELA, 26 PAŹDZIERNIKA, FILMY DLA DZIECI I ANIMACJE Z FILMAKADEMIE BADEN-WÜRTTEMBERG
W niedzielę 26 października zapraszamy na dwa pokazy.

godz. 13.00-14.00

Animacje dla dzieci przygotowane przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Stuttgarcie / Best of Tricks for Kids

czas projekcji: 40 minut

ZEBRA (2013, 02:41 min.)
reż. Julia Ocker, Niemcy

HOME SWEET HOME (2013, 09:55 min.)
reż. Pierre Clenet, Alejandro Díaz, Romain Mazevet, Stéphane Paccolat, Francja

PASTA YA! (2013, 05:06 min.)
reż. Laurent Pouvaret, Francja

ROB'N'RON (2013, 03:42 min)
reż. Peter Smith, Magnus I. Møller, Dania

MY LITTLE CROCO (2013, 06:30 min.)
reż. Étienne Bagot-Caspar, Yohan Cohen, François Mancone, Maїckel Pasta, Milian Topsy, Francja

ABAZ-E SHAB (THE NIGHT SONG) (2013, 04:00 min.)
reż. Moeen Samadi, Iran

__

godz. 14.00-15.35

pokaz najlepszych filmów ze szkoły animacji w Baden-Württemberg / Best of Animation from Baden-Württemberg 2014

NASHORNTWIST / ROCKIN' RHINO (2013, 03:01 min.)
reż Verena Fels, Studio FILM BILDER, Niemcy

DAS HUHN AUF MEINER SCHMUSEDECKE / PATCHWORK CHICKEN (2013, 03:30 min, Studio FILM BILDER)
reż. Andrea Deppert, Angela Steffen, Niemcy

ZEBRA (2013, 02:41 min.)
Studio FILM BILDER, Niemcy

TROLLTAG / THE TROLL TRAP (2013, 07:38 min.)
reż Klaus Morschheuser, Johannes Weiland, Studio Soi, Niemcy

TOM & DAS ERDBEERMARMELADEBROT MIT HONIG: DIE BIENENKÖNIGIN / TOM & THE SLICE OF BREAD WITH STRAWBERRY JAM & HONEY: THE QUEEN BEE (2013, 05:00 min.)
reż. Andreas Hykade, Studio FILM BILDER, Niemcy

CONTRAST (2013, 03:55 min)
reż. Carmen Büchner, Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy

SONNTAG NULL / SUNDAY ZERO (2012, 09:45 min.)
reż. Jochen Kuhn, Niemcy

THE FEASTIBLE LIFE (2013, 07:45 min.)
reż. Benedikt Hummel, Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy

4TH OF JULY (2013, 03:42 min.)
reż. Florian Hüsing, Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy

THE RISE AND FALL OF THE GLOBOSOME (2013, 05:45 min.)
reż. Sascha Geddert, Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy

EIN KURZER FILM ÜBER DEN IGEL / A HEDGEHOG'S VISIT (2013, 05:30 min.)
reż. Kariem Saleh, Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy

WEDDING CAKE (2013, 08:14 min.)
reż. Viola Baier, Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy

1+1 (2013, 11:00 min.)
reż. Gil Alkabetz, Sweet Home Studio, Niemcy

HARALD (2013, 06:00 min)
reż. Moritz Schneider, Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy

Posted in Dzień Animacji 2014, Pokazy, Wydarzenia on 20/10/2014.
MDA 2014 – SOBOTA, 25.10, BEST OF INTERNATIONAL COMPETITON OF THE STUTTGART FESTIVAL OF ANIMATED FILM 2014
Podczas drugiego dnia obchodów Międzynarodowego Dnia Animacji – w sobotę 25 października – zostaną pokazane filmy nagrodzone w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Stuttgart / Best of International Competiton of the Stuttgart Festival of Animated Film 2014

UIT HUIS / LEAVING HOME (2013, 06:38 min.)

reż. Joost Lieuwma, Holandia

HOME (2012, 01:29 min.)

reż. Luiz Stockler, Wielka Brytania

CANIS (2013, 16:48 min.)

reż. Anna Solanas, Marc Riba, Hiszpania

MOY LICHNIY LOS´ (MY OWN PERSONAL MOOSE) (2013, 16:30 min.)

reż. Leonid Shmelkov, Rosja

LETTRES DE FEMMES (WOMEN'S LETTERS) (2013, 11:15 min.)

reż. Augusto Zanovello, Francja

I LOVE HOOLIGANS (2013, 12:28 min.)

reż. Jan-Dirk Bouw, Holandia

SUN OF A BEACH (2013, 05:51 min.)

reż. Arnaud Crillon, Alexandre Rey, Jinfeng Lin, Valentin Gasarian, Francja

THROUGH THE HAWTHORN (2013, 08:37 min.)

reż. Anna Benner, Pia Borg, Emma Gurditt, Wielka Brytania

POMMES FRITES (2013, 02:10 min.)

reż. Balder Westein, Holandia (2014, 06:43)

WHODUNNIT?? (2014, 06:43)

reż. Kathrin Albers, Jim Lacy, Niemcy

Posted in Dzień Animacji 2014, Pokazy, Wydarzenia on 20/10/2014.
MDA 2014 – PIĄTEK, 24.10, FILMY LAUREATÓW O!PLA
Podczas pierwszego pokazu, jaki odbędzie się w ramach tegoroczonych obchodów Międzynarodowego Dnia Animacji, obejrzymy filmy laureatów II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA

piątek, 24 października, godz. 19.00, czas projekcji: 95 minut

STEFAN I ŻUCZEK (2012, 12'20")
Piotr Loc Hoang Ngoc, PWSFTviT ŁÓDŹ

ORAWUS (2013, 09'15")
Wojciech M. Sławuski / Wojciech Kilar

GLISTA LUCKA (2014, 7'29")
Tomasz Pawlak

ZMYSŁY PRYSŁY (2013, 6'05")
Marcin Wasilewski, Grupa Smacznego

CZARNE NA BIAŁYM (2013, 01'10")
Mateusz Gudel, UA POZNAŃ

DRUCIAK (2013, 11'29")
Anna Rękas, ZSMC WA UMCS LUBLIN

IUS PRIMAE NOCTIS – PRAWO PIERWSZEJ NOCY (2012, 4'15")
Łukasz Rusinek / R.U.T.A.

ON / OFF (2013, 06'27")
Piotr Ludwik, Fundacja Filmowa Se-ma-for

PAJĄK I MUCHY (2013, 3'30")
Tessa Moult-Milewska

SÓL I PIEPRZ (2012, 02'02")
Alicja Adamkiewicz, UMK TORUŃ

O RZĄDACH MIŁOŚCI (2013, 13'15")
dela Kaczmarek, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ,,ę"

A GDYBY... (2013, 04'57")
Kamil Wójcik

TRZEJ KRÓLOWIE – PASTORAŁKA (2014, 03'20")
Anna Błaszczyk / Jan Duszyński, WJTeam

ARS MORIENDI (2013, 7'22")
Miłosz Margański, UA POZNAŃ

PAC! (2012, 01'19")
Alicja Błaszczyńska, PWSFTviT ŁÓDŹ



(-) (-)
Materiał organizatora
8 marca 2023