Pamięci Wojciecha Kilara

Corocznie, od 29 kwietnia 1982 roku na całym świecie, na pamiątkę urodzin Jeana-Georgesa Noverre'a – reformatora teatru baletowego, wybitnego tancerza i choreografa, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Również na Śląsku dzień ten celebrowany jest uroczyście, bowiem na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu, tego dnia, podczas jednego wieczoru publiczność ma okazję podziwiać występy członków najlepszych zespołów baletowych.

W ten wyjątkowy dla tancerzy dzień, od 2008 roku z inicjatywy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu oraz przy współpracy instytucji kultury naszego województwa organizowana jest Gala Baletowa – widowisko taneczne, w którym udział biorą artyści polskich i zagranicznych scen, a także uczniowie szkół baletowych. Reżyserem Gali od samego jej zapoczątkowania jest Henryk Konwiński – tancerz i choreograf, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie. Jego zasługi oraz osiągnięcia w dziedzinie baletu, podczas wtorkowego wieczoru zostały docenione przez Sekcję Tańca i Baletu działającą przy Związku Artystów Scen Polskich, której przedstawiciel wręczył laureatowi statuetkę Terpsychory.

Tegoroczna, siódma edycja Gali Baletowej dedykowana była pamięci Wojciecha Kilara, zmarłego w grudniu ubiegłego roku kompozytora muzyki symfonicznej i filmowej. Stąd też w dwuczęściowym widowisku nie mogło zabraknąć jego znanych i cenionych kompozycji – „Poloneza" w wykonaniu uczniów OSB, baletu „Krzesany" w wykonaniu Grzegorza Pajdzika i zespołu baletowego Opery Śląskiej oraz zamykającej galę „Orawy", do której zatańczył Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk". Co ważne, w widowisku oprócz tancerzy profesjonalnych scen teatralnych i operowych, okazję do zaprezentowania się na bytomskiej scenie mieli uczniowie OSB w Bytomiu, studenci PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Konserwatorium Tańca w Pradze oraz Hungarian Dance Academy w Budapeszcie.

W trakcie wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Tańca nie mogło zabraknąć odczytu przesłania, o jakie każdego roku proszony jest przez Międzynarodowy Instytut Teatralny, uznany tancerz czy choreograf. W czasie VII Gali Baletowej, prowadząca ją Violetta Rotter-Kozera odczytała list Mourada Merzoukiego - tancerza i choreografa związanego z kulturą hip-hopu, zwieńczony słowami René Chara, mobilizującymi artystów do dalszej wymagającej wielu wyrzeczeń i trudów pracy: "Narzucaj swoją szansę, chwytaj swoje szczęście i idź po swoje ryzyko. Patrząc na ciebie, przyzwyczają się".

Słowa uznania należą się Elżbiecie Mendakiewicz, dyrektorce Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, której staraniem Gala się odbywa. Dzięki jej inicjatywie, raz do roku mamy możliwość skonfrontować zespoły baletowe, gdzie każdy stara się opowiedzieć „swoją historię" rozmaitością formy, barwnym obrazem, ruchem i gestem wykorzystując do tego jedynie własne ciało i muzykę. Dzięki Gali miłośnicy tańca mają możliwość przeżywania swojego święta podziwiając tancerki i tancerzy na scenie Opery Śląskiej.



Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny Katowice
30 kwietnia 2014
Festiwale
7. Gala Baletowa