"Pan Tadeusz" słuchowiskiem

Rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej wciąż wychodzi naprzeciw oczekiwaniom widzów i angażuje się w projekty, mające na celu propagowanie kultury. W miniony piątek rozgłośnia Polskiego Radia w Rzeszowie zarejestrowała jubileuszowego "Pana Tadeusza", zaś na 13 marca planowane są obchody 88. rocznicy urodzin Józefa Szajny.

Żyjemy w XXI wieku, czyli w dobie komercji i reklamy. Coraz mniej uwagi poświęcamy kulturze w szerokim rozumieniu. Człowiek zaczyna karmić się czymś zupełnie innym, niż kilkanaście lat temu. Podczas gdy kiedyś słuchowiska radiowe wszelkiej maści ściągały przed odbiorniki tłumy, dziś, aby zainteresować odbiorcę, trzeba znaleźć coś idącego z duchem czasu i trafiającego we współczesne gusta. Literackie arcydzieła stawiane są poza nawiasem już nie tylko w telewizji, ale i w radiu. Nie jest to zjawisko korzystne, bo na tamtych kartach kryją się ponadczasowe prawdy, które często stereotypowo omijamy. Tymczasem 5 marca rozgłośnia Polskiego Radia w Rzeszowie zarejestrowała jubileuszowy spektakl „Pan Tadeusz” w wykonaniu zespołu Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Dyrektor rzeszowskiej Sceny Waldemar Matuszewski i prezes zarządu Polskiego Radia Rzeszów Adam Głaczyński – inicjator projektu – poinformowali przed spektaklem widzów o nagraniu i poprosili o nieskrępowane reakcje. Dyrektor Siemaszkowej podkreśla, że zachowanie widowni jest nieodłącznym elementem tworzącym teatr wyobraźni.

Sztuka według epopei Adama Mickiewicza, która miała premierę 6 listopada 2009 roku, , została przygotowana jako jubileuszowa premiera z okazji 65-lecia Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Reżyserią zajęła się znana aktorka, współpracująca m.in. z profesorem Józefem Szajną – Irena Jun. Scenografię i kostiumy do przedstawienia zaprojektowała Aleksandra Semenowicz. Nad opracowaniem muzycznym czuwał Bartosz Blachura, a nad choreografią – Dariusz Brojek. W spektaklu występuje niemal cały zespół teatru.

To przedstawienie jest niezwykłym widowiskiem, pokazującym, że klasyczny tekst można dostosować do czasów współczesnych. Sceniczna opowieść jest skonstruowana w bardzo interesujący sposób i przede wszystkim zaskakuje prostotą, która bezwzględnie jest autem spektaklu. „Pan Tadeusz” za sprawą perfekcyjnych aktorów oraz wszystkich tych, którzy pracowali przy jego przygotowaniu, ma wyjątkowy kształt i daje poczucie aktualności takich twórców jak Adam Mickiewicz.

Poza względami dokumentacyjnymi brane jest pod uwagę przygotowanie w oparciu o zarejestrowany materiał dźwiękowy słuchowiska, a nawet wydanie go na płycie. Istnieją duże szanse, że spektakl doczeka się swojej radiowej wersji. Tymczasem należy wyrazić uznanie dla nowego dyrektora Siemaszkowej, Waldemara Matuszewskiego, który nieustannie wyznacza sobie cele, osiąga je, a tym samym podwyższa rangę rzeszowskiego Teatru, przyczyniając się tym samym do rozpowszechniania tego rodzaju rozrywki jako jednej z najszlachetniejszych sztuk.

Teatr w Rzeszowie pamięta o swoim drugim – obok Wandy Siemaszkowej – nieoficjalnym patronie. W związku z 88. rocznicą urodzin profesora Józefa Szajny, dzień 13 marca zostanie poświecony pamięci wielkiego rzeszowianina, artysty i reformatora teatru. W samo południe na placu Cichociemnych przy pomniku „Przejście 2000” autorstwa Profesora, nastąpi złożenie kwiatów oraz zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna, na którą składają się fotogramy znaczących dzieł teatralnych Józefa Szajny. Ekspozycję będzie można oglądać do godz. 14.30. W razie złej pogody, wystawa zostanie przeniesiona do budynku Teatru. O godz. 15:00 zostaną złożone kwiaty pod popiersiem Szajny, usytuowanym przy wejściu do „Szajna Galerii”, gdzie zaraz po tym odbędzie się projekcja filmu „Omnia mea mecum porto – wszystko moje z sobą niosę”, w reżyserii Stefana Szlachtycza, opowiadającego o życiu i twórczości Profesora. Gospodarzem spotkania będzie znany rzeszowski artysta plastyk Krzysztof Motyka. Na ten dzień repertuar Teatru przewiduje dwa spektakle: „Wszystko co wiem o mężczyznach i kobietach” o godz. 16.00 oraz „Sługę dwóch panów” o 18.30.



Maciej Doryk
Dziennik Teatralny Rzeszów
8 marca 2010
Spektakle
Pan Tadeusz