Panama – kraj bananów

Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza dzieci do odbycia wspólnej, niezwykłej podróży do tajemniczej i pachnącej bananami Panamy, kraju marzeń bohaterów naszego nowego spektaklu „Ach, jak cudowna jest Panama". Premiera odbędzie się 4 lutego, kolejne prezentacje zaplanowane zostały na 5 i 6 stycznia.

Pewnego razu Miś zauważa skrzynkę po bananach. Od tej chwili marzy tylko o tym by odnaleźć Panamę – kraj bananów. Ba, nie tylko do odnaleźć, Miś natychmiast postanawia, że tam zamieszka. Ponieważ wszystko co w życiu robi Miś, robi ze swym najlepszym przyjacielem Tygryskiem, więc i Tygrysek dołącza do wyprawy. Długa i pełna ciekawych przygód podróż zaprowadza ich do miejsca... z którego wyruszyli.

Każdy marzy o lepszym świecie... Ale kto z nas tak naprawdę zdecydował się wyruszyć na jego poszukiwania?

Bajka Janoscha, niezwykle prosta i zwyczajna, uczy, że zmiany zawsze przynoszą coś dobrego. To także piękna i mądra opowieść o wartości jaką w życiu jest przyjaźń. Chcąc poznać historię Misia i Tygryska, młodzi widzowie będą musieli (dosłownie!) przejść przez magiczną bramę i wejść do świata wyobraźni autora i twórców przedstawienia. Spektakl utrzymany w poetyce surrealistycznego snu, z muzyką wykonywaną na żywo.

Konwencja snu i surrealizmu doskonale pomieści, według mnie, różne odcienie dążenia do znalezienia Panamy. Jesteśmy we wnętrzu głowy artysty, w jego wyobraźni, która płata figle, raz jest nieobliczalna, czasem bardzo obliczalna, ale generalnie – wykrzywiona. Stąd surrealizm i "dziwność" obrazu, ruchu (choreografia Jacka Gębury) oraz muzyki. Tą ostatnią zajmuje się Piotr Klimek. Muzyka – zarówno piosenki, akompaniament, jak i budująca nastroje muzyka ilustracyjna, będzie wykonywana przez aktorów na żywo, na scenie. Tak, jak w wyobraźni , gdy "tu i teraz" powstają różne obrazy i dźwięki. W spektaklu będą elektroniczne, wydobywane za pomocą laptopa, loopera i im podobnych, ale również akustyczne, wykonywane przez aktorów na małych instrumentach. Wszystkie postacie to wytwory wyobraźni, powstające "na zawołanie", stale zmieniające się, tworzące same siebie i stwarzające kolejne sytuacje. – mówi Laura Słabińska reżyserka spektaklu.

Laura Słabińska – absolwentka reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Laureatka nagrody na XVII Olsztyńskim Tygodniu Teatrów Lalkowych Anima – za przedstawienie pt. Bleee... w Teatrze Maska w Rzeszowie w 2013 roku. Reżyserowała spektakle na podstawie m.in. Tove Jansson, Maliny Prześlugi czy Danuty Parlak w teatrach w Toruniu, Białymstoku czy Szczecinie. Prowadziła również warsztaty dramatopisarskie dla Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz scenopisarskie w ramach XXIII edycji Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA w Toruniu.

Proza Janoscha jest tak poetycka, że najlepszy sposób na przedstawienie jej na teatralnej scenie, to wszechogarniający surrealizm. Zabiorę widzów w podróż po wnętrzu wyobraźni poety, który wymyślił świat Misia i Tygryska. Będzie to wejście też do mojej głowy. Zapraszam tam widzów, by mogli poznać historię, którą napisał Janosch, jego bohaterów, jej przesłanie. Ciekawe, jak bardzo potrafimy przywiązać się do marzenia, które wykiełkowało w głowie pod wpływem bardzo drobnego, w zasadzie nieznacznego, impulsu. Oto jeden z bohaterów zauważa skrzynkę po bananach, i to go zapala do odwiedzenia kraju bananów – Panamy. Zabiera tam swego przyjaciela i obaj postanawiają tam zamieszkać. Każdy z nas ma taką Panamę, którą sobie wyobraża i do której zmierza. Według mnie – na pewno powinien mieć. – Laura Słabińska.

Pavel Hubička – pochodzący z Pragi scenograf, współautor projektu na przebudowę toruńskiego Teatru Baj Pomorski. W czasie swojej dwudziestoletniej kariery stworzył scenografię i kostiumy do ponad stu spektakli w Opolu, Katowicach, Warszawie, Białymstoku, Zabrzu, Toruniu, Olsztynie, Rzeszowie, Jeleniej Górze czy Wrocławiu. Najczęściej współpracuje z reżyserami takimi jak Petr Nosálek, Krystyna Jakóbczyk, Paweł Aigner, Zbigniew Lisowski czy Bogdan Nauka. Ach, jak cudowna jest Panama nie jest pierwszym spektaklem, przy którym spotkał się z Laurą Słabińską – pracowali razem już w 2014 roku przy Pamiętnikach Tatusia Muminka Tove Jansson. Laureat wielu nagród – w 2016 roku w XXII Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej otrzymał nagrodę indywidualną za scenografię do spektaklu Lustrzana chmura w Teatrze Animacji w Poznaniu.

Premiera odbędzie się 4.02.2017 roku na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach.
Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 6. roku życia.



(-) (-)
Materiał Teatru
21 stycznia 2017