Passini, Kordian i Malabar Hotel

Prezentowany na Festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie obciążony legendą kontrowersji prawdziwych i wymyślonych spektakl Pawła Passiniego #CHYBANIEJA premierowo rozpocznie jubileuszową Maskaradę. To zwycięstwo ducha nad poszarzałą codziennością!

Producentami przedstawienia są Teatr Maska w Rzeszowie - twórca, organizator i gospodarz Maskarady, oraz Centrum Kultury w Lublinie. Spektakl Passiniego pokazuje jak wiele jest różnych współcześnie aspektów człowieczeństwa. A także, jak motyw Judasza trwale przewija się jako odniesienie również do współczesnego zaprzaństwa i zakłamania. Szczególnie boleśnie w aspekcie przestępstw seksualnych wobec młodocianych i nietolerancji wobec religijnie i rasowo odmiennych. Co wybrzmiewa tak bardzo dobitnie teraz w Polsce. Scenariusz napisał Artur Pałyga. Scenografia jest Marty Ożóg i Daniela Mońskiego. W obsadzie Jadwiga Domka, Malwina Kajetańczyk, Ewa Mrówczyńska, Maciej Owczarek, Beata Passini, Jarosław Tomica i Anna Zachciał.

Teatr Maska pokaże również swoją drugą premierę, „Zaginiony świat". Przedstawienie dla dzieci o dinozaurach, których, co oczywiste, one są największymi znawcami. Bo to one umieją sypać informacjami o ich niezliczonych gatunkach i z łatwością wymawiają ich nazwy, od których starszym język wiąże się w supełki. Spektakl Grzegorza Grecasa powstał na kanwie powieści Conana Doyle'a. Z tezą, że uczestnicząc w ekspedycji w celu poznania dinozaurów i przeżywając fantastyczne przygody warto być nade wszystko uczciwym, bo tylko gwarantuje znalezienie przyjaciół, i to w najmniej spodziewanych miejscach. Scenografia, kostiumy i projekcje Janek Głąb. Grają Jadwiga Domka, Ewa Mrówczyńska, Natalia Zduń, Kamil Dobrowolski, Henryk Hryniewicki i Tomasz Kuliberda.

Do konkursu festiwalowego staną „Kruk krukowi" z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, „Osobliwe zdarzenie" z Teatru Lalki Tęcza w Słupsku, „Smacznego, proszę Wilka!" z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku - Białej, „Giraffe" z Puppet Theatre w Grecji, „Stories of Walls" z Bratislava Puppet Theatre na Słowacji, „Minutka" z Teatru Baj w Toruniu, „Little Shop of Horrors" z Teatru Lalek w Białymstoku, „Okhotsk-a paradise of the end" z Theatre of Sapporo w Japonii, „Książę i prawda" z Teatru Lalki i Aktora w Opolu, „Kordian" ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, „Pomelo jest zakochany... w żabie, deszczu i nie tylko" z Teatru Fraktal w Białymstoku i „Pożegnanie jesieni" z Teatru Malabar Hotel w Warszawie.

W tym roku Maskarada podporządkowuje się przesłaniu wyrażonemu słowem „suma", rozumianemu też jako „kontakt, pomost, łączenie, wspólnota, więź". Dziesiąta jej edycja zbiega się z dwudziestą rocznicą Teatru Maska. „Dziesiątka" zatem sumuje poprzednie festiwalowe edycje i sugeruje fakt, wyrastania i korzystania z ich doświadczeń. Dlatego naturalnym podtytułem jubileuszowej Maskarady jest właśnie słowo „suma", jego interpretacje i konotacje.

Program 10. Maskarady, tak, jak poprzednich jest adresowany do widzów w każdym wieku. Tegoroczny festiwal potrwa do 23 maja. W ciągu pięciu dni głównie zostaną pokazane te spektakle, których zasadniczym środkiem wyrazu są lalki. Większość ma za sobą festiwalowe nagrody, dobre oceny publiczności i krytyków, mówiło się o nich w czasie minionych sezonów.

Konkursowe spektakle oceni jury oraz uczestnicy Małej Akademii Teatralnej Teatru Maska, zostanie też przyznana nagroda „tajnego jurora". W programie są zaplanowane warsztaty, wernisaże wystaw, spotkania z artystami, koncerty oraz konferencje twórców i dyrektorów teatrów lalkowych.



Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
18 maja 2019