Pedagogika teatru

Teatr Zagłębia uruchamia nowe cykle projektów i działań pedagogiczno-teatralnych. Wśród proponowanych wydarzeń są projekty adresowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także do szkół i środowisk pedagogów, instruktorów i animatorów kultury.

Pedagogika teatru jest obszarem pomiędzy pedagogiką a teatrem i wyrasta z przekonania, że teatr jest miejscem wspólnego poznawania i doświadczania świata. Jej zadaniem jest m. in. tworzenie relacji, w której widz staje się uczestnikiem i partnerem, który praktycznie wchodzi w przestrzeń teatru.

- Pedagogika teatru jest przede wszystkim wiarą, że w teatrze chodzi o coś więcej niż tylko o oglądanie spektakli. Jest sposobem na stwarzanie przestrzeni sprzyjającej swobodnej rozmowie, w której każdy głos jest ważny i nie podlega ocenie. Jest metodą na osobiste ustosunkowywanie się do określonych tematów. To pewna postawa, filozofia pracy i wiara w kulturę dyskusji i wspólnego działania. Na poziomie praktycznym to m. in. obudowywanie spektakli szeregiem działań okołoteatralnych, organizowanie rozmaitych warsztatów, udostępnianie przestrzeni teatru widzom, a więc przede wszystkim reagowanie na potrzeby publiczności – mówi Agata Kędzia, pedagożka teatru w Teatrze Zagłębia.

Pedagodzy teatru proponują nowy rodzaj komunikacji z publicznością – rozbijają przyzwyczajenia, zarówno w zakresie produkcji spektaklu, jak i sposobów jego odbioru, zachęcają widzów do krytycznej refleksji na temat przedstawień i starają się wzmacniać kompetencje służące rozumieniu języka teatralnego.

- Najważniejsze jest uświadomienie wszystkim zainteresowanym, że w rozmowie o teatrze nie ma ani złych, ani dobrych odpowiedzi, że nie istnieje jedna interpretacja spektaklu, bo teatr mieści w sobie szalenie dużo zjawisk i jest doskonałą metaforą świata, na który każdy z nas patrzy zupełnie inaczej – podsumowuje Agata Kędzia.

Klub Teatralny dla zainteresowanych dziennikarstwem i aktorstwem

Jednym z nowych działań z obszaru pedagogiki teatru jest Klub Teatralny. To inicjatywa, która powstała, by stworzyć widzom przestrzeń do swobodnej wymiany myśli i wspólnego działania. Życie klubu skupi się w ramach działalności dwóch sekcji – dziennikarskiej i aktorskiej. Sekcja dziennikarska w prowadzonej przez siebie gazecie teatralnej będzie komentować bieżące życie teatru – obserwować próby, pisać recenzje spektakli oraz przeprowadzać wywiady z twórcami. Działalność sekcji aktorskiej pozwoli spróbować swoich sił na scenie i pomoże doskonalić warsztat pod okiem aktorów Teatru Zagłębia. Zajęcia będą odbywały się od marca do czerwca, a cykl zakończy pokaz powarsztatowy. Pierwsze otwarte spotkanie Klubu Teatralnego dla wszystkich chętnych zaplanowane jest na 18 lutego.

Laboratorium Pedagogiki Teatru

Laboratorium Pedagogiki Teatru to kurs dla pedagogów, nauczycieli i instruktorów związanych z szeroko pojętą działalnością teatralną. Założeniem kursu jest dostarczenie jego uczestnikom wiedzy teoretycznej z obszaru pedagogiki teatru oraz wyposażenie ich w szereg praktycznych umiejętności, możliwych do wykorzystania w codziennej pracy. Współorganizatorem kursu jest Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu. Kurs składa się z 11 spotkań i potrwa od stycznia do czerwca. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na 26 stycznia.

Współpraca teatr-szkoła, czyli klasy partnerskie

Klasy partnerskie to kompleksowy program współpracy między szkołą a teatrem, który zakłada uatrakcyjnienie i poprawę efektywności kształcenia humanistycznego poprzez rozwijanie twórczej aktywności, wrażliwości estetycznej i włączanie uczniów w życie artystyczne Teatru Zagłębia. Współpraca obejmuje tworzenie różnych form edukacji, pozyskiwanie środków zewnętrznych na projekty edukacyjne i artystyczne.

Do tej pory Teatr Zagłębia nawiązał współpracę partnerską z IX Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu, pod koniec stycznia zostanie zawarte porozumienie z IV Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu. Wszyscy zainteresowani utworzeniem w swojej szkole klasy partnerskiej mogą kontaktować się w tej sprawie z Biurem Obsługi Widzów Teatru Zagłębia.

Premiery Nauczycielskie

Premiery Nauczycielskie to kolejna propozycja kierowana do środowiska pedagogów: nauczycieli, instruktorów teatralnych, animatorów kultury oraz wszystkich, którzy tematy poruszane w spektaklach, chcą włączać w ramy prowadzonych przez siebie zajęć. Oglądanie spektaklu podczas Premiery Nauczycielskiej każdorazowo połączone jest z panelem dyskusyjnym m. in. na temat tego, jak przygotować dzieci i młodzież do obejrzenia danego przedstawienia, a także z prezentacją zeszytów metodycznych, zawierających propozycje scenariuszy lekcji opartych o treści przedstawienia. Współorganizatorami projektu są Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach.

Najbliższa Premiera Nauczycielska odbędzie się 2 lutego o godz. 19:00 i będzie poświęcona spektaklowi „Mesjasze" Jana Czaplińskiego i Marcina Kąckiego w reżyserii Anety Groszyńskiej. Spektakl prezentowany był na ubiegłorocznym Malta Festival Poznań. Szalona historia polskiej emigracji we Francji po klęsce powstania listopadowego przeplatająca się z mesjanizmem w dzisiejszej rzeczywistości publicznej, może być punktem wyjścia do rozmowy z młodzieżą o sposobach dziedziczenia spuścizny po polskim romantyzmie.

Warsztaty teatralne dla najmłodszych

Warsztaty dla naj najów i warsztaty muzyczne podczas ferii zimowych to najbliższe propozycje Teatru Zagłębia dla najmłodszych. Pierwsze z nich adresowane są dla dzieci do lat 3. To warsztaty sensoryczne, podczas których prowadzący, dzieci i opiekunowie wspólnie podejmą podstawowe wyzwania okresu niemowlęcego – pobudzanie zmysłów, ruchu, mowy. Warsztat odbędzie się 16 marca w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu. Kolejne warsztaty sensoryczne zaplanowane są na kwiecień i maj i są przygotowaniem do premiery spektaklu dla najmłodszej publiczności, która odbędzie się w czerwcu.

W ferie zimowe natomiast dzieci w wieku 10+ w dniach 12-14 lutego mogą wziąć udział w warsztatach muzycznych i odkryć nieznane sobie wcześniej muzyczne przestrzenie. Warsztaty będą zakończone wspólnym koncertem i jednocześnie będą przygotowywały uczestników do wspólnego obejrzenia przedstawienia „Wróg – instrukcja obsługi". Zapisy prowadzi Biuro Obsługi Widzów Teatru Zagłębia.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich nowych projektów dostępne są na stronie Teatru Zagłębia: www.teatrzaglebia.pl



Ewa Koralewska
Materiał Teatru
18 stycznia 2019