Pięć pomysłów na Międzynarodowy Dzień Teatru przez cały weekend

Trudno cieszyć się tym świętem, gdy przyszłość teatru stoi pod znakiem zapytania, a sceny, które rok temu grały dla wszystkich za darmo, teraz są zamknięte. Międzynarodowy Dzień Teatru (uchwalony w 1961 roku, na pamiątkę paryskiego festiwalu Teatru Narodów) pierwszy raz we współczesnej Polsce spędzamy w izolacji.

Pozostaje korzystać z tego, co jest, a w zamian za obejrzane w internecie przedstawienia wesprzeć instytucje paroma złotymi. Pieniądze już dawno nie były teatrowi tak bardzo potrzebne. Oto pięć pomysłów na spędzenie weekendu ze sztuką - rozruszanie ciała, umysłu i serca. Z życzeniami wzajemnej troski, o którą apeluje Weronika Szczawińska w swoim poruszającym orędziu. Do zobaczenia w trybie offline.
"Jezus", reż. Jędrzej Piaskowski, Nowy Teatr w Warszawie. Zaśpiewaj z Teatrem im. Juliusza Słowackiego. Wejdź na wyższy poziom z Teatrem Śląskim. Weź głęboki oddech z Teatrem Powszechnym. Zrób rewolucję z TR Warszawa.

2/5 Zaśpiewaj z Teatrem im. Juliusza Słowackiego

Coś z pogranicza spektaklu i wydarzenia teatralnego. Nie wiadomo, czego spodziewać się po pierwszej projekcji "Słowaka" w czasie epidemii. Nie zobaczymy zaplanowanej na koniec marca premiery "Ludwiczka", lecz materiał o "premierze, która się nie odbyła" pod tajemniczym tytułem "Fantazja o Ludwiczku". Wariację na temat Beethovena, podyktowaną "Odą do radości", napisali i wyreżyserowali bardzo zdolny aktor Daniel Malchar, który skradł moje serce w operetce sanatoryjnej - "Turnus mija, a ja niczyja" - oraz tegoroczny absolwent reżyserii na AST Rafał Szumski. "Oda jest odpowiedzią na wszystko, co ciemne w naszej rzeczywistości" - podkreślają. Skoro spowiła nas sama ciemność, trudno o lepszą zachętę. Uśmiechnijmy się więc i zaśpiewajmy. Wszyscy razem. Zjednoczeni. "Fantazja o Ludwiczku" online.

2/5 Wejdź na wyższy poziom z Teatrem Śląskim

Hasło wyższy poziom teatru nie należy się już tylko komediowej scenie pod kierownictwem Michała Żebrowskiego. Szczyty w dużo lepszym stylu można zdobywać na Śląsku, dzięki przedstawieniu Roberta Talarczyka o Jerzym Kukuczce. Talarczyk zaskakująco potraktował opowieść o polskiej legendzie himalaizmu - dał swoim bohaterom nie kombinezony do wspinaczki, lecz stroje balowe, a na didżejkę zaprosił rodowitego rapera Miuosha. W imponującej rozmachem scenografii Katarzyny Borkowskiej rozgrywa się opowieść o sile i bezsilności, niemająca w sobie nic z przewidywalnej biografii. Górski krajobraz rysuje się bardzo wyraźnie - w naszych głowach. Najbliższa rodzina Jerzego Kukuczki była tym przedstawieniem poruszona. "Himalaje" online.

3/5 Weź głęboki oddech z Teatrem Powszechnym

Legenda rosyjskiej reżyserii i dramatopisarstwa, Iwan Wyrypajew, oraz grupa niezawodnych aktorów - Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Dobromir Dymecki i, reżyser, scenarzysta, standuper, Maciej Buchwald - stworzyli emocjonalny koncert o zagubieniu. Konferansjerski ton ratuje opowieść o egzystencjalnych rozterkach przed tanim ekshibicjonizmem. Cztery krzesła, przygaszone światło i potoki słów, które układają się w pełną czułości melodię. Pośród wszechogarniającego chaosu, jaki zgotowała nam dzisiejsza rzeczywistość, przedstawienie Powszechnego w koprodukcji z Łaźnią Nową, to dobry powód, by wziąć głęboki oddech i przypomnieć sobie, że nawet po największej burzy wychodzi słońce. "Nieznośnie długie objęcia" online.

4/5 Zrób rewolucję z TR Warszawa

Niedokończony "Woyzeck", wybitnie uzdolnionego Georga Büchnera, prawie tak jak rozchwytywana w ostatnim czasie "Matka Joanna od Aniołów" Iwaszkiewicza, przeżywa w stolicy kolejną młodość. Ostatnio, na żywo, w mrocznym (choć mimo wszystko klasycznym) wydaniu Piotra Cieplaka, teraz w queerowej wersji Grzegorza Jaremki - online. Spektakl, powstały przed rokiem w ramach konkursu Debiut TR, to malowana jaskrawymi odcieniami rozprawa o tzw. "męskości". Opowieść o pogardzanym nieudaczniku - ofierze systemu, jakich wiele - jako punkowy manifest o prawie do słabości. Nastoletnie, wcale nie błahe, dylematy, z przebojami zespołu Gówno w tle. Posłuchajmy, wyciągnijmy wnioski - dla siebie, swoich dzieci, wnuków. Przydadzą się, np. przy rodzinnym obiedzie podczas kwarantanny. "Woyzeck" online.

5/5 Pomódl się do kogo chcesz z Nowym Teatrem

Jędrzej Piaskowski zrobił jedno z moich ulubionych, najzabawniejszych przedstawień ostatnich lat - "Trzy siostry" w lubelskiej Osterwie. Gdy historie Iriny, Maszy i Olgi uczynił pstryczkiem w nos dla broniących Czechowa przed nim samym, w Nowym Teatrze tytułowego Jezusa użył do fantazji na temat doświadczenia religijnego. Choć imię chrześcijańskiego Boga jest tylko prowokacją - na scenie ani razu nie pada - przed naszymi oczami pojawia się abstrakcyjny stwór na wzór zbawiciela. Sacrum łączy się z profanum, a z kostiumów Hanki Podrazy bije cudowny kicz. Przepełniony literacko-filozoficznymi kontekstami tekst Huberta Sulimy ostatecznie jest odą do radości, miłości i hołdem na cześć przekraczania granic. Nie tylko biblijnych. Spektakl również dla tych, którzy zdążyli zatęsknić za Bartoszem Bielenią. "Jezus" online.



Dawid Dudko
Onet.Kultura
28 marca 2020