Pleciuga na polskich drogach

Podczas piątkowej konferencji prasowej szczeciński Teatr Lalek „Pleciuga" zaprezentował projekty, których realizację zaplanowano na najbliższe dwa miesiące. Wędrówki z Koziołkiem Matołkiem w ramach akcji TEATR POLSKA, premiera oryginalnego przedstawienia dla „najnajów" oraz grudniowy spektakl-niespodzianka dla dorosłych widzów to tylko niektóre z przygotowywanych atrakcji.

Teatr „Pleciuga" od wielu lat systematycznie prezentuje swoją twórczość w kraju i za granicą. Dawniej zamiejscowe pokazy organizował w ramach autorskiego projektu „Teatr w drodze". Teraz, dzięki rekomendacji Komisji Artystycznej oraz udanemu wystąpieniu na Targach Sztuki Instytutu Teatralnego, zakwalifikował się do programu Teatr Polska z wyreżyserowanym przez Zbigniewa Niecikowskiego spektaklem pt. „Przygody Koziołka Matołka". Ogólnopolska akcja oparta jest na idei dotarcia do miejsc, w których brakuje prawdziwych ośrodków teatralnych. Widzowie ze wsi i małych miejscowości mogą dzięki temu obejrzeć wybrane przedstawienia w bliskiej im przestrzeni (np. lokalnych domach kultury czy salach kinowych) bez konieczności organizowania dojazdu. Jak podkreślała zastępczyni dyrektora, Anna Garlicka, Teatr „Pleciuga" dołoży wszelkich starań, by ich pokazy (pomimo oczywistych organizacyjnych trudności) odbyły się w pełnej aranżacji – z bogatą scenografią, lalkami i kostiumami. „Chcemy uniknąć nieprzyjmnego wrażenia szczątkowości" – zapewniała. Wyemitowany podczas targów zabawny teledysk, promujący „Przygody Koziołka Matołka" wywołał prawdziwą lawinę zaproszeń wystosowanych do „Pleciugi" przez ośrodki kultury z całej Polski. Ostatecznie, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, szczecińskiemu Teatrowi Lalek udało się zaplanować pokazy w dziewięciu miejscowościach w trzech województwach. Przenoszący odbiorców w świat dzieciństwa barwny spektakl, oparty na I księdze kultowego komiksu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, obejrzą kolejno mieszkańcy: Drawska Pomorskiego, Konina, Krotoszyna, Gostynia, Środy Wielkopolskiej, Jarocina, Nowego Dworu Gdańskiego, Sztumu oraz Tczewa. Szczecińscy miłośnicy Teatru Lalek mogą być jednak spokojni – „Pleciuga" nie zawiesi w tym czasie swojej miejscowej działalności. Na rodzimej scenie wystawiać będzie m.in. spektakl „Calineczka".

Ciekawą i nowatorską propozycją przygotowaną przez „Pleciugę" z myślą o „najnajach", czyli najmłodszych spośród młodych widzów jest spektakl „Rosnę" w reżyserii Marioli Fajak-Słonimskiej i Janusza Słomińskiego. Ta nastrojowa opowieść o narodzinach dziecka i pierwszych momentach jego życia jest całkowicie pobawiona słów. Zamiast tego żywo oddziałuje natomiast na wszystkie dziecięce zmysły, przypominając maluchom o tym, jak zaczęła się ich wielka podróż przez świat.

Podczas konferencji Anna Garlicka ujawniła także, że „Pleciuga" startuje w tegorocznym Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA z dwoma autorskimi projektami: „Bajkami samograjkami" Jana Brzechwy, wyreżyserowanymi przez Annę Augustynowicz oraz „Przygodami Sindbada Żeglarza" Bolesława Leśmiana, w reżyserii Aleksandra Maksymiaka. Warto przypomnieć, że w konkursie oceniane będą aż 84 spektakle realizowane przez teatry z 31 miast, zatem szykuje się naprawdę wielka konkurencja. Wyniki ogłoszone zostaną 28 listopada, w dzień obchodów jubileuszu 250-lecia Teatru Pulbicznego w Polsce. Tego wieczoru kilkadziesiąt polskich scen wystawi przedstawienia oparte na dziełach polskiej literatury dawnej, dając żywy dowód na to, że owe lektury wciąż posiadają wielki sceniczny potencjał.

Anna Garlicka zgodziła się ponadto uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej (przygotowywanego z myślą o dorosłych widzach) grudniowego spektaklu-niespodzianki. Jak się okazało, będzie to „Poruszenie" na podstawie wierszy E.E. Cumingsa w reżyserii Marty Łągiewki.

Ukoronowaniem konferencji była informacja, że spektakl pt. „Bajki samograjki" w reżyserii Anny Augustynowicz nagrodzony został nagrodą Kapituły Atestów Polskiego Ośrodka ASSITEJ „Atest Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za rok 2013". Nagroda przyznawana jest na podstawie długo zbieranych recenzji oraz opinii całej rzeszy odbiorców, dlatego cieszy się szczególnym uznaniem środowiska teatralnego w Polsce.



Agnieszka Moroz
Dziennik Teatralny Szczecin
19 października 2015
Spektakle
Bajki samograjki