Po wielu miesiącach zamknięcia w końcu wracamy!

Dla Teatru Kana czerwiec jest miesiącem premier - spektaklowych, muzycznych i edukacyjnych.

- 5 i 6 czerwca zapraszamy na premierę spektaklu „Homino 2.1", który jest efektem pracy grupy t.Kanka, pracującej pod okiem Bibianny Chimiak, Karoliny Sabat i Piotra Starzyńskiego.

- 19 i 20 czerwca premierowo swoje przedstawienie „Manchineel" pokaże także pracująca pod opieką Marty Giers grupa Połowisko. Czerwcowa muzyczna premiera to z kolei, pokazywane po raz pierwszy na żywo, „Naparstki" w wykonaniu Bibikings i grupy t.Kanka, na którą zapraszamy 26 czerwca.

Połowa miesiąca przyniesienie także pierwsze zetknięcie z projektem Laboratorium Pedagogiki Teatru, którego uczestnicy i uczestniczki odwiedzą Teatr Kana aby poznać metody pracy i kulturę organizacyjną.

- 11 czerwca natomiast zapraszamy szczecińskich widzów na spektakl Teatru Kana „Gęstość Zaludnienia" w reż. Krzysztofa Popiołka. W czerwcu w Kanie wiele nowego, inspirującego i odświeżającego!

- 5 czerwca, g. 19:00 - premiera "Homino" 2.1, grupa t.Kanka

- 6 czerwca, g. 17:00 - premiera "Homino" 2.1, grupa t.Kanka

bilety: 25/30 zł

Homino (esperanto) - w dosłownym tłumaczeniu oznacza: dorosły człowiek płci żeńskiej

Spektakl jest rozwinięciem i pogłębieniem rozpoczętego w spektaklu Femino 2.0. procesu twórczego. To Inspirowana codziennością opowieść o kobiecości. O tym jak jest nam tu i teraz, w rzeczywistości z jednej strony mocno postępowej, z drugiej - wciąż podbudowanej stereotypem. W społeczeństwie powszechnej edukacji i równie powszechnej niewiedzy. To próba ustosunkowania się do siebie i swojego ciała, wypowiedzenia głośno tego co wciąż pozostaje wstydliwym, oswojenia feminizmu, odpowiedzi na pytanie czym jest kobiecość, jak sobie z nią radzę, czy kobiecość lub mężczyzność są do siebie podobne i czy pryzmat płciowości jest w ogóle uzasadniony w procesie myślenia o człowieku? Jest jednocześnie oddaniem głosu i rzuceniem światła na postaci kobiet: artystek, naukowczyń, działaczek, rewolucjonistek, które nie zajęły odpowiedniego dla siebie miejsca na kartach historii, którym świat nie dał dojść do głosu i zbyt szybko o nich zapomniał. Wciąż są wśród nas sytuacje, na które nie można się zgodzić ze względu na szacunek należny każdemu człowiekowi. To nasz pokojowy manifest, nasza HERstoria.

obsada: Aleksandra Dąbrowska, Katarzyna Kupiec, Zuzanna Marczak, Nikola Palej, Hanna Podskarbi
opieka artystyczna/reżyseria: Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Piotr Starzyński
choreografia hiphopowa: Eliza Hołubowska
reżyseria świateł: Bibianna Chimiak & Piotr Motas
opieka techniczna: Piotr Motas
premiera: 5-6 czerwiec 2021
podziękowania dla Bartłomieja Pawlaka

- 9 czerwca, g. 18:00 - spotkanie autorskie i premiera książki Sama siebie nie pamiętam Beaty Zuzanny Borawskiej - wstęp wolny

„Sama siebie nie pamiętam" to debiut literacki Beaty Zuzanny Borawskiej. Porusza ona w sposób poetycki i artystyczny fundamentalne dziś tematy – chorobę i opiekę nad osobą zależną, oraz pamięć: tę utraconą i tę żywą. Książka zawiera opowiadania, kartki z dziennika, wiersze oraz kolaże. Opowiadania, które często przybierają kształt próz poetyckich, wspomnień, podkreślają podziały na to, co męskie i kobiece, zwracają uwagę na cielesność, a przede wszystkim pamięć ciała. Natomiast kartki z dziennika to już wielomiesięczny, fragmentaryczny zapis zmagań z Alzheimerem, które nie pozbawione są trudnych przeżyć, przykrych niespodzianek losu, jak i humoru. Z kolei poezja to głównie „głos Chorej". Całość ilustrują kolaże Anny Paszkowskiej.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Granda, pod redakcją Elizy Kąckiej.

Dostępna na www.wydawnictwo-granda.pl i w dobrych księgarniach.

Beata Zuzanna Borawska (ur. 1985) – od ponad dziesięciu lat związana z kulturą jako: dziennikarka, animatorka kultury, wydawczyni płyt z muzyką jazzową, współautorka filmu pt. „Narcyz o sobie. Historia Marka Kazany". Aktywistka społeczna, feministka, obecnie studentka studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim.

Książka dofinansowana z budżetu miasta Szczecin | Mecenat: Fabryka Styropianu ARBET

Matronaty/Patronaty medialne:
Babiniec Literacki, Wizje, Kanał książkowy, Fabularie, Prestiż, wSzczecinie.pl, SzczecinCzyta.pl

- 8, 9 czerwca, g.18:00 - Odyseja Teatru Nowszego - spektakl odbędzie się na Dworcu PKP w Szczecinie

Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki.

Projekt Odyseja to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który "wyszedł z formy" rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.

Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed "wyjazdu", w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej "śmierci do nowego życia". Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator – człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka.

ZAPISY:

8.06 - https://app.evenea.pl/event/871795-2
9.06 - https://app.evenea.pl/event/871795-3

Choreografia: Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami
Taniec: Natalia 'Sarna' Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz
Muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys
Kostiumy: Damian Kretschmer
Produkcja: Joanna Stasina

Projekt jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena dla tańca 2021, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.



(-) (-)
Materiał Teatru
1 czerwca 2021