Pokaz projektu

W ramach programu promocji młodych artystów teatru ":+ Placówka nowego teatru", Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na pokaz projektu BYŁ SOBIE DZIAD I BABA, w reżyserii Agnieszki Błońskiej, który odbędzie się 28 i 29 grudnia o godzinie 19.00.

Pokaz "Był sobie dziad i baba" - efekt trzytygodniowej koncepcyjnej pracy zespołu, jest przyczynkiem do pracy nad pełnowymiarowym spektaklem. Agnieszka Błońska zaprosiła do współpracy grupę emerytowanych tancerzy, którzy swoim ciałem wyrażają doświadczenie starzenia się; procesie zmian zachodzących w ciele oraz w psychice, a także nowym, innym sposobie patrzenia na świat. Inspiracją, a zarazem punktem wyjścia w pracy był esej filozofa Jeana Amériego "O starzeniu się: bunt i rezygnacja."

Projekt "Był sobie dziad i baba" współtworzony jest przez tancerzy: Irenę Kazimierczuk, Hannę Rogowską, Kazimierza Jankowskiego i Jerzego Stępniaka. Autorką choreografii jest Anna Godowska, wizualizacje przygotował Michał Januszaniec. Pierwsze pokazy projektu odbyły się we wrześniu 2009 roku w Instytucie Teatralnym. "Był sobie dziad i baba" pokazywany był również w Teatrze Wielkim. Operze Narodowej w ramach II Międzynarodowych Dni Tańca we wrześniu 2010 roku.

PLACÓWKA NOWEGO TEATRU jest programem promocji młodych artystów teatru wszystkich specjalności. W ramach Placówki Instytut Teatralny udostępnia twórcom swoją salę teatralną wraz z infrastrukturą techniczną oraz niewielkim budżetem na rozwijanie projektów, których premiery znajdą się później w repertuarze polskich teatrów.

***

Agnieszka Błońska - reżyserka, absolwentka Bristol Old Vic Theatre School, School of Physical Theatre w Londynie oraz Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja Antropologia Kultury). Od 2003 r. mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. Równocześnie rok temu rozpoczęła pracę w Polsce, gdzie zrealizowla kilka projektów: Ten Rom to nie żaden Rom, tylko na pewno Afgański Terrorysta (Teatr im. Norwida w Jeleniej Gorze); Miłosierdzie Gminy w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Exportowcy (Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Słowackiego w Koszalinie). W 2004 r. razem z Seanem Palmerem założyła grupę teatralna "Equaldoubt". Ich debiutancki spektakl Suffocation (Duszność) został nagrodzony w 2006 r. na festiwalu Malta w Poznaniu, w styczniu 2007 r. pokazany w Teatrze Małym w Warszawie. Od ponad czterech lat współpracuje z grupa "Desperate Men" z Bristolu, "WildWorks" z Kornwalii oraz "DotComedy" z Londynu. W październiku 2008 r. przygotowała projekt "Next Village" w National Theatre Studio w Londynie.

Anna Godowska - tancerka, choreograf, pedagog tańca współczesnego. Pośród wielu doświadczeń artystycznych znajdują się projekty solowe, między innymi "Solo w dialogu-Solo im dialog" przygotowany na otwarcie Choreographisches Zentrum NRW w Essen (Niemcy); choreografie zespołowe oraz współpraca z artystami z innych dziedzin sztuki, m.in z Katarzyną Kozyrą. W 2001 roku wraz z reżyserem Sławomirem Krawczyńskim oraz kompozytorem Dominikiem Strycharskim założyła Teatr Bretoncaffe, wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i oraz reprezentujący polski teatr za zagranicą (m.in. we Francji, Niemczech, Estonii, Słowacji, Czechach, Węgrzech, Chorwacji). Rezydentka Centre National de la Danse w Paryżu (wrzesień 2005 r.), uczestniczka Theorem Residency Project 2005 oraz Interdyscyplinarny Dramaturgy Coaching w Zagrzebiu (org. Theorem). Stypendystka Mobile Academy 2006. Od 2005 r. współpracuje przy projekcie badawczo-artystycznego "Taniec Śniącego Ciała", realizowanego przez Teatr Bretoncaffe i Akademię Psychologii Zorientowanej na Proces w Warszawie.

Irena Kazimierczuk - absolwentka studium baletowego przy Operetce Warszawskiej, wieloletnia solistka baletu Operetki i Opery Kameralnej. Członkini zespołu baletowego Telewizji Polskiej, związana także z Teatrem Sabat i Polską Agencją Artystyczną "Pagart". Wystąpił w "Romeo i Julii" w reżyserii Janusza Józefowicza (Teatr Studio Buffo, 2004).

Hanna Rogowska - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turowicza w Warszawie. W latach 1969-1985 solistka baletu Operetki Warszawskiej, do 1977 roku tancerka zespołu baletowego Telewizji Polskiej. Do 1994 roku współpracowała z Olga Lipińską przy produkcjach telewizyjnych. Wystąpiła w "Romeo i Julii" w reżyserii Janusza Józefowicza (Teatr Studio Buffo, 2004) oraz w "Cyruliku Sewilskim" w reżyserii Plaza José Carlosa (Teatr Wielki. Opera Narodowa, 2007).

Kazimierz Jankowski - tancerz Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Od początku lat sześćdziesiątych związany z Centralnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego. Po przejściu na emeryturę instruktor i choreograf, prowadził Dziecięco-młodzieżowy Zespół Wojska Polskiego "Rota" oraz taneczną grupę młodzieżową w Natolińskim Ośrodku Kultury. Wystąpił w "Romeo i Julii" w reżyserii Janusza Józefowicza (Teatr Studio Buffo, 2004).

Jerzy Stępniak -absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turowicza w Warszawie, debiutował w Teatrze Wielkim w Łodzi. W latach 1969-72 tancerz Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Od 1972 roku aktor Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. W 1981 rozpoczął współpracę z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku jako choreograf, inscenizator, reżyser, a także dyrektor. Współpracował również z teatrami w Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Koszalinie, Krakowie, Legnicy, Olsztynie, Poznaniu, Słupsku, Wałbrzychu, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze. Prowadził zajęcia ze studentami tańca w kraju i za granicą (Adelphi University w Nowym Jorku, Berkeley University of California w San Francisco). Wystąpił w "Romeo i Julii" w reżyserii Janusza Józefowicza (Teatr Studio Buffo, 2004).

Michał Januszaniec - studiował w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższym Studium Montażu PWSTTViT w Łodzi. Jest autorem wizualizacji do Brygady szlifierza Karhana w reż. Remigiusza Brzyka (Teatr Nowy w Łodzi, 2008) oraz Łaknąć w reż. Łukasza Chotkowskiego (Teatr Polski, Bydgoszcz, 2009). Pracuje w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego

Jean Améry (właśc. Hans Mayer) - austriak pochodzenia żydowskiego, który po Anszlusie Austrii znalazł się w Belgii. Aresztowany i więziony w obozach koncentracyjnych za działalność w ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Po wojnie zamieszkał we Francji. Na znak protestu przeciw niemieckim zbrodniom zmienił nazwisko i nie pisał po niemiecku. W 1978 popełnił samobójstwo.



(-)
Materiały Instytutu
28 grudnia 2010