Pokoje pełne bohaterów

W dwóch filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku zobaczyć można Tęczowe pokoje pełne bohaterów przedstawień granych w Teatrze Lalki Tęcza.

Na początek wybrano dwie filie: nr 3 przy ul. Zygmunta Augusta i numer 11 przy ul. Hubalczyków.

- Filia numer 11 była niedawno remontowana. Wówczas jedno z pomieszczeń magazynowych przeznaczyliśmy dla dzieci - mówi Danuta Sroka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. - Teraz powstało tam pomieszczenie nawiązujące do bajki o przygodach Calineczki. Teatr Tęcza dał nam lalki, a baśniowy klimat podkreślają również barwy i oświetlenie.

W innym klimacie utrzymane jest pomieszczenie w filii numer trzy. Tam dzieci mogą poznać czarny teatr. - W tej filii pracuje bibliotekarka, która fascynuje się tym rodzajem teatru. Niektóre bajkowe postaci zostały stworzone wspólnie z dziećmi - mówi szefowa słupskiej biblioteki. - Te dwie filie wybraliśmy dlatego, że przychodzi do nich mnóstwo dzieci. Chcemy z jednej strony zachęcić je do czytania bajek i rozwijania wyobraźni, a z drugiej strony do odwiedzin w teatrze po to, by zobaczyć, jak dana bajka została przełożona na język sceny.

Danuta Sroka planuje, aby teatralne dekoracje i lalki pojawiły się także w filii numer osiem, mieszczącej się przy ul. Braci Gierymskich 1. Wcześniej jednak pomieszczenia muszą zostać wyremontowane.

Współpraca biblioteki z Tęczą to nie tylko ekspozycja dorobku scenograficznego, dekoracji i lalek między regałami z książkami.

- Pracownicy biblioteki od maja, raz w miesiącu, będą czytać bajki na scenie przed spektaklami - zapowiada Małgorzata Kamińska-Sobczyk, dyrektor Teatru Lalki Tęcza. - Będą one tematycznie związane z przedstawieniami, które dzieci za chwilę zobaczą. Taka współpraca poszerzy naszą ofertę, ale również może zachęcić dzieci do czytania.

Pierwsze teatralne czytanie bajek zaplanowane jest na sobotę, 24 maja. Dzieci najpierw usłyszą historię Czerwonego Kapturka, a zaraz potem historię dziewczynki opowiedzą aktorzy na scenie Tęczy.



Daniel Klusek
Głos Pomorza
29 kwietnia 2014