Polecenia weekendowe Szczecin

Mniej premier, więcej teatralnych hitów proponują teatry w końcówce sezonu.

"Dzień świra" – reż. Piotr Ratajczak - Teatr Mały
Teatr Mały wraca do spektaklu z powodzeniem granego od lat. Adaś Miauczyński – Polak, nauczyciel, samotnik... świr? Śmieszy do łez i wzrusza, w każdym zdaniu pozwala rozpoznawać naszą codzienność – pełną absurdów, drobnych, wielkich pomyłek.
Dzień świra, 18 czerwca godz. 19, 19 i 20 czerwca godz. 17.

„Manchineel" – opieka art. Marta Giers, - grupa Połowisko w Kanie
Manchineel jest uznawany za jedno z najbardziej niebezpiecznych drzew na Ziemi. Jego zielony owoc kusi swoim słodkim, przyjemnym zapachem przywołującym wspomnienie dojrzałego jabłka, ale po ugryzieniu okazuje się niesamowicie cierpki, pieprzny, palący i duszący. Do tego stopnia, że z trudem przełyka się ślinę.
- Spektakl jest naszą próbą oswojenia cierpkiego smaku manchineel. Jest pamiętnikiem utraconej wiosny i śladem zapisków z kryjówki. Jest pytaniem o świat z perspektywy balkonu. Jest tęsknotą za smakiem jabłka. I dobrej gorzkiej herbaty - mówią twórcy.
Manchineel, 19 czerwca godz. 19, 20 czerwca godz. 17, Teatr Kana.

"Biegnij króliczku" – reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz - Teatr Nie Ma
Teatr Nie Ma zaprasza na spektakl "Biegnij króliczku", która odbędzie się 20 czerwca o godz. 20 w Strefie Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego.
Biegnij króliczku, 20 czerwca, SKS, godz. 20.

"Eugeniusz i Tatiana - Zakręt" – reż. Pia Partum - Opera na Zamku
W najbliższy weekend Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na spektakl „Eugeniusz i Tatiana – Zakręt" na motywach opery Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin". Eksperymentalny projekt operowy został zrealizowany podczas lockdownu dla publiczności na widowni i sfilmowany jednocześnie „pod widza" internetowego. Publiczność będzie mogła zobaczyć to oryginalne w formie przedstawienie ponownie w sobotę i niedzielę 19 i 20 czerwca.

„Kora. Falowanie i spadanie" – reż. Alina Moś-Kerger – GOKSiR Przecław
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. GOKSiR w Przecławiu zaprasza na przedstawienie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Usłyszeć można w nim największe przeboje Maanamu i przepłynąć przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie.
Spektakl 19 czerwca o godz. 19 w GOKSiR Przecław.

„Czerwony Kapturek" - reż. Waldemar Wolański - Pleciuga
Historię małej dziewczynki, która dzielnie przemierza ciemny las, by dostarczyć chorej babci koszyk pełen pyszności, a potem zamiast babci natyka się na strasznego wilka, zna chyba każdy. Waldemar Wolański ten klasyczny tekst wzbogacił o 26 piosenek - żywiołowe tango, liryczny walc, skoczna polka a nawet energetyczny rock and roll sprawią, że klasyczna bajka zaskoczy niejednego widza.
Czerwony Kapturek, 20 czerwca, Pleciuga, godz. 11.

"Halo Ziemia!" - reż. Marta Łągiewka - Pleciuga

Gdybym była bardzo, bardzo duża przytuliłabym Ziemię i powiedziała jej: „Halo Ziemia!" Jesteś piękna". A Ty co byś jej powiedział/powiedziała? Myślisz, że Ziemia jest szczęśliwa? Może czasami bywa smutna? Może tak naprawdę wcale nie chce być Ziemią i wolałaby być np. psem? Jedno jest pewne: Ziemia potrzebuje Twojego przytulenia.
Halo Ziemia!, 19 czerwca godz. 15, 16, 20 czerwca godz. 13, Pleciuga.

Koszalin
"Lokomotywa. Nie dla dzieci" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny

Najnowszy spektakl "Lokomotywa. Nie dla dzieci", w reżyserii Zdzisława Derebeckiego, jest słowno-muzyczną opowieścią o jednym z najwybitniejszych polskich poetów Julianie Tuwimie. Przede wszystkim muzyczną. "Lokomotywa" zabierze widzów także do prywatnego świata poety, prezentując widzom Juliana Tuwima jako fascynującego w swojej złożoności, niezwykle wrażliwego człowieka. W spektaklu pojawią się zarówno fragmenty wierszy i prozy, jak i kabaretowe teksty satyryczne Poety.
Lokomotyw. Nie dla dzieci, 18, 19 czerwca, BTD, godz. 19.

Zielona Góra
"Szczęściarze" - reż. Tadeusz Kuta - Lubuski Teatr
Spektakl w lekki sposób obnaża w ludziach (niezależnie od warstwy społecznej, wykształcenia czy filozofii życiowej) wiele ukrytych cech, śmiesznych i o mrocznym zabarwieniu.
Szczęściarze, 18 i 19 czerwca godz. 19, 20 czerwca godz. 18, Lubuski Teatr.

"Krasnoludki i Śnieżka" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr
Przedstawienie jest propozycją dla naj-najmłodszych widzów, którzy być może pierwszy raz w swoim życiu pojawią się w teatrze.
W przyjaznej i bezpiecznej atmosferze aktorzy wciągają małych widzów w tworzenie baśni o Śnieżce i krasnoludkach.
Krasnoludki i Śnieżka, 19 czerwca godz. 16, 20 czerwca godz. 12, Lubuski Teatr.

"Gusła - plenerowe rytuały teatralne" - reż. Grzegorz Bral - Lubuski Teatr
Warsztaty artystyczne i plenerowe widowisko na podstawie II i IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza - to kolejna odsłona działań w ramach projektu Przestrzenie Sztuki.
Gusła - plenerowe rytuały teatralne, 18 i 19 czerwca, Cigacice.

Gorzów Wielkopolski
„Noso-Rożek" – reż. Cezary Żołyński – Teatr im. J. Osterwy
Teatr im. Juliusza Osterwy zaprasza na spektakl dla dzieci "Noso-Rożek". Tajemniczy Coś-Ktoś okrada nas z wody, niszczy zieleń, bezcześci dobre imię poczciwych mieszkańców i przede wszystkim... jest inny! A może inna? Kto to, a raczej co to właściwie jest? Dlaczego to właśnie my padamy ofiarą tych zuchwałych aktów? Czy to możliwe by nasz oprawca miał 125 tysięcy lat? Dochodzenie jest w toku.
Noso-Rożek, 18 czerwca, godz. 10, Teatr im. J. Osterwy.



Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
18 czerwca 2021