Polecenia weekendowe Szczecin

Szczecińskie instytucje kulturalne zapraszają na weekendowe wydarzenia online. W teatrach w ten weekend można zobaczyć ciekawe spektakle z ostatnich sezonów.

W weekend w Operze na Zamku na VOD będzie można obejrzeć operę W.A. Mozarta „Cosí fan tutte" w reżyserii Jacka Papisa, pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka.
- Absolutnie jest to świetna komedia i liczę na to, że widzowie będą dobrze się bawić, ale wyjdą też z refleksją na temat własnych związków, na temat natury człowieka. „Così fan tutte" może wyjątkowo mocno dotknąć widza. Jeśli szukać analogii, to takie komedie robi dzisiaj Woody Allen. My się śmiejemy, ale pod śmiechem jest lekka gorycz (...). Nie oczekujmy od ludzi zbyt wiele, nie oczekujmy, że przysięgi są na zawsze. Człowiek jest tylko człowiekiem - mówi Jacek Papis.
Koncert dostępny 17 i 18 kwietnia na www.opera.szczecin.pl.

Teatr Współczesny zaprasza na spektakl „Kaspar Hauser". Historia Kaspara Hausera
(przedstawiona w spektaklu nietypowo, bo od końca), nastolatka porzuconego przez opiekuna na ulicach Norymbergi, zwanego „sierotą Europy", w XIX wieku wstrząsnęła społeczeństwem. Umieszczony w ciemnym lochu, przekazywany z rąk do rąk jak przedmiot, przyjmowany przez kolejne mieszczańskie rodziny, bez skrupułów ponownie wyrzucany...
Kaspar Hauser, 17 i 18 kwietnia, VOD, bilety 15 zł.

Teatr Nie Ma zaprasza na spektakl „Pirania". „Nie pozwalam mu wyjść, bo jest moim synem. Nie pozwalam mu wyjść, bo ma cerę białą i świeżą jak śnieg i spaliłby się, gdyby uderzyło go słońce. Nie pozwalam mu wyjść, bo na zewnątrz są drzewa z ptakami siedzącymi na gałęziach i które czekają, żeby się znalazł pod nimi. Nie pozwalam mu wyjść, bo ty tam jesteś i czekasz w krzakach..."
Pirania, 16 kwietnia, Teatr Nie Ma na Facebooku i kanale You Tube, godz. 20.

Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie w piątek zaprezentuje koncert „Pieśń o ziemi" Gustawa Mahlera. Niektórzy uważają, że Mahler był świadomy „klątwy dziewięciu", według której od czasów Beethovena żaden z kompozytorów nie ukończył za życia więcej niż
dziewięciu symfonii. Dlatego miał nazwać napisaną latem 1909 roku „Pieśń o ziemi" symfonią na tenor, alt (lub baryton) i orkiestrę, bez nadawania jej numeru.
Koncert, 16 kwietnia, godz. 19, livefilharmonia.szczecin.pl.

Natomiast w niedzielę będzie można zobaczyć koncert „Gautier Capuçon - magia wiolonczeli". Francuski wiolonczelista Gautier Capuçon jest uznawany na całym świecie za jednego z najbardziej charyzmatycznych, czarujących i żywiołowych wirtuozów gry na tym instrumencie. Z Jérôme'em Ducrosem występowali ostatnio w Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Koerner Hall w Toronto, Wigmore Hall w Londynie i Schloss
Elmau w Niemczech.
Koncert Gautier Capuçon, 18 kwietnia, godz. 19, LiveFilharmonia.szczecin.pl.

„Odgłosy wiosny, czyli wiosenne motywy w kulturze i sztuce" - to temat najbliższego Zamkowego Wieczoru Książęcego. Gospodarze cyklu, dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski, z pasją i dociekliwością przybliżą artystyczne odzwierciedlenia wiosny w kulturze wysokiej. Wiosna, jako pora roku, czas kiedy wszystko budzi się do życia, była i nadal jest inspiracją dla artystów, a wiosenne akcenty można znaleźć w wielu dziełach.
Spotkanie, 18 kwietnia, zamek.szczecin.pl, godz. 16.

Natomiast w wirtualnej galerii Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie można oglądać Lizbonę na zdjęciach szczecinianki Marty Płachty. „Lizbona. Portugalskie serce" to najnowsza wystawa FotoKlubu Zamek. Ze względu na pandemię i obostrzenia związane z działalnością kulturalną wystawa prezentowana jest w wersji online, można ją znaleźć na stronie zamek.szczecin.pl.
Po zniesieniu obostrzeń wystawa w pełnej okazałości będzie dostępna dla zwiedzających w Holu Wschodnim Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie do 30 czerwca 2021 roku.

Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na koncert „Musically / Visually - Światowy Dzień Głosu".
To wyjątkowe wydarzenie, kiedy jednocześnie będziemy mogli wysłuchać śpiewu studentek i absolwentki wokalistyki oraz obejrzeć niezwykłe animacje komputerowe.
Koncert, 16 kwietnia, godz. 18, @akademiasztuki.eu.

Tydzień temu otwarta została nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. W ten weekend odbędą się ostatnie wirtualne spotkania związane z tym wydarzeniem. W piątek będzie spotkanie z Elżbietą Cherezińską, teatrolożką i pisarką specjalizującą się w powieści historycznej.
Spotkanie, 16 kwietnia, godz. 18, facebook MBP.
Dzień później spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim, powieściopisarzem i publicystą, współautorem scenariuszy filmowych i telewizyjnych, laureat Paszportu „Polityki" (2014).

Autorem powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim oraz powieści "Domofon", "Góry Żmijowe", "Bezcenny", "Jak zawsze" i "Kwestia ceny".
Spotkanie poprowadzi Marek Stelar. autor szczecińskich powieści kryminalnych.
Spotkanie, 17 kwietnia, godz. 16, facebook MBP.



Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
16 kwietnia 2021