Ponad 30 artystycznych wydarzeń

Ponad 30 wydarzeń z dziedziny teatru, muzyki, sztuk wizualnych oraz literatury i filmu znalazło się w programie Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017. Hasło tegorocznej edycji, odbywającej się w dniach 8-17 września, brzmi "Alfabet Dialogu".

Organizowany od 15 lat w przestrzeni miejskiej festiwal jest jedną z najważniejszych kulturalnych imprez Łodzi. Prezentowane na nim wydarzenia artystyczne poprzez uniwersalny język sztuki odwołują się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości.

W tym roku festiwalowy repertuar łączy motto "Alfabet Dialogu". Jak tłumaczą organizatorzy, to hasło odwołuje się do "rozpisania od nowa opowieści o nowoczesnym i otwartym mieście, czerpiącym siłę z różnorodności i wielokulturowości, która je zbudowała".

W ciągu dziesięciu dni świat czterech kultur - polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej - zostanie zobrazowana na wiele sposobów. Tegoroczny program składa się bowiem z ponad 30 propozycji wybranych przez czterech kuratorów reprezentujących teatr, muzykę, sztuki wizualne oraz literaturę i film. Zaproponowane przez nich działania artystyczne będą odbywały się na terenie kilkunastu miejskich instytucji, w klubach oraz w plenerach.

Wśród propozycji teatralnych znalazły się m.in.: spektakl opowiadający o grozie Holokaustu "Ashes to Ashes" ("Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz"); zrealizowana na podstawie książki noblistki Swiatłany Aleksijewicz inscenizacja "Czarnobylska modlitwa" w reż. Walerego Anisienki; przedstawienie "Oplątane" - poświęcone włókniarkom pracującym w dawnej fabryce na Widzewie; "Ucieczkę z kina Polskość" w wykonaniu kabaretu Pożaru w burdelu i aktorów Teatru Polskiego w Warszawie, a także taneczny spektakl "Is it Pamela/Inkarnacje".

Na festiwalu swoją premierę będzie miała "Antygona w Nowym Jorku". Reżyser Andrzej Szczytko swoją interpretację dramatu zaprezentuje nie tylko publiczności, ale też autorowi tekstu – Januszowi Głowackiemu, który ma być jednym z gości Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017.

Atrakcją muzycznej części imprezy ma być m.in. zabawa na Starym Rynku przy dźwiękach brytyjskiej grupy Yiddish Twist Orchestra oraz mieszanki brzmień izraelskiej gwiazdy o irackich korzeniach – Dudu Tassa&Kuwaitis. W jednym z łódzkich podwórek Yankel Band zaprezentuje piosenki "Z tancbudy Szai Magnata", a mistycznej muzyki chasydów polskich w koncercie Symchy Kellera będzie można posłuchać w klubie Scenografia. Wystąpią też L.Stadt, Gaba Kulka, a rosyjskim przedstawicielem będzie grupa Oligarkh.

Ostatniego dnia festiwalu zaplanowano finałowy koncert "Cohen i kobiety" w klubie Wytwórnia z udziałem dwunastu czołowych polskich wokalistek wykonujących utwory Leonarda Cohena.

W programie znalazły się również pokazy seriali i filmów, a w przestrzeni miejskiej – m.in. na Starym Rynku, dawnej fabryce Wi-Ma i łódzkich murach - pojawią się instalacje i aranżacje artystyczne, murale oraz innego rodzaju formy street artu.

Zaplanowano także cykl spotkań z Andrzejem Krakowskim - reżyserem i scenarzystą oraz autorem książek o losach polskich Żydów, którzy rozwijali w Stanach Zjednoczonych przemysł filmowy oraz dyskusje o tożsamości i historii Łodzi – m.in. konferencje "Archeologia śladu", "Łódź polska. Korzenie miasta: Skąd pochodzą łodzianie?".

Ślad historycznej wielokulturowości całe rodziny będą zaś mogły odkryć w fabularnej grze miejskiej w poszukiwaniu "Zaginionego Kwartału".

Tegoroczna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur to również warsztaty i działania edukacyjne. Dla młodzieży szkolnej przygotowano lekcje o czterokulturowej Łodzi w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, a dla najmłodszych muzyczno-ekologiczną zabawę w OFF Piotrkowska i premierę przedstawienia "Złota Rybka" w Teatrze Arlekin.

Tegoroczną edycję festiwalu po raz pierwszy organizuje Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet imprezy składają się m.in. 1,2 mln zł dofinansowania z Urzędu Miasta Łodzi i 400 tys. zł dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



(-)
Onet
3 sierpnia 2017