Potrójny finał

25 sierpnia, w piątek o 19:00 spektakl "Wszystko o kobietach": piękna obsada Teatru Ludowego, damsko-męskie prawdy i sekrety płci. Będzie śmiesznie, ale też refleksyjnie.

Po spektaklu, ok. godz. 21:00 odbędzie się recital Barbary Lubos

"Świat w obłokach" i to nasz prezent dla Widzów: każdy, kto ma bilet z dowolnego wydarzenia ChTO z jedenastego sezonu na recital wchodzi jako nasz gość, czyli za darmo. Kto nie ma biletu, a chciałby się

pozachwycać hipnotycznym głosem Barbary Lubos i genialnymi aranżacjami utworów Grechuty, Kaczmarskiego czy Demarczyk - płaci 20 złotych.

W sobotę o 15:00 ostatnie w tym sezonie przedstawienie Chorzowskiego

Teatrzyku Ogródkowego, czyli Momo. Ewa Kubiak opowie historię rozpisaną na dziesięć postaci. Wstęp dla dzieci i dorosłych wolny (także na godzinę przed bajką do Skansenu).

25 sierpnia (piątek) o 19:00
w Sztygarce
Teatr Ludowy (Kraków)
Wszystko o kobietach

tekst: Miro Gavran
tłumaczenie: Anna Tuszyńska
reżyseria i opracowanie muzyczne: Paweł Szumiec
przestrzeń: Marek Braun
kostiumy: Jolanta Łagowska
na scenie: Marta Bizoń, Magdalena Nieć (gościnnie), Beata Schimscheiner
czas trwania: 100 minut

To napisana z matematyczną precyzją, oczywiście przez mężczyznę, sztuka o kobietach. Skonstruowana jak misterna układanka z puzzli. Jednak każda z bohaterek bardziej niż babą jest tutaj człowiekiem. Ich losy i powodujące nimi uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one samie przeglądają się w sobie nawzajem jak w tysiącu lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki, koleżanki z pracy i koleżanki z przedszkola z lalką Barbie w objęciach oraz żywotne pensjonariuszki Domu Seniora. Wszystkie znalazły się w sieci skomplikowanych relacji międzyludzkich.

UWAGA: PREZENT DLA WIDZÓW JEDENASTEGO SEZONU CHTO:

25 sierpnia (piątek) ok. 21:00, po spektaklu Wszystko o kobietach
w Sztygarce
Barbara Lubos
Świat w obłokach (recital)

akompaniament: Adam Snopek
(Widzowie z dowolnym biletem z jedenastego sezonu ChTO wstęp wolny,
reszta świata – 20 zł)

Recital Barbary Lubos Świat w obłokach to perfekcyjnie przygotowana opowieść o człowieku i jego kondycji we współczesnym świecie. Teksty Grechuty, Demarczyk czy Kaczmarskiego składają się na opowieść o pragnieniu miłości, o walce z samotnością czy przeciwstawianiu się okrucieństwu. Piosenki układają się w spójną historię. Barbara Lubos przepuszcza utwory przez własną wrażliwość, nasyca je emocjami i proponuje słuchaczom interpretacje zapadające na długo w pamięć. Autorskie wykonanie oraz akompaniament Adama Snopka to kolejne atuty recitalu, dostępnego również na płycie Świat w obłokach.

26 sierpnia (sobota) o 15:00
w Skansenie
Teatr Rawa (Katowice)
Momo

tekst: Michael Ende
tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
adaptacja i reżyseria: Hubert Bronicki
muzyka: Paweł Furtek
scenografia: Katarzyna Majchrzak-Żelazo, Bartosz Socha, Krzysztof Pyta
reżyseria światła: Maciej Dziaczko
na scenie: Ewa Kubiak

Pierwszy polski spektakl z wykorzystaniem formuły japońskiego teatru ilustracji –Kamishibai. Inscenizacja kultowej powieści dziecięcej w nowatorskiej adaptacji, z wykorzystaniem różnorodnych technik teatralnych.
Pewnego dnia do zapomnianej dzielnicy wielkiego miasta przybywa niezwykła dziewczynka: Momo. Ma osiem, a może już dwanaście lat? Trudno to dokładnie powiedzieć.
Jednak bardziej osobliwy niż jej wygląd, jest ukryty talent. Momo posiada bowiem niezwykłą moc, dzięki której potrafi rozwiązywać problemy i łagodzić spory. Dlatego szybko zaskarbia sobie sympatię dorosłych. Dzieci z kolei uwielbiają odwiedzać Momo, bo zna najlepsze zabawy i niczego do nich nie potrzeba, prócz wyobraźni. Radosną codzienność przerywa niespodziewane pojawienie się Szarych Panów. Tajemnicze, mroczne postaci pod pretekstem oszczędzania czasu, ograbiają z niego mieszkańców. W mgnieniu oka popielaty cień smutku i pośpiechu spowija całe miasto. Na szczęście Momo zdobywa się na odwagę i stawia czoła sytuacji. Czy uratuje swoich przyjaciół i rozwiąże zagadkę istnienia Szarych Panów?
Momo to fascynująca historia opowiedziana pięknym, literackim językiem. Sztuka posiadająca nie tylko walory artystyczne, ale także edukacyjno-wychowawcze: promująca pozytywne wartości społeczne i etyczne.
Dzięki barwnej i niebanalnej oprawie scenograficznej, wykorzystaniu różnorodnych technik teatralnych: teatru lalek, teatru przedmiotu oraz japońskiego teatru ilustracji – Kamishibai, spektakl jest pełen rozmachu i stanowi wspaniałą rozrywkę dla dzieci i dorosłych.

W tym roku finał ChTO jest potrójny: najpierw Teatr Ludowy na zakończenie głównego programu, później recital Barbary Lubos jako prezent-niespodzianka, a 1 września nowy cykl, najlepsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez młodzież.

 



Iza Mikrut
Materiał organizatora
22 sierpnia 2017