. Powiew nowej normalności

W Lublinie można poczuć kulturalną odwilż po ostatnich miesiącach zamknięcia. Na ten weekend teatry i instytucje kultury przygotowały wydarzenia zarówno na żywo, jak i online. W Teatrze im. H. Ch. Andersena zobaczymy autorski spektakl "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy", w którym Świnki opowiadają własne wersje tego, co mogło dziać się z Wilkiem po jego zniknięciu.

Ponadto na sobotę Teatr zaplanował wydarzenie artystyczno-edukacyjne Dziewczyna z emocjami, w którym łączy teatr z pedagogiką i tworzy przestrzeń do rozmowy o emocjach. Centrum Spotkania Kultur zaprasza na gościnne przedstawienie "Przygoda z ogrodnikiem" – komedię o małżeństwie Dzikich, którzy zawodowo uczą innych, jak żyć, przy czym sami mają z tym pewne kłopoty. Gościnnie wystąpi również Gang Tango na deskach Teatru Muzycznego. Z okazji wczorajszej setnej rocznicy śmierci Astora Piazzolli muzycy zagrają jego utwory, z którymi występował z własnym zespołem, Quinteto Nuevo Tango.
Dla tych, którzy wolą uczestniczyć w sztuce z domowych pieleszy, Centrum Kultury przygotowało dwa spektakle Poławiaczy Pereł Improv Teatr: Dwa Słowa Teatr Improv oraz Czerwona Strefa Impro – oba do obejrzenia online. Również online można wziąć udział w debacie Otchłanie. Czy sztuka potrzebuje ofiary? poświęconej problemowi przemocy w sztuce. Gośćmi niedzielnego spotkania będą psychoterapeutka Zofia Milska-Wrzosińska oraz filozof Piotr Augustyniak. Teatr im. H. Ch. Andersena przygotował także spektakl online – Dziób w dziób będzie dostępny w ten weekend. Jeszcze dziś w Warsztatach Kultury można zobaczyć wystawę W poszukiwaniu „genius loci" roztoczańskiego brzmienia oraz towarzyszący jej film z warsztatu budowania suki biłgorajskiej.Piazzola Tango Show [na żywo] – Teatr Muzyczny w Lublinie

„Specyficzny styl kompozytorski Piazzolli, tzw. tango nuevo był w dużej mierze kreowany przez zespół samego kompozytora – Quinteto Nuevo Tango w którym wiodącą – koncertującą rolę grały wirtuozowsko potraktowane bandoneon i skrzypce. Reszta składu: gitara elektryczna, fortepian i kontrabas podkreślały charakterystyczną, tangową rytmikę, czyniącą – obok nostalgicznego brzmienia bandoneonu – utwory Piazzolli tak dobrze rozpoznawalnymi. Potężny ładunek emocjonalny, oryginalna harmonia i rytm tej muzyki a także jej wyrafinowanie wpływają zapewne na jej niespotykaną popularność, choć przed wykonawcami stawiają wysokie wymagania. W programie koncertu utwory Astora Piazzolli w oryginalnych aranżacjach kompozytora na zespół samego Piazzolli - Quinteto Nuevo Tango w wirtuozowskich interpretacjach GANG TANGO".
https://teatrmuzyczny.eu/

Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy [na żywo] – Teatr im. H. Ch. Andersena
„Spektakl dotyka tematyki stereotypów i lęków przed nieznanym, a także brakiem chęci zrozumienia drugiej osoby, jej wyborów czy kultury. Daje również możliwość poznania sposobów przełamywania własnych barier oraz budowania przyjaznych relacji. Podczas oglądania spektaklu widz będzie miał okazję zobaczyć aż cztery rodzaje lalek teatralnych oraz kolorowy teatr cieni. Muzyka do spektaklu powstaje na żywo. Wszystko to sprawia, że spektakl jest wspaniałą rozrywką dla całej rodziny, która pozwoli się zakochać w prawdziwym teatrze lalek. Scenariusz powstał w oparciu o klasykę literatury dziecięcej, a dokładniej Baśnie braci Grimm, dzięki którym najmłodszy widz będzie miał okazję zapoznać się w atrakcyjny i wyjątkowy sposób z tą literaturą, a starsi będą mogli powrócić do czasów błogiego dzieciństwa".
https://teatrandersena.pl/
"Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy" - reż. zespół - Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie

Dziewczynka z emocjami [na żywo] – Teatr im. H. Ch. Andersena
„Główną bohaterką jest dziewczynka, która nudząc się w swoim pokoju, zaczyna bawić się i wyobrażać sobie różne światy (inspirowane baśnią Hansa Christiana Andersena Dziewczynka z zapałkami). Spotyka więc m.in. złodzieja, policjanta, dziadka, babcię, a każde poznanie sprawia, że bohaterka doświadcza różnych emocji. I to one stają się centrum naszej opowieści – to jak dziewczynka doświadcza emocji, jak je wyraża, komunikuje i wreszcie, jaki jest odbiór i reakcja dorosłych. Przygody bohaterki można jednak modyfikować! Narratorka nie tylko pozwala, ale zachęca widzów do zmian sytuacji, wprowadzenia słów w usta bohaterów. Aktorzy na żywo będą improwizować sytuacje teatralne zaproponowane przez widzów i zapraszać wszystkich do próby odpowiedzi na pytania – czy dziecko ma prawo wyrażać swoje emocje, czy należy je tonować i wreszcie jak przyjmować, reagować".
https://teatrandersena.pl/
Dziewczynka z emocjami [na żywo] – Teatr im. H. Ch. Andersena

Przygoda z ogrodnikiem [na żywo] – Centrum Spotkania Kultur
„To spektakl o małżeństwie Dzikich. Oboje marzyli o karierze aktorskiej, jednak nie poszło im ona najlepiej. Znacznie więcej sukcesów niż na scenie osiągają w biznesie – radząc innym, jak żyć! I chociaż jako specjaliści od samorozwoju świetnie się sprawdzają, to prywatnie dogadują się coraz gorzej. Jak eksperci od dobrych rad poradzą sobie z kryzysem we własnym związku? Jak długim cieniem na ich relacji położy się tytułowa przygoda z ogrodnikiem? Kim jest Andrew i co zrobić z trupem w szafie?"
https://spotkaniakultur.com/

Otchłanie. Czy sztuka potrzebuje ofiary? [na żywo/online] – Centrum Kultury
„«OTCHŁANIE» to platforma do refleksji nad tym, gdzie w sztuce kończy się eksperyment, a gdzie zaczyna przemoc. Wspólnie zastanowimy się, czy sztuka potrzebuje takiej „ofiary". W tym kontekście psychologowie opowiedzą, czym jest „nieświadomość" (także zbiorowa) oraz czy podczas procesu twórczego możemy bezkarnie pracować z tak rozumianym „wnętrzem" aktora. Zapytamy o to, gdzie przebiegają granice artystycznej ingerencji w drugą osobę. Reżyserki praktykujące w teatrze podzielą się z nami swoimi doświadczeniami pracy z aktorem. Natomiast filozofowie oraz teoretycy kultury odpowiedzą na pytanie, czy w zsekularyzowanym świecie wciąż istnieją jakieś niezbadane „wymiary", których odkrywanie może wciąż być inspirujące dla twórców. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak bezpiecznie równoważyć proporcje pomiędzy apollińskim i dionizyjskim charakterem sztuki".
http://ck.lublin.pl/
"Otchłanie. Czy sztuka potrzebuje ofiary?" [na żywo/online] – Centrum Kultury

Dziób w dziób [online] – Teatr im. H. Ch. Andersena
„Opowieść toczy się wokół przygód Bandy honorowych gołębi, które walczą z podwórkową kotką Dolores, podejrzewając ją o zjedzenie ich towarzysza Janusza. Plany krzyżuje im pojawienie się wróbla Przemka, który bardzo chciałby dołączyć do Bandy i stać się jednym z gołębi. Jednak czy wróbel może kiedykolwiek zostać gołębiem? Historia porusza bardzo aktualne tematy budowania poczucia wspólnoty, miejsca dla inności w grupie i konfliktu wartości. Wciągająca akcja i komediowy nastrój utworu sprawia, że jest on przeznaczony dla widzów w różnym wieku".
https://teatrandersena.pl/
"Dziób w dziób" [online] – reż. Elżbieta Depta - Teatr im. H. Ch. Andersena

Poławiacze Pereł Improv Teatr / Dwa Słowa Teatr Improv oraz Czerwona Strefa Impro [online] – Centrum Kultury
„Spektakle Poławiaczy są każdorazowo eksperymentem, są wyzwaniem, są skokiem na «głęboką wodę». Przed ich rozpoczęciem nikt (nawet aktorzy) nie wie, co się wydarzy, jakie tematy zostaną poruszone, jakie historie opowiedziane i jakie tajemnice ujawnione? Scena i widownia powołują do życia bohaterów, bohaterowie mierzą się z problemami, rozwiązują je lub są nimi przygniatani. Wytwarza się energia, która spaja aktorów, łączy przestrzeń iluzji teatru z przestrzenią życia. Poławiacze Pereł otwarci są nie tylko na nowe światy swoich opowieści, często podczas spektakli pojawiają się pomysły nowych form gry aktorskiej, które natychmiast są włączane do występu".
http://ck.lublin.pl/

W poszukiwaniu „genius loci" roztoczańskiego brzmienia [na żywo/online] – Warsztaty Kultury
„Wystawa przedstawia proces odtworzenia suki biłgorajskiej, archaicznego i endemicznego instrumentu związanego z regionem janowskim. Rekonstrukcji dokonał Zbigniew Butryn, założyciel Pracowni Instrumentów Ludowych w Janowie Lubelskim. W oparciu o wieloletnie badania podjął się realizacji suki biłgorajskiej w ramach programu «Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych». Ideą przewodnią projektu było hasło «in situ», które najlepiej oddaje charakter podjętych długofalowych działań. Ważne było podkreślenie przynależności suki biłgorajskiej do regionu janowskiego i czerpanie z bogatej tradycji muzycznej Roztocza".
https://warsztatykultury.pl/



Ewa Jemioł
Dziennik Teatralny Lublin
13 marca 2021