Powrót niewiernej siostry

Sztuka napisana w 1907 roku przez Włodzimierza Perzyńkiego to historia rodziny Topolskich. Ponad 100 lat temu obnażała zakłamaną mieszczańską moralność, dziś można ją traktować jak uniwersalną opowieść o ludziach, którzy niezależnie od czasów tak samo kochają, boją się i walczą ze swoimi demonami.

- Tu nie ma podziału na postaci czarne i białe. Wszyscy są skomplikowani, mają własne problemy – mówi Ewa Konstancja Bułhak. – Mówimy przede wszystkim o człowieku. Mam nadzieję, że nasze przedstawienie zostawia furtkę widzowi. Sam może wybrać, która postawa i sposób myślenia są mu bliższe.

Tytułową bohaterką sztuki Perzyńskiego jest Maria. Kobieta, która porzuciła męża Władysława Topolskiego, rocznego synka i uciekła do Wiednia, by związać się z bogatym arystokratą. Po jakimś czasie wraca do Warszawy, wywołując poruszenie wśród krewnych obawiających się o dobre imię rodziny. Nastawienie braci Marii Henryka Janka oraz szwagierki Heleny zaczyna się zmieniać, gdy okazuje się, że lekkomyślna siostra odziedziczyła po zmarłym kochanku ogromny spadek.

– Maria wybiera wolność. Natomiast grana przeze mnie Helena bardzo by chciała zrobić podobny krok – dodaje Ewa Konstancja Bułhak. – Jest głęboko nieszczęśliwa, ale nie potrafi decydować o sobie, nigdy nie zdecyduje się na korzystanie z wolności. Dlatego tak nienawidzi Mańki. W niej widzi to, czego sama nigdy nie będzie mieć.

Porzuconego, zdradzonego męża Władysława zagra Zbigniew Zamachowski. – Odbiegamy od stereotypu pokazywania Władzia jako nieudacznika, filozofa, niepotrafiącego utrzymać tego związku – powiedział aktor. – Gram tę postać trochę inaczej, mam nadzieję z zaskakującą puentą.

Reżyserka Agnieszka Glińska przeniosła akcję spektaklu z początku XX wieku w lata 30. – Myślę, że to rozpięcie między pierwszą a drugą wojną światową powinno wzbogacić tę historię o dodatkowy wymiar – dodaje Zamachowski.

Twórcy spektaklu zadbali o stylowe kostiumy i scenografię. Ale największą atrakcją będzie oglądanie na scenie reżyserki, która rolą Marii powraca po latach do aktorstwa. – To szalenie trudne być równocześnie reżyserem i aktorem. Ale myślę, że Agnieszka wychodzi z tego obronną ręką – przyznaje Zamachowski.

Lekkomyślna siostra, sztuka Włodzimierza Perzyńskiego, reż. Agnieszka Glińska, wyk. Agnieszka Glińska, Krzysztof Stelmaszyk, Ewa Konstancja Bułhak, Teatr Narodowy, pl. Teatralny 1, bilety: 50 zł, rezerwacje: tel. 022 692 06 04, premiera: sobota (14.02), godz. 19.30; spektakle: niedziela (15.02) – czwartek (19.02), godz. 19.30



Julia Rzemek
Rzeczpospolita
14 lutego 2009