Powstała Akademia Teatru Alternatywnego

Akademia Teatru Alternatywnego - pilotażowy projekt edukacyjny trzech zachodniopomorskich teatrów niezależnych - rozpoczyna swoją działalność. Akademia pozwoli jej uczestnikom skorzystać z wiedzy i doświadczenia uznanych twórców teatralnych

Teatry: Brama z Goleniowa, Krzyk z Maszewa i Kana ze Szczecina we wspólnej inicjatywie zaproszą do akademii liderów grup teatralnych oraz animatorów kultury z całej Polski, by podczas comiesięcznych spotkań mogli zapoznać się z umiejętnościami i doświadczeniami uznanych twórców teatralnych.

Uczestnicy akademii wezmą udział w dziesięciu czterodniowych zjazdach, w ramach których odbywać się będą warsztaty teatralne i wokalne, praktyczne szkolenia i konsultacje, a także wykłady na temat roli i historii teatru alternatywnego w Polsce i na świecie - poinformował Daniel Jacewicz, jeden ze pomysłodawców Akademii i jednocześnie dyrektor artystyczny Teatru Brama.

Akademia Teatru Alternatywnego zainauguruje działalność 26 kwietnia w Goleniowie. O miejsce w 15-osobowej grupie ubiegało się ok. 40 osób.

Projekt ma charakter pilotażowy - w planach jest jego kontynuacja i nadanie mu charakteru i zasięgu międzynarodowego - zaznaczył Jacewicz.

Zwieńczeniem akademii będzie 15 projektów dyplomowych zrealizowanych w środowiskach i miejscowościach, w których na co dzień działają słuchacze. Organizatorzy i wykładowcy akademii będą aktywnie wspierać każdy z tych projektów, towarzysząc ich powstawaniu i realizacji.

Projekt Akademia Teatru Alternatywnego zyskał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Edukacja Kulturalna i Diagnoza Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.



(-)
PAP
25 kwietnia 2012