Poznaliśmy laureatów

Program 3 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ogłosiły wyniki drugiego konkursu na dramat radiowy „Nasłuchiwanie", który w tym roku odbywał się pod hasłem „Gościnność". Pierwszą nagrodę i 10 tysięcy złotych jury przyznało Szymonowi Bogaczowi za sztukę „Nikos z Chojnowa". Tekst ten, podobnie jak inne docenione prace zostanie nagrany w Polskim Radiu w formie słuchowiska i wyemitowany w radiowej Trójce jeszcze w tym roku.

Nasłuchiwanie_2

Nadsyłane prace (od czerwca br.) oceniało jury w składzie: Dominika Kluźniak – aktorka Teatru Narodowego; Małgorzata Semil – krytyczka teatralna i tłumaczka utworów dramatycznych, przewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u; Małgorzata Sikorska-Miszczuk – najczęściej wystawiana polska dramatopisarka, wiceprzewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u; Krzysztof Czeczot – aktor i reżyser nagrodzony Prix Europa 2013 za słuchowisko „Andy"; Wawrzyniec Kostrzewski – reżyser teatralny i twórca telewizyjnego programu „La La Poland"; prof. Jacek Kopciński (przewodniczący) i Mariusz Cieślik – zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.

– Z satysfakcją stwierdzamy, że temat gościnności zainspirował autorów do podjęcia ważnych problemów współczesności w sposób oryginalny i twórczy. Nagrodzone i wyróżnione teksty opowiadają o stosunku Polaków do emigrantów, mechanizmach wykluczenia i społecznej zależności, trudnych relacjach w rodzinie, sytuacji ludzi odrzuconych, wyalienowanych, niezdolnych do utrzymania związku z innymi osobami. Finałowe sztuki wyróżniają się oryginalną poetyką i świadczą o wysokiej świadomości tworzywa radiowego ich autorów – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Jury konkursu na dramat radiowy „Nasłuchiwanie: Gościnność" postanowiło przyznać: Pierwszą Nagrodę i 10 tysięcy złotych Szymonowi Bogaczowi za sztukę „Nikos z Chojnowa"; Drugą Nagrodę i 7 tysięcy złotych Agnieszce Charkot za tekst „Stół z powyłamywanymi nogami"; Trzecią Nagrodę i 5 tysięcy złotych Mateuszowi Żaboklickiemu za dramat „Pacierz Nościerz". Ponadto wyróżniono nagrodami w wysokości 3 tysięcy złotych: Sandrę Staletowicz za sztukę „Listy do niezaproszonych" oraz Natalię Stencel za sztukę „Przyjdź". Zainteresowanie jurorów wzbudziły także dramaty Macieja Pisarka („Kopciuszek"), Artura Potaczała („Bieszczady") i Bartosza Zelka („Otworzysz?").

– Celem konkursu jest rozwój polskiej dramaturgii radiowej, dlatego ważnym kryterium oceny była oryginalna poetyka tekstów przeznaczonych do realizacji dźwiękowej – mówi Mariusz Cieślik.

– ZAiKS wspiera cenne inicjatywy dramatopisarskie. Doskonale wiemy, że autorzy – zarówno ci z dużym dorobkiem, jak i ci, którzy stawiają pierwsze kroki – potrzebują zachęty, pretekstu, motywacji i inspiracji. Inicjowanie procesów twórczych jest ważną misją ZAiKS-u, największego stowarzyszenia autorów w Polsce – dodaje Michał Komar, pisarz i publicysta, wiceprezes ZAiKS-u.

Nagrodzone słuchowiska zostaną nagrane i zaprezentowane na antenie Trójki, a także udostępnione na stronie https://www.polskieradio.pl/9,Trojka – w formie podcastów.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku tematem konkursu była „Niepodległość".
Więcej na stronie: nasluchiwanie.polskieradio.pl.



Artur Szklarczyk
Polskie Radio Trójka
4 listopada 2019