Prapremiera opery o Stanisławie Przybyszewskiej

W Operze Bałtyckiej trwają próby do premiery "Olimpii z Gdańska" Zygmunta Krauzego, napisanej na specjalne zamówienie Opery Bałtyckiej i Miasta Gdańska, w inscenizacji i reżyserii Jerzego Lacha pod kierownictwem muzycznym Mai Metelskiej. Prapremiera opery odbędzie się 20 listopada.

Dzięki inicjatywie Opery Bałtyckiej przypomniana zostanie mieszkańcom Gdańska postać Stanisławy Przybyszewskiej. Ta zapomniana dzisiaj pisarka jest autorką słynnej sztuki "Sprawa Dantona", wg której Andrzej Wajda zrealizował film o tym samym tytule.

Stanisława Przybyszewska zmarła w zapomnieniu w Gdańsku w wieku 33 lat, wycieńczona chorobą oraz morfiną, w skrajnej nędzy. Została pochowana na cmentarzu dla bezwyznaniowców na gdańskim Chełmie. Jej grób nie zachował się do naszych czasów.

W 2015 roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci pisarki, a głównym akcentem tych obchodów będzie prapremiera opery "Olimpia z Gdańska", napisanej specjalnie na zamówienie Opery Bałtyckiej i Miasta Gdańska. Prapremierze towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

Nasza opera to opowieści o Stanisławie Przybyszewskiej uwikłanej zarówno w swoje tragiczne życie - w cieniu podłego ojca, jak i życie wirtualne - zdominowane przez fascynację Rewolucją Francuską i jej zbrodniczym wodzem Robespierre'em.

Postać Stanisławy Przybyszewskiej będzie można poznać bliżej 15 listopada podczas spaceru, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej w ramach projektu Metropolitanka.

Również w IKM, 16 listopada, odbędzie się debata popularnonaukowa, z udziałem specjalistów, poświęcona pisarce. Podczas spotkania będzie również można nabyć książkę Stanisławy Przybyszewskiej "Cyrograf na własnej skórze oraz inne opowiadania".

W dniu prapremiery opery "Olimpia z Gdańska", w Operze Bałtyckiej odbędzie się także premiera komiksu inspirowanego operą, przygotowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Autorem scenariusza jest Piotr Szulc, rysunki do albumu wykonał Jakub Babczyński. Będzie to pierwsza polska próba interpretacji sztuki operowej na język słowa i obrazu. 27 listopada zaś w American Corner (Budynek Bibiloteki przy Targu Rakowym) odbędzie się spotkanie z autorami komiksu.

***

Długo oczekiwane dzieło z cyklu "Opera Gedanensis" pojawiało się w zapowiedziach pod różnymi tytułami roboczymi. Wersja ostateczna, jaką przyjął kompozytor najlepiej oddaje złożony charakter opowieści o naszej genialnej pisarce Stanisławie Przybyszewskiej uwikłanej w swoje tragiczne życie w cieniu podłego ojca i życie wirtualne zdominowane przez fascynację Rewolucją Francuską i jej zbrodniczym wodzem Robespierre'em. Umierająca w biedzie i narkotycznych majakach gdańszczanka nie ma tu swojego grobu.

Czcimy pamięć niezwykłej kobiety, której osobowość utrwalona na kartach książek jest wyrazista i godna najwyższego podziwu, a której prawdziwe życie było tak nędzne, że mrok tajemnicy, jaki je okrywa wyrządza Stanisławie więcej dobrego niż złego.

Autorzy dzieła zamówionego przez Operę Bałtycką i Miasto Gdańsk pokazali w poetyckim skrócie udręki samotnej pisarki i jej próbę identyfikacji ze swoją bohaterką literacką Olimpią de Gouges związanej z Robespierrem na własną zgubę. Tragiczna postać tej kobiety jest dzisiaj we Francji bardzo popularna i istnieje silne lobby, na czele z Mer Paryża Anną Hidalgo, przeniesienia jej prochów do Panteonu, gdzie spocznie nieopodal naszej Marii Curie, tak pięknie zagranej w Operze Bałtyckiej przez Anię Mikołajczyk, która teraz wcieli się w postać Stanisławy Przybyszewskiej.

I tak zamyka się wokół Panteonu paryskiego koło pierwszych dwóch "Oper Gedanensis" a na horyzoncie widać już następne dzieło poświęcone Memlingowi i jego zmaganiom z Sądem Ostatecznym.



Marek Weiss
Materiał Teatru
12 listopada 2015
Spektakle
Olimpia z Gdańska