Premiera sztuki Wyrypajewa

12 września o godz. 19 na scenie Teatru Małego w Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera spektaklu "Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie" Iwana Wyrypajewa w reż. Anny Januszewskiej.

"Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie" to sztuka Iwana Wyrypajewa, jednego z najważniejszych współczesnych rosyjskich twórców teatralnych. Spektakl w Teatrze Małym reżyseruje wybitna aktorka - Anna Januszewska, która przygotowuje również scenografię i kostiumy, a także zagra w nim wraz z Grzegorzem Młudzikiem i Jackiem Piątkowskim.

Premiera - odbywająca się w ramach Sceny Propozycji Aktorskich - będzie pierwszym przedstawieniem jubileuszowego sezonu, w którym obchodzimy 40. urodziny teatru oraz 10. urodziny małej sceny na Deptaku Bogusława.

***

Iwan Wyrypajew - dramatopisarz, aktor, reżyser, dyrektor artystyczny moskiewskiego Teatru Praktyka, jeden z najważniejszych współczesnych rosyjskich artystów, tworzący również w Polsce. Laureat Paszportu Polityki z roku 2012 za "przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora".

Urodził się w 1974 roku w Irkucku na Syberii, jest absolwentem wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Irkucku, studiował także reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. W 1998 założył w Irkucku teatr studyjny Przestrzeń Gry, który został zlikwidowany z powodu trudności finansowych i nieprzychylności władz. Aktor przeniósł się do Moskwy i zaczął współpracę z moskiewskim Teatr.doc. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu jego debiutancki dramat "Sny", który wystawił m.in. londyński Royal Court Theatre, od tego czasu jego sztuki często pojawiają się na scenach europejskich. Iwan Wyrypajew jest także twórcą dwóch filmów: "Euforii" i "Tlenu".

Jako autor sztuk i reżyser często pracuje w Polsce. Jego dramat"Dzień Walentego" był komercyjnym hitem, popularne były także trudniejsze sztuki, jak "Tlen" i "Sny". Teksty autora "Letnich os." inscenizowali m.in. Barbara Sass ("Dzień Walentego"), Michał Zadara ("Księga rodzaju 2"), Agnieszka Glińska i Rudolf Zioło ("Iluzje") oraz Aneta Groszyńska ("Karaoke box"). Jego sztuki tłumaczy na język polski Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Jako reżyser swoich tekstów Wyrypajew zadebiutował w 2009 monodramem "Lipiec" w wykonaniu Karoliny Gruszki w Teatrze Na Woli w Warszawie (spektakl zdobył m.in. Grand Prix festiwalu Kontrapunkt 2010). Głośne były jego realizacje teatralne "Ożenku" (Teatr Studio w Warszawie) i "Tańca Dehli" (Teatr Narodowy w Warszawie). Polska prapremiera sztuki "Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie" została wystawiona w Polsce w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w kwietniu 2015.

***

Anna Januszewska - aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie, wiele stworzonych przez nią kreacji aktorskich zapisało się w historii najnowszego polskiego teatru. Grała także w produkcjach filmowych i telewizyjnych, tworzyła scenografię i kostiumy oraz współreżyserowała kameralne spektakle teatralne. Jest wielokrotną laureatką plebiscytów publiczności na ulubioną aktorkę szczecińskich scen, laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina oraz Srebrnego Medalu Gloria Artis - Zasłużony Kulturze.

Gra role kobiet silnych, osobowości, którym nadaje własny, mocny charakter. Już jedna z jej pierwszych kreacji, stworzona jeszcze w teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu - Pani Wdzięczny Strumyk, przyniosła jej nagrodę na Festiwalu Polski Północnej w Toruniu. Na początku lat 80., krótko po pojawieniu się z zespole teatru szczecińskiego, stała się najbardziej utytułowaną i najpopularniejszą aktorką Szczecina.

Doskonałe role stworzyła w teatrze Anny Augustynowicz: Królowa Małgorzata w "Iwonie, księżniczce Burgunda" (główna nagroda aktorska na festiwalu Klasyka Polska w Opolu), Pani Kovacic w spektaklu "Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu", Dulska w "Moralności pani Dulskiej" (spektakl nie schodził z afisza przez ponad 10 lat!), Pani Róża w "Oskarze i Pani Róży" (spektakl w repertuarze teatru od roku 2004), Meredith w "Getsemani" (Grand Prix 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych, główna nagroda aktorska na X Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" Zabrze 2010).

Anna Januszewska znana jest także z szeregu kameralnych, intymnych spektakli stworzonych we współpracy z mężem, Grzegorzem Młudzkiem, na scenie Teatru Krypta: "Gabloty", "Związek otwarty", "Kantata na cztery skrzydła" (grany pod szyldem Teatr Kobra wraz z synem, Grzegorzem Młudzikiem jr) oraz monodramu "Anioł na mojej drodze". Do spektakli Arkadiusza Buszki oraz Piotra Ratajczaka - "Komora celna" i "Dwa oblicza", granych na małej scenie zamkowej, stworzyła kostiumy i scenografię. "Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie" to pierwszy spektakl na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie ukazujący aktorkę także w roli reżysera i scenografa.



(-) (-)
Materiał Teatru
5 września 2015