Premiera w kieleckim teatrze
Teatr im. Żeromskiego w Kielcach wystawi w sobotę premierę "Niebezpiecznych związków" Choderlosa de Laclosa w reżyserii Radosława Rychcika. Spektakl powstał na podstawie przekładu Tadeusza Boya-Żeleńskiego, dzięki dramaturgicznemu pracowaniu Jana Czaplińskiego"Niebezpieczne związki" to napisana w 1782 r. powieść epistolarna, w której autor śmiało wystawia pod czytelniczy osąd mentalną i etyczną degrengoladę wyższych warstw społecznych przedrewolucyjnej Francji. Utwór składa się wyłącznie z listów, którymi bohaterowie komunikują się między sobą, w których wyznają sobie miłość i nienawiść oraz odkrywają przed sobą sekrety.
Jak zapowiedział Rychcik, wyłaniająca się z listów intryga fabularna będzie pretekstem do swoistego scenicznego "eksperymentu laboratoryjnego", dotyczącego tworzenia relacji międzyludzkich przez uwodzenie, pożądanie, seksualność. "Gdy myślimy o miłości, wykluczamy, że jest ona kategorią wymiany, handlu i konsumpcji, a tak nie jest w rzeczywistości" - powiedział reżyser we wtorek na konferencji prasowej.
Zaznaczył, że w przeciwieństwie do teatralnej tradycji wystawiania "Niebezpiecznych związków" w konwencji bulwarowej i farsowej - opartej na scenicznej przeróbce powieści de Laclosa dokonanej przez Christophera Hamptona - nie chodzi mu o dostarczenie publiczności "odrobiny emocji i dreszczyku".
Urzędnicy XVIII-wiecznej policji francuskiej uznali "Niebezpieczne związki" za powieść "rozwiązłą i nieobyczajną", dlatego umieścili ją na indeksie ksiąg zakazanych. Jej autora, Pierre Choderlos de Laclos (1741-1803), pochodzącego z ubogiej szlachty inżyniera wojskowego, współcześni zapamiętali jako czarującego światowca i ulubieńca paryskich salonów.
Radosław Rychcik (rocznik 1981), zdobył główną nagrodę XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach - za spektakl "Łysek z pokładu Idy" według Gustawa Morcinka, w wykonaniu zespołu Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Wyreżyserowana przez Rychcika w kieleckim teatrze w 2009 r. "Samotność pól bawełnianych" Bernarda-Marii Koltesa wystawiana była na kilkunastu krajowych i zagranicznych festiwalach. Z kolei "Hamlet" w jego reżyserii został uznany za najlepszą inscenizację sztuki Williama Szekspira w sezonie 2010/2011.
(-)
PAP
8 czerwca 2012