Premiera w TVP 2

W Wielki Piątek, 29 marca na antenie telewizyjnej Dwójki po raz pierwszy będzie można zobaczyć rejestrację wyjątkowego widowiska muzycznego prezentującego jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego, "Pasję wg św. Łukasza" w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Rejestrację zrealizowaną 31 marca oraz 1 kwietnia 2012 r. podczas dwóch spektakli z udziałem publiczności w najnowocześniejszym studio filmowym w Polsce, Alvernia Studios pod Krakowem. Projekt powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i towarzyszył festiwalowi Misteria Paschalia.

Grzegorz Jarzyna, jeden z najciekawszych polskich reżyserów, znany z realizacji m.in. Bzika tropikalnego czy Magnetyzmu serca, sięgnął po jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego - Pasję wg św. Łukasza skomponowaną w latach 60. XX wieku na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji siedemsetlecia katedry w Münster. Prawykonanie utworu pod dyrekcją Henryka Czyża odbyło się w 1966 r., w roku, w którym kompozytor skończył 33 lata. Spektakle w Alvernia Studios prezentujące utwór w ascetycznej inscenizacji Jarzyny odbyły się 31 marca i 1 kwietnia 2012 roku.

Premiera rejestracji Pasji wg św. Łukasza, audiowizualnej produkcji wieńczącej to artystyczne przedsięwzięcie, odbędzie się 29 marca br., w Wielki Piątek o godz. 22.50 na antenie TVP 2.

Rejestracja Pasji według św. Łukasza to nie tylko dokumentacja tego szczególnego wydarzenia, w którym uczestniczyć mogła określona liczba osób, lecz także nowe, autonomiczne dzieło audiowizualne pozwalające w pełni dostrzec zamysł reżyserski Grzegorza Jarzyny oraz przestrzeń, w której odbył się koncert. Ultranowoczesna kopuła Alvernia Studios skupiła chóry, widzów, ale także sprzęt i ekipy realizujące nagranie, wokół umiejscowionej środkowo sceny, przypominając jednocześnie ascetyczną salę koncertową, studio nagraniowe i plan filmowy. Tak zorganizowana przestrzeń pozwoliła zniwelować dystans pomiędzy widownią a twórcami spektaklu, jak również wywołać wrażenie, że wszyscy widzowie są jednocześnie uczestnikami "pasji". Rejestracja umożliwia oglądanie spektaklu z kilku zróżnicowanych perspektyw, co ze względu na aranżację studia nie było możliwe podczas trwania widowiska. Daje to poczucie bycia w centrum tej historii, doświadczenia muzyki zarejestrowanej z dużą dbałością o jakość dźwięku oraz w inscenizacji, podkreślającej współczesny wymiar tego dzieła.

Intymna i ascetyczna reżyseria Grzegorza Jarzyny, będąca pewnego rodzaju hołdem złożonym Mistrzowi w roku poprzedzającym osiemdziesiątą rocznicę jego urodzin, podąża za dźwiękami muzyki, subtelnie wskazując, w którym momencie tego pasyjnego misterium się znajdujemy. Podczas spektaklu, sam kompozytor nie tylko poprowadził AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy, solistów: Iwonę Hossę - sopran, Thomasa E. Bauera - baryton, Piotra Nowackiego - bas oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia wraz z Chłopięcym chórem Pueri Cantores Sancti Nicolai, pojawił się także w wizualizacjach wyświetlanych na sklepieniu studia. Widzowie oglądają Krzysztofa Pendereckiego kreślącego na białej kartce papieru symboliczny wykres emocji towarzyszących mu podczas słuchania własnego utworu, a także obraz jego fal mózgowych zarejestrowanych za pomocą encefalografu, co jest nawiązaniem do Polymorphii, innego awangardowego utworu kompozytora. Artystycznie spotkanie obu twórców było również impulsem dla Krzysztofa Pendereckiego do wprowadzenia w utworze minimalnych zmian i dookreślenia pewnych, pozostających dotychczas w gestii dyrygenta, fragmentów partytury.

W dniu premierowej emisji Pasji według św. Łukasza, telewizyjna Dwójka pokaże także odcinek Rozmów poSzczególnych z udziałem Krzysztofa Pendereckiego. To cykl audycji dokumentalnych poświęconych życiu i dokonaniom najważniejszych postaci polskiej kultury, powstały w koprodukcji Narodowego Instytutu Audiowizualnego z Telewizją Polską.

***

Krzysztof Penderecki, Pasja wg św. Łukasza reżyseria Grzegorz Jarzyna

Wykonawcy: Lech Łotocki - narrator Iwona Hossa - sopran Thomas E. Bauer - baryton Piotr Nowacki - bas

Krzysztof Penderecki dyrygent

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia przygotowanie Anna Szostak

Chłopięcy chór Pueri Cantores Sancti Nicolai przygotowanie ks. Stanisław Adamczyk

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy przygotowanie Marek Moś

realizacja telewizyjna Halina Przebinda, Dariusz Jarzyna

kurator projektu Filip Berkowicz

Rejestracja Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów dokonana podczas prób i spektakli na żywo w dniach 30 marca - 1 kwietnia 2012 roku w Alvernia Studios.

Organizatorzy: Narodowy Instytut Audiowizualny, Miasto Kraków, Miasto Katowice, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Kultury - Katowice Miasto Ogrodów

Projekt został zrealizowany w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 - UWAGA NA KULTURĘ!



(-) (-)
Materiał Organizatora
15 marca 2013
Portrety
Grzegorz Jarzyna