Premierowe prace polskich artystów

Temat – premierowe prace polskich artystów w ramach tegorocznej, 17. edycji Festiwalu Ciało/Umysł.

Zorientuj się!

17. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
30 września-5 października 2018

Zorientuj się na premiery polskich artystów w ramach C/U!

Jak co roku C/U wspiera powstanie nowych prac polskich artystów, które są premierowo pokazywane w ramach festiwalu. Edyta Kozak, kuratorka i dyrektor artystyczna Ciało/Umysł, tak mówi o pracy z twórcami nad ich nowymi produkcjami:
Ważna jest dla mnie szczerość, z jaką choreograf podchodzi do tematu i do swojej pracy, to jaki jest jego potencjał wyjściowy i czy jest gotowy na dyskusje, konfrontacje z kuratorem.
Anita Wach zaproponowała nam temat pasożyta, który bardzo mi się spodobał w kontekście myślenia nie tylko o sztuce, ale i o życiu. Na ile jesteśmy samowystarczalni? Suwerenni? Pozwalamy sobie na nadużycia czy sami nadużywamy? To świeże spojrzenie na szukanie równowagi, zorientowanie się w swoich słabościach i sile. Rodzaj konfesji przed samym sobą.
Z Tomaszem Bazanem od ponad roku rozmawiamy o nowym spektaklu, w tym czasie koncepcja ewoluowała, mamy nowy tytuł. W tym procesie z mojej perspektywy najciekawszy jest rodzaj potrzebnej artyście konfrontacji z iluzjami związanymi z własną sztuką i zawodem. Obie prace zachęcają do wejrzenia w siebie, zorientowania się kim jestem w danym momencie życia.

Tomasz Bazan
Manfred Macx
premiera

Rekonstrukcja ostatniego dzieła choreografa-geniusza Manfreda Macxa, złożona z odnalezionych zapisów wideo. To opowieść o artyście ekstremalnym, który w sztuce szuka ostatecznej wolności, aż po całkowite wyzwolenie się z ciała.

Spektakl Manfred Macx to szczególny przypadek tzw. mockumentu (czyli „udawanego" dokumentu). Macx to bohater futurystycznej powieści Accelerando Charlesa Strossa, która opowiada o dążeniu człowieka, by móc porzucić ciało będące już tylko zużytym pojemnikiem i stać się czystą świadomością. Po temat sięgnął tancerz i choreograf Tomasz Bazan, ukrywając się za podwójnym alter ego – nieistniejącego, wykreowanego artysty Manfreda Macxa i zaproszonego do projektu realnego tancerza – Patryka Rybarskiego (m.in. nagradzanego mistrza pole dance!).
Tomasz Bazan o najnowszej pracy: Solo jest efektem moich przemyśleń na temat sytuacji artysty i momentu tworzenia, ale w specyficznych okolicznościach – pomiędzy wypaleniem systemowym, a marzeniem bezkompromisowego konstruowania form ciała w przestrzeni fizykalnej. Ciało jest dla mnie ostatecznym środkiem i odniesieniem, zmywającym warstwy dramaturgii, koncepcji, odniesień.
Kiedy: 2-3 października, g. 19.00
Gdzie: STUDIO teatrgaleria
Bilety: 40/30 zł

Anita Wach
Sorry
premiera

Pasożyt wdziera się, podczepia się, zawiesza, używa i nadużywa, wykorzystuje, okupuje, dewastuje. Niczego nie oferuje i nie buduje, nie dzieli się niczym, nikogo nie wspiera. Żyjemy w czasach paktów, kredytów i długów, czasach podporządkowania, manipulacji i wzajemnej zależności. Trudno jest rozpoznać pasożyta – wskazujemy palcami siebie nawzajem, nazywamy innych intruzami, skaczemy sobie do gardeł w imię majaczącej nam przed oczami wizji całkowitej niezależności.A jeśli nie istnieje żadna inna relacja jak tylko ta oparta na pasożytnictwie? – pyta francuski filozof Michel Serres. Nie możemy żyć poza siecią relacji, relacja nie może istnieć bez zakłóceń.

Fenomen pasożytnictwa jest oparty na strategii przetrwania. Pasożyt pragnie dobrostanu swojego gospodarza, chce żyć z nim w harmonii tak długo, jak długo organizm gospodarza – partner, rodzina, miasto, państwo, kontynent, Ziemia – jest w stanie funkcjonować, oddychać, tworzyć. Ma to jednak swoją cenę – pasożyt jest nieruchomy, zahibernowany, podporządkowany. Wolny od wolności? Jaka jest cena takiej wolności i jej granice? I kto powinien za to przeprosić?

Spektakl Sorry jest częścią cyklicznego projektu Parasite Now, zainicjowanego w 2017 roku pracą Biedny Pokoik Polskiej Wyobraźni w wykonaniu duetu TukaWach.
Kiedy: 4-5 października, godz. 18.00
Gdzie: STUDIO teatrgaleria
Bilety: 40/30 zł

W programie 17. edycji Ciało /Umysł także:
Spektakle artystów z Tunezji / Francji, Libanu i Austrii, taneczna walka w Hali Gwardii i warsztaty z udziałem młodych artystów, projekt wymiany, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, arabska kuchnia i muzyka.

Zorientuj się! Przyjdź na Ciało/Umysł.

___

Festiwal Ciało/Umysł
Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Współorganizator: STUDIO teatrgaleria
Partnerzy: network apap - advancing performing arts project - program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa", Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Dance On Tour, Instytut Francuski, Instytut Francuski w Polsce, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Samo Centrum Wszechświata, Hala Gwardii
Patronat medialny: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket, E-teatr.pl, Teatralia.com.pl, TaniecPOLSKA.pl
Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji o festiwalu na www.cialoumysl.pl
30 września-5 października 2018 r. Warszawa



(-) (-)
Materiał organizatora
11 września 2018