Prezentacja wystawy „Teatr Dwóch Czasów” w Düsseldorfie

„Teatr Dwóch Czasów” to wystawa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, którego siedziba jest obecnie w budowie (otwarcie teatru nastąpi we wrześniu 2014 roku). Gdański Teatr Szekspirowski będzie pierwszym od kilkudziesięciu lat polskim teatrem dramatycznym zbudowanym od podstaw. Wystawa prezentuje historię powstania teatru, którego idea nawiązuje do Szkoły Fechtunku, budynku pełniącego funkcję pierwszego publicznego teatru w Polsce istniejącego w Gdańsku od pierwszej połowy XVII wieku.

W miejscu tego historycznego budynku, istniejącego przez blisko dwa stulecia, powstaje teraz nowoczesny obiekt, którego funkcjonalność wychodzi naprzeciw wymogom współczesnego teatru. Zaprojektowany przez włoskiego architekta Renato Rizzi nawiązuje do pierwowzoru, wpisując się w otaczającą średniowieczno-renesansową zabudowę.

Ten nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt wyposażono w nowatorskie rozwiązania – adaptowalną scenę i widownię, które umożliwiają niemal dowolne kształtowanie przestrzeni scenicznej (scena klasyczna włoska „pudełkowa", elżbietańska oraz centralna – arena)oraz otwierany dach, dzięki któremu można grać przedstawienia przy świetle dziennym. Będzie to jedyne tego typu dzieło architektury, stanowiące wielką atrakcję turystyczną, przyciągające gości z całego świata.

Projekt budowy teatru jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w Gdańsku, kolejne w Londynie, Warszawie, Berlinie oraz w Chicago. Od 19 lutego do 4 maja 2014 roku wystawa gościć będzie w Muzeum Teatru w Düsseldorfie. Termin prezentacji wystawy uwzględnia Noc Muzeów, planowaną w Düsseldorfie na 3 maja 2014. Prezentacja wystawy odbywa się we współpracy z Miastem Düsseldorf, Instytutem Polskim w Düsseldorfie oraz Festiwalem Szekspirowskim w Neuss.

Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie finansowe projektu prezentacji wystawy „Teatr Dwóch Czasów" w Düsseldorfie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytutowi Adama Mickiewicza.

Ideą wystawy „Teatr Dwóch Czasów" jest zaproszenie odbiorcy do odbycia podwójnej podróży - w czasie i przestrzeniach Teatru. Jedna i druga będzie swoistą wizytą w Gdańsku – wielokulturowym mieście, które przed laty wzbogacała obecność teatru elżbietańskiego, a w którym dzisiaj ów teatr się odradza. Przestrzeń wystawy zostanie symbolicznie podzielona na przeszłość i teraźniejszość, z widokiem na przyszłość. Przekraczając progi wystawy, jej widzowie znajdą się w Gdańsku XVII wieku, mając okazję poczuć powiew ówczesnej atmosfery miasta (które pełniło wówczas rolę międzynarodowego centrum kultury) i poznać początek historii Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Następnie, kierowani linią czasu, zostaną przeniesieni w teraźniejszość, gdzie będą mogli dotknąć Gdańska w czasie rzeczywistym, i skąd będą mieli możliwość zajrzeć w przyszłość, by zobaczyć wizję dzieła, kontynuującego tradycję sprzed lat.

Wernisaż wystawy, który będzie miał miejsce 19 lutego 2014, uświetni jeden z najciekawszych i najdłużej istniejących na polskiej scenie tańca zespołów, Teatr Dada von Bzdülӧw, który zaprezentuje jeden ze swoich najgłośniejszych spektakli, duet „Magnolia" w wykonaniu założycieli teatru, Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej. Od premiery w 2002 roku objechali z nim już pół świata, grając go blisko 70 razy, spotykając się wszędzie ze znakomitym przyjęciem wśród widzów oraz mediów. Sceniczny język Dada von Bzdülӧw wywodzi się z tradycji teatralnych, choć ich głównym sposobem komunikowania pozostaje taniec współczesny w najszerszym możliwym sensie. Taka jest też „Magnolia" - niejednoznaczna, refleksyjna i mocna zarazem. Historia partnerskiego związku i taneczny pojedynek, balansujący pomiędzy światem sceny i życia. Tancerzom partneruje muzyka Mikołaja Trzaski, łącząca motywy jazzowe z południowoamerykańskimi rytmami.

19 lutego o godz. 11.00 w Muzeum Teatru w Düsseldorfie odbędzie się konferencja prasowa dotycząca wystawy.

Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją kultury, której celem jest prezentacja i upowszechnianie kultury teatralnej, kreacja działań artystycznych oraz edukacja teatralna dzieci, młodzieży i nauczycieli. Instytucja współorganizuje, zapoczątkowany w 1997 roku, Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, należący do Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.



Magdalena Hajdysz
Materiał Teatru
17 lutego 2014