Promocja książki i spotkania poświęcone pamięci Jerzego Limona

Kwiecień to „Miesiąc Szekspira", bo William Szekspir urodził się w tym miesiącu. I właśnie w tym czasie Wydawnictwo „słowo/obraz/terytoria" wprowadza na rynek wydawniczy kolejną, poświęconą jemu pozycję - "Szekspir. Siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)". Jest to ostatnia, ukończona przez profesora Jerzego Limona, książka.

Jest to bogato ilustrowany, wnikliwy esej, pokazujący, że grzech stanowi siłę napędową wszystkich głównych postaci szekspirowskich, zarówno w komediach, jak i w tragediach. Jest to też niezwykła wędrówka przez historię teatru i historię sztuki, a także wgłąb ludzkich emocji i zachowań. Wszystko to okraszone jest elementami historii, która - lubiąc się powtarzać - również dotyka kwestii zarazy i pandemii. Wyselekcjonowane fragmenty dramatów, w których obecność grzechów głównych jest bardzo wyraźna, autor zestawia z ikonografią epoki, głównie niderlandzką. Obrazy nie zostały jednak dobrane na zasadzie wyszukiwania „ilustracji" do poszczególnych scen, lecz wspólnoty wrażliwości i widzenia świata. Dzięki temu Prof. Jerzy Limon tworzy obraz epoki (renesansu i baroku), która wyrosła na fundamencie nowo powstałej kultury miejskiej.

Razem z promocją książki „Szekspir. Siedem grzechów głównych (z zarazą w tle)" Wydawnictwo, w hołdzie profesorowi Jerzemu Limonowi, zaprasza na 7 spotkań promujących, które odbędą się w 7 miastach Polski. Spotkania prowadzić będą uznani szekspirolodzy, angliści, krytycy sztuki, ludzie teatru, a prywatnie – przyjaciele Jerzego Limona.

Kalendarz spotkań przedstawia się następująco:

13 kwietnia – Warszawa - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
23 kwietnia – Gdańsk - Gdański Teatr Szekspirowski
9 maja – Katowice - Teatr Śląski im. Juliusza Słowackiego
12 maja – Poznań
18 maja – Kraków - Polska Akademia Umiejętności -
2 czerwca – Wrocław
Czerwiec – Łódź

Jerzy Limon (1950–2021)
Anglista i teatrolog. Większość jego prac naukowych ukazała się za granicą; spośród nich wymienić trzeba Gentlemen od a Company. English Players in Central and Eastern Europe, c. 1590 – c. 1660 (Cambridge University Press 1985), Dangerous Matter. English Drama and Politics in 1623/24 (Cambridge University Press 1986) oraz The Masque of Stuart Culture (University of Delaware Press 1990). Książki te doczekały się blisko stu recenzji i omówień. W Polsce wydał Gdański teatr „elżbietański" (Ossolineum 1989). Publikował artykuły w wielu renomowanych pismach, jak "Pamiętnik teatralny", "Shakespeare Survey", "Shakespeare Quarterly", "The Elizabethan Theatre", "Comparative Drama", "English Studies", "Dialog" i "Teatr". Tłumaczył (razem z Władysławem Zawistowskim) dramaty elżbietańskie (w tym dwie sztuki Szekspira) oraz Toma Stopparda. Autor czterech powieści. Wykładał na Uniwersytecie Gdańskim. Był prezesem Fundacji Theatrum Gedanense oraz inicjatorem i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Anna Niwińska, Wydawnictwo słowo/obraz/terytoria



Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Toruń
29 marca 2022
Portrety
Jerzy Limon