Przegląd filmowy w Instytucie Grotowskiego

W dniach 20–22 listopada 2018 roku w Sali Teatru Laboratorium odbędzie się przegląd filmów dokumentalnych i krótkometrażowych pokazanych na Festiwalu Faito Doc 2017 i 2018 we Włoszech oraz Best of International Short Films Festival 2017 we Francji. Prezentowane filmy to obrazy nagrodzone na międzynarodowych festiwalach, podejmujące tematy m.in. dzieciństwa, starości, choroby czy osamotnienia, często niekonwencjonalne w formie i perspektywie patrzenia.

Best of International Short Films Festival (Międzynarodowy Festiwal Najlepszych Filmów Krótkometrażowych) odbywa się w murach Éden-Théâtre, najstarszego kina na świecie. W programie znajduje się zawsze ponad pięćdziesiąt filmów krótkometrażowych nagrodzonych w danym roku m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Clermont-Ferrand, Festiwalu Sundance oraz wyróżnionych Oscarami. Faito Doc zaś to międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych, odbywający się od jedenastu lat na południu Włoch, w miejscowości Monte Faito. Co roku Nathalie Rossetti i Turi Finocchiaro – organizatorzy festiwalu i jednocześnie kuratorzy wrocławskiego przeglądu – prezentują około trzydziestu filmów, przyciągając tym samym widzów z całej Europy. Tematem ubiegłorocznej edycji Faito Doc był horyzont. „Jak możemy zmienić horyzont? Albo od niego uciec? Jak go przedłużyć? Czy możemy po prostu przeskoczyć mur i uciec? Wrocławski przegląd sięga poza horyzont w dosłownym sensie – docierając z festiwalowym repertuarem do widzów poza Włochami i Francją. Horyzont może również oznaczać utopię ‒ miejsce nieosiągalne. Może popychać ludzi, aby poszukiwali wiary, ideałów, nieskończoności" – mówią Nathalie Rossetti i Turi Finocchiaro.

W Instytucie Grotowskiego pokazanych zostanie 9 produkcji z Polski, Francji, Belgii, Węgier i Nowej Zelandii. Wśród nich „Chór" – film dokumentalny w reżyserii Kristófa Deáka nagrodzony Oscarem w 2017 roku za najlepszy krótkometrażowy film aktorski, oparty na historii, która wydarzyła się naprawdę. Zsófi zaczyna naukę w nowej szkole podstawowej i dołącza do cieszącego się ogromną sławą i uznaniem szkolnego chóru. Pojawienie się nowej uczennicy rozpoczyna serię wydarzeń, które mogą przyczynić się do ujawnienia mrocznej tajemnicy stojącej za popularnością szkolnego zespołu. Zaprezentowane będą także m.in.: „Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna" – dokument w reżyserii Valerii Bruni Tedeschi i Yanna Coridiana, nagrodzony m.in. na festiwalach w Lipsku, Rzymie czy Montpellier, o słynnym choreografie Thierry'm Thieû Niang, który prowadzi warsztaty tańca dla pacjentów z chorobą Alzheimera na oddziale geriatrycznym szpitala Charles Foix d'Ivry; nagradzany m.in. na Festiwalu w Clermont-Ferrand „Świat za oknem" – film krótkometrażowy w reżyserii Zoe McIntosh o ośmioletnim Jesse, który wraz z ojcem mieszka w maleńkiej przyczepie kempingowej, trwając w stanie zawieszenia. Ich życie zmieni przypadkowa przyjaźń ze zmotoryzowanym transseksualistą.

Przegląd zakończy „Pieśń pamięci" – obraz o wyprawie do źródeł tradycji ormiańskiej pieśni liturgicznej. W podróży po Anatolii ormiańskim muzykom, Aramowi i Virginii Kerovpyanom towarzyszą Jarosław Fret i aktorzy Teatru ZAR.

Każdego dnia przeglądu pierwszy film poprzedzi wprowadzenie kuratorów Nathalie Rossetti i Turi Finocchiaro (z tłumaczeniem na języki polski i angielski). Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc. Szczegółowy program na: https://bit.ly/2CFwn1M.



(-) (-)
Materiał Instytutu Grotowskiego
10 listopada 2018