Przegląd ludzkiej kondycji

Za pięć dni wystartuje 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Walizka w Łomży. Od 8 do 11 czerwca miasto będzie żyć wyłącznie teatrem. Konkursowy program obejmie najnowsze spektakle zrealizowane w teatrach polskich i zagranicznych.

Łomża znów przez kilka dni stanie się światową stolicą kultury, a przede wszystkim teatru. Wszystko za sprawą organizowanego przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka, który w tym roku potrwa od 8 do 11 czerwca. Festiwal w Łomży to jeden z ważniejszych festiwali teatralnych w Polsce, ceniony i znany jest również na świecie. 29 lat tradycji festiwalowej przyniosło miastu renomę, a twórcy wręcz zabiegają oto, aby pokazać się lokalnej publiczności.

- Łomża od 29 lat otwiera widzów na inne kultury, estetyki, na świat sztuki, teatru, lalek, integracji społecznej, przemawia do mieszkańców poprzez światy przenikające się i dopełniające - mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu.

Walizka ma swój styl i charakter. Jest swoistą wizytówką i marką zarazem. Co roku zaskakuje innowacyjnością i formą. Urzeka i skłania do refleksji, bowiem spektakle pokazują często ważne życiowe momenty.

- Tegoroczny festiwal to przegląd ludzkiej kondycji. Zaproszone teatry w swoich spektaklach sięgają do baśni i mitów, dotykają sytuacji trudnych w życiu człowieka, wyborów - czasami tragicznych, proponują teatr faktów, teatr formy, teatr zaangażowany, który marzy o lepszym życiu człowieka, teatr dialogu i partnerstwa - podkreśla Antoniuk. - Idea pozostaje jednak niezmienna - w założeniu jest to festiwal widowisk portatywnych, który ma stworzyć przyjazną przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń twórczych - dodaje.

O krok od jubileuszu

29. edycja festiwalu Walizka zapowiada się niezwykle interesująco ze względu na bogaty program na wysokim poziomie artystycznym: w nurcie konkursowym weźmie udział 14 zespołów wyłonionych spośród 110 zgłoszeń z kraju i zagranicy. Konkursowy program obejmie najnowsze spektakle zrealizowane w teatrach polskich i zagranicznych m.in.: "Labirynty światła" Studia Form Światła, "Ćwiczenia stylistyczne" Teatru Malabar Hotel i Teatru Studio, "Molier" Teatru Animacji, "Dobrze, że jesteś" Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha, "Narysuj mi baranka" Teatru Ateneum z Katowic, "Jai the salior" Zipit Company z Hiszpanii, "Król Lear" Maleńki Theater z Izraela, "Puppets and Viola Campanica" Theatre Trule z Portugalii, "Biały statek" Charkowskiego Instytutu Sztuki z Ukrainy, "Clockwork Metaphysics" Coppelia Theatre z Włoch, "Wąż" Obwodowego Teatru Lalek z Grodna, " Screen Man" El Theatre de L' Home Dibuixat z Hiszpanii, "Gęś, śmierć i tulipan" Ljubljana Puppet Theatre ze Słowenii oraz "Exuvia" 't Magisch Theatertje z Holandii.

- Integralną częścią przeglądu jest plenerowy, interdyscyplinarny nurt "Moje miasto", w ramach którego codziennie można będzie obejrzeć interesujące wydarzenia pozakonkursowe. Wystąpią: Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy, Teatr Klinika Lalek z Wolimierza, Teatr Lalki i Aktora z Łomży oraz Jakub Walkowiak z Poznania z programem iluzjonistycznym dla najmłodszych widzów - podkreśla Antoniuk.

Nie tylko budynek

Organizowany nurt prezentacji ulicznych, który doskonale promuje festiwal wśród publiczności, dostarcza mnóstwo wrażeń. Jest to dla wielu jedyna okazja, by z teatrem zetknąć się tak blisko, a nawet być jego częścią. Plenerowe spektakle zarazem pełnią funkcję integracyjną i interaktywną, gdyż wychodzą naprzeciw tej części widowni, która nie zawsze lubi teatr w budynku. Stary Rynek jest więc miejscem spotkania gości festiwalowych, twórców i mieszkańców Łomży.

W bieżącej edycji zobaczymy Teatr Pijana Sypialnia, Teatr Klinika Lalek, odbędzie się pokaz iluzjonistyczny, wernisaż oraz promocja albumu.

Ważnym elementem programu tegorocznej Walizki będzie twórczość i osobowość Adama Kiliana - wybitnego polskiego scenografa.

- Zaplanowaliśmy promocję albumu monograficznego "Adam Kilian. Fascynacje", wydanego przez warszawski Teatr Lalka oraz wystawę lalek, projektów, plakatów Adama Kiliana w Galerii Pod Arkadami - wyjaśnia Antoniuk.

Jury jak kropka nad i

Festiwalowe emocje to nie tylko spektakle, ale także ich ocena. Ta z roku na rok staje się coraz trudniejsza. Teatry prześcigają się wręcz w swojej twórczości, podnosząc poprzeczkę dla często srogiego werdyktu jurorów. Zwycięzca może być tylko jeden, a jego wyłonienie i przyznanie Grand Prix jest często najtrudniejszym elementem festiwalu.

W ubiegłym roku Grand Prix festiwalu jurorzy przyznali State Puppet Theatre Stara Zagora z Bułgarii za przedstawienie "Magia folkloru". Spektakl okazał się połączeniem "sztuki dramatycznej, teatru lalkowego, śpiewu i tańca". Przyznano też nagrody za reżyserię, scenografię, muzykę i nagrody aktorskie.

Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Paweł Aigner, za przedstawienie "Na Arce o ósmej" Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Nagrodę za scenografię - "Po sznurku" Wrocławskiego Teatru Lalek otrzymał Jan Polivka, zaś statuetka dla najlepszego muzyka powędrowała do Piotra Nazaruka, który stworzył muzykę do spektaklu "A niech to gęś kopnie" Teatru Animacji w Poznaniu.

W tym roku oceniać spektakle będzie piątka znakomitych osobowości, związanych ze sztuką i teatrem: Prof. Wojciech Kobrzyński - aktor, reżyser, wykładowca, Joanna Braun - pedagog i scenarzysta, Bożena Krystyna Sawicka - teatrolog, pedagog, Janusz R. Kowalczyk - recenzent teatralny oraz reżyser Marek Chodaczyński.

Czas się zaskoczyć

W dwudziestu ośmiu dotychczasowych edycjach festiwalu w Łomży wystąpiło ponad 300 teatrów z kraju i zagranicy m.in. Włoch, Słowacji, Rosji, Niemiec, Chin, Francji, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Serbii i Czarnogóry, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Słowenii, Holandii, Argentyny, Iranu, Japonii, Singapuru i innych.

Uroczyste otwarcie tegorocznej WALIZKI zaplanowano na 8 czerwca. O godz. 10 w Teatrze Lalki i Aktora teatralna podróżnicza walizka otworzy Łomżę na sztukę. To co warte podkreślenia to fakt, że przedstawienia w tej edycji są stosunkowo nowe, bowiem powstały na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, a niektóre swoje premiery miały niespełna miesiące temu.

- Życzę wszystkim twórcom i teatrom udanych prezentacji. Widzom życzę wielu wrażeń, wzruszeń i radości, które na długo pozostaną w pamięci. Instytucjom i sponsorom dziękuję za życzliwość i pomoc w realizacji festiwalu - podsumowuje Jarosław Antoniuk.



Bartosz J. Klepacki
Gazeta Współczesna
3 czerwca 2016