Przesiadkowa stacja kultury

Na tym Dworcu każdy jest u siebie. „Hajnówka Centralna. Przesiadkowa stacja kultury" zaprezentuje ideę projektu W sobotę, 15 września w Hajnówce, w budynku dawnego dworca PKP poznamy założenia i cele nowo tworzącego się projektu „Hajnówka Centralna. Przesiadkowa stacja kultury". Idea tego projektu jest bardzo prosta w formule, ale jej sukces zależy od tego, jak bardzo w ten projekt zaangażują się sami mieszkańcy Hajnówki.

Pomysłodawcami „Hajnówki Centralnej" jest Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka", czyli Dariusz Skibiński (twórca Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep). Jak sam przyznaje, już od dłuższego czasu zastanawiał się, jak efektywnie i z korzyścią dla lokalnej społeczności wykorzystać opuszczony budynek po dawnym dworcu PKP w Hajnówce. Pierwsze rozmowy na ten temat z władzami miasta zaczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Rozmowy udane, bo jeszcze przed tegorocznymi wakacjami burmistrz i radni na sesji podjęli decyzję o bezpłatnym przekazaniu gmachu na okres 20 lat.

Hajnówka Centralna. Przesiadkowa stacja kultury" korespondują z projektem Miasta Hajnówka „Hajnówka OdNova" realizowanego wspólnie z OWOP.

udynek ma służyć lokalnej społeczności, a będą w nim realizowane zadania artystyczne, społeczne, kulturalne. I właśnie w sobotę, 15 września będzie pierwsza możliwość by przyjrzeć się bliżej tej koncepcji. Wprawdzie sam gmach dawnego dworca nie jest jeszcze przystosowany do użytkowania, ale już stanowi miejsce inspiracji – o czym będą mogli się przekonać wszyscy ci, którzy zechcą tego dnia zajrzeć do Hajnówki Centralnej.

I tak już o godz. 17 w sobotę, 15 września, w jurcie obok budynku dworca zostanie zaprezentowany spektakl „Syn Księżyca" (spektakl dla dorosłych), a o godzinie 18 Dariusz Skibiński zaprezentuje we foyer budynku założenia projektu „Hajnówka Centralna. Przesiadkowa stacja kultury". Będzie też możliwość obejrzenia wernisażu „Historie utkane z nici". Wieczór zakończy potańcówka „Aksamitny letni wieczór" Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej „Szczyty", które jako pierwsze zgłosiło swoją propozycję do „Hajnówki Centralnej".
- Naszym celem jest wzbogacenie oferty kulturalnej i edukacyjnej dla mieszkańców miasta i regionu – mówi Agata Rychcik-Skibińska. – Chcemy, by Hajnówka Centralna miała naprawdę szeroki zakres działalności: od warsztatów, wystaw, przez organizowanie imprez kulturalnych czy choćby oferując miejsce rezydencji artystycznych. Ma to tworzyć coś w rodzaju hajnowskiego klastra edukacyjno-kulturalnego i ekonomii społecznej, co z kolei idealnie wpisuje się w ideę projektu realizowanego przez miasto „Hajnówka OdNova".

A Dariusz Skibiński, który poza organizowaniem festiwalu teatralnego Wertep zajmuje się także działalnością edukacyjna, ale przede wszystkim prowadzi Teatr A3 zaznacza: - Nie chcemy sami jako Teatr, animatorzy kultury, monopolizować tego miejsca. Wręcz przeciwnie naszym celem jest, aby wszyscy mieli do niego swobodny dostęp. Każda inicjatywa będzie mile widziana.

- Ciągle powtarzam, że u nas nie ma złych pomysłów. Na Dworcu każdy jest u siebie – kończy Agata Rychcik-Skibiński.

SOBOTA - 15.09 
17.00 – „SYN KSIĘŻYCA" A3TEATR. Spektakl powstał z inspiracji hiszpańskiej Piosenki "Hijo de la Luna". Drewniane pudełko ozdobione magicznymi i malowanymi motywami zawiera więcej niż małą scenę i lalki. Opowieść snuta w cygańskiej atmosferze jest metaforą, że rzeczywistość nie zawsze jest tym, co jest w zasięgu wzroku. Dlatego marionetki - cygański bard wraz ze skrzypkiem i tancerzem opowiadają starożytną legendę pełną magii i fascynacji.
18.00 – „HAJNÓWKA CENTRALNA" Prezentacja projektu
18.30 – „HISTORIE UTKANE Z NICI" – WERNISAŻ /rotacyjnie do 20.00/
19.00 – „AKSAMITNY LETNI WIECZÓR" potańcówka

GDZIE: „Hajnówka Centralna", W i przy budynku dworca, ul. Kolejowa 1



(-) (-)
Materiał organizatora
13 września 2018