Przewodnik po barach PRL

Autobiograficzna powieść Marka Hłaski stanowi oryginalny obraz epoki i jedno z tych dzieł, o które do dziś spierają się nie tylko literaturoznawcy. To właśnie ona przyczyniła się do większości mitów i legend, które narosły wokół postaci autora.

„Piękni dwudziestoletni" to rodzaj przewodnika po czasach PRL, ówczesnych barach i wydarzeniach, które rozpalały wyobraźnię młodych buntowników. Książka po raz pierwszy została wydana w Paryżu w 1966 roku, a w Polsce – z powodu ingerencji cenzury – ukazała się dopiero po ponad 20 latach. Spektakl według tej prozy przygotuje w Katowicach reżyser Piotr Ratajczak.

Pomysł na realizację tego przedstawienia został wyróżniony w konkursie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego „Klasyka żywa" – inscenizacja otrzymała dofinansowanie oraz zaproszenie do ogólnopolskiego konkursu. Planowanemu przedstawieniu towarzyszyć będą różnorodne działania edukacyjne, angażujące mieszkańców Katowic w odkrywanie śladów Marka Hłaski we współczesnej rzeczywistości.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.



Aleksandra Czapla-Oslislio
Materiał Teatru
27 czerwca 2015