Przygotowania do premiery

W Teatrze Dzieci Zagłębia trwają próby do spektaklu w ramach Sceny Inicjatyw Twórczych - „Mroczna gra albo historie dla chłopców" w reżyserii Henryka Adamka. Spektakl adresowany jest do młodzieży i dorosłych.

„Mroczna gra albo historie dla chłopców" to sztuka wielowymiarowa i intrygująca, w której teatr, rozumiany szeroko, antropologicznie, pełni rolę katalizatora. Główny bohater, Nick, chce, tak jak czyni  to teatr, „dotrzeć do głębi ludzkiej natury", ale w przewrotny sposób.Jego narzędziem jest Internet, odbiorcą – nieświadomy niczego użytkownik. Wyjątkowość tego miejsca i szczególne zasady w nim panujące ułatwiają bohaterowi manipulowanie bezbronnym i naiwnym Adamem. Przestrzeń Internetu jest tylko jednym z miejsc, w którym toczy się mroczna gra Nicka. W pewnej chwili wirtualność ustępuje miejsca realności. Mroczna gra zaczyna mieć wpływ na życie obojga bohaterów.

Sztuka autorstwa amerykańskiego dramatopisarza Carlosa Murillo jest grana z powodzeniem na całym świecie, w Polsce doczekała się dwóch znakomitych realizacji, które spotkały się z uznaniem krytyki i widowni. Sukcesu „Mrocznej gry..." można dopatrywać się w świetnie skomponowanym i napisanym tekście, podejmującym temat funkcjonowania młodych ludzi w przestrzeni wirtualnej. „Mroczna gra..." w zgrabny i intrygujący sposób pokazuje zacieranie się granicy między tym, co w Internecie, a tym, co w świecie rzeczywistym. Zwraca uwagę na swoistą zmianę paradygmatu dotyczącego ludzkich relacji, na skracanie dystansu między obcymi dla siebie ludźmi, na  ekshibicjonizm użytkowników Internetu.

Dla reżysera spektaklu najistotniejszym zagadnieniem, jaki wyłania się z dramatu jest człowiek i jego nieprzeparta wręcz chęć zaistnienia w tym świecie w jakikolwiek możliwy sposób. Nick, bohater sztuki, czyni to w okrutny i wyrafinowany sposób - igrając ludzkimi emocjami za pomocą nowej zabawki XXI wieku  - Internetu i możliwości jakie owo medium oferuje.

Jest to również sztuka o teatrze - Nick odgrywa przed widzem jedyny w swoim rodzaju spektakl. Przytoczona historia jest retrospekcją z niechlubnej przeszłości Nicka - kreuje ją przed naszymi oczami podług siebie, kolejni bohaterowie - na których patrzymy okiem Nicka -  pojawiają się i znikają. Konstrukcja spektaklu posiada zatem model szkatułkowy - historie piętrzą się przenikając jedna przez drugą a nawet trzecią...

Teatr Dzieci Zagłębia podjął się wystawienia dramatu Murillo z powodu nieprawdopodobnie aktualnej tematyki, która przekazana będzie młodemu widzowi w oryginalny, nowoczesny i atrakcyjny wizualnie sposób. 

Spektakl dofinansowano z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



(-) (-)
Materiał Teatru
17 maja 2013
Portrety
Henryk Adamek