Pustostany dla migrantów

Czy możemy sprawić, że poznańskie pustostany wypełnią się migrantami? Na festiwalu zrobimy to symbolicznie poprzez film, teatr i sztuki wizualne. Przy ul. Wrocławskiej 19 trwa wystawa Pokój na rejonie. Składają się na nią, m.in. fotografie, przedstawiające codzienność rodzin uchodźczych w Polsce, portrety migrantek z różnych kręgów kulturowych i wywiady, które zmieniają nasze wyobrażenia o przynależności.

W starej hali Dworca PKP pokażemy dziś dokumentalny film Obcy w raju. Jego bohaterami są imigranci z krajów Afryki i Azji, którzy na Sycylii uczęszczają na lekcje o procesie asymilacji. Po projekcji zapraszamy na rozmowę z Pauliną Jeziorek (Docs Against Gravity), którą poprowadzi Robert Rydzewski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM).

Warsztatowa przestrzeń Worktable

Kate McIntosh zaprasza do swojego nietypowego warsztatu. Worktable jest żywą instalacją, tworzoną przez uczestników podążającymi za instrukcjami artystki. Manualne eksperymentowanie z przedmiotami zwraca uwagę na materialność i strukturę rzeczy, które tak chętnie produkujemy i niszczymy. Najpierw więc rozpadną się na kawałki, a potem znów staną całością. Indywidualne, półgodzinne sesje będą odbywać się w dawnym kinie Olimpia.

Serbska epopeja Pawła Pawlikowskiego

Z przyczyn niezależnych od Festiwalu musimy odwołać spektakl Mariusz Bonaszewskiego Monologi Szekspira. W zamian zapraszamy na równie interesujące wydarzenie – pokaz dokumentalnego filmu Pawła Pawlikowskiego. Z przyczyn niezależnych od Festiwalu musimy odwołać spektakl Mariusz Bonaszewskiego „Monologi Szekspira". W zamian zapraszamy na nie mniej interesujące wydarzenie – pokaz dokumentalnego filmu Pawła Pawlikowskiego „Serbian Epics" z 1992 roku. Laureat Oscara za film „Ida" wymyka się skrupulatnym sprawozdaniom z wojny w Bośni i oblężeniu Sarajewa. Przyjmuje antropologiczną perspektywę, polegającą nie na komentarzu, ale na mocy obrazów. Pokazuje chrzest masowy przed ostatnią bitwą, pieśni plemienne serbskiego chłopa - żołnierzy z pierwszej linii. Film jest produkcją BBC i będzie wyświetlony z angielskimi napisami. Początek o 21:30 na placu Wolności. Wstęp wolny. 
Na portalu charytatywni.allegro.pl można licytować dzień na planie nowego filmu Pawła Pawlikowskiego, „Zimna wojna"."> Serbian Epics z 1992 roku. Laureat Oscara za film Ida wymyka się skrupulatnym sprawozdaniom z wojny w Bośni i oblężeniu Sarajewa. Przyjmuje antropologiczną perspektywę, polegającą nie na komentarzu, ale na mocy obrazów. Pokazuje chrzest masowy przed ostatnią bitwą, pieśni plemienne serbskiego chłopa - żołnierzy z pierwszej linii. Film jest produkcją BBC i będzie wyświetlony z angielskimi napisami. Początek o 21:30 na placu Wolności. Wstęp wolny. 
Na portalu charytatywni.allegro.pl można licytować dzień na planie nowego filmu Pawła Pawlikowskiego, Zimna wojna.

Pisarze-wygnańcy – spotkanie na placu Wolności

„To raport o stanie bałkańskiej duszy, a zarazem jeden z najważniejszych świadectw poświęconych przyczynom i skutkom ostatniej europejskiej wojny domowej" – pisała Marta Mizuro o Kulturze kłamstwa Dubravki Ugresić. Inscenizowane czytanie fragmentów rozpocznie rozmowę na placu: Wspólna literatura, czyli jaka? W dyskusji o literaturze i środkowoeuropejskim sposobie myślenia wezmą udział: Dorota Jovanka Ćirlić – tłumaczka literatury pięknej z języka serbskiego, chorwackiego, bośniackiego, redaktorka i publicystka, Stanisław Bereś –profesor w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, poeta i tłumacz oraz Krzysztof Varga – pisarz, felietonista, autor książek Trociny, Masakra, Nagrobek z lastryko. Spotkanie rozpocznie się o g. 17, poprowadzi je dziennikarka radia Tok.fm, Agnieszka Lichnerowicz.

Dzień piąty – rośnij z Maltą!

Wtorek zaczniemy kolejną próba do Manifest-akcji. Dzieci pod wodzą Kuby Kaprala przygotowują się do pacyfistycznego pochodu, w którym wykrzyczą i wytupią pokojowe przesłanie. Strefa twórczej zabawy czeka na nich w Generatorze cały dzień, bo na placu Wolno Dzieciom! Stary Browar Nowy Taniec czeka dziś na najmłodszych widzów ze spektaklem DOoKOŁA. Instalacja stwarza także dorosłym uczestnikom okazję do rozwijania własnej ekspresji, wyrażania czułości i pogłębiania otwartości na świat i drugiego człowieka. Niezależnie od wieku, możecie wyrazić swoje poglądy i nastroje na murze, który stoi na placu Wolności. Ściana z każdym dniem zapełnia się kolorem i tekstem!



(-) (-)
Materiał organizatora
21 czerwca 2017