Róbmy sceny!

Zjadą do Łodzi z całej Polski. W indeksie każdy wpisane będzie miał: IV rok. Każdy rodem z teatralnej szkoły. Szkoła Filmowa w Łodzi zaprasza na 36. edycję Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi - 14-20 maja.

Są jednocześnie i na końcu i początku – bo to już ostatni rok studiów i jednocześnie start w zawodowe życie. Moment jest ważny, jedyny w swoim rodzaju, dlatego emocje (jak co roku) sięgną zenitów. Spektakle, które do Łodzi przywiozą studenci z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Białegostoku czy Bytomia to i podsumowanie czterech lat zawodowej edukacji i przepustka w wielki świat bycia Aktorem, Aktorem Teatru Lalek czy Aktorem Teatru Tańca. Radość bo w końcu cała scena dla nich, bo reżyserują ich naprawdę wielkie teatralne nazwiska, bo w tych tekstach branych na dyplomowy warsztat tyle do grania! Ponieważ to festiwal - będą nagrody, ponieważ będzie Jury (w znakomitym składzie: Anna Jadowska, Joanna Kos-Krauze, Anna Smolar, Jan Frycz, Bartosz Szydłowski i Wioletta Laszczka, informacje o jurorach: http://www.filmschool.lodz.pl/news/1331,beda-sie-nam-przygladac.html) - będą rozdane nagrody, będą typy na tych najlepszych, wyróżniających się czy wybitnych, ale ale... najważniejsze będzie przecież samo spotkanie – studentów, wykładowców, twórców teatru, ale i tych, którzy się bacznie przyglądać będą – krytyków i publiczności. Jedno jest pewne - wszyscy będziemy Robić Sceny!

Spektakle grane będą na scenach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. Na Festiwalu zobaczymy dyplomy Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (wydział zamiejscowy AT Warszawa), Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (wydział zamiejscowy AST w Krakowie), Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu, Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Pełna lista spektakli: http://www.filmschool.lodz.pl/news/1326,36-festiwal-szkol-teatralnych-robmy-sceny.html oraz na www.festiwalszkolteatralnych.pl

Organizatorem 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Współorganizatorami Teatr Studyjny w Łodzi oraz Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prof. dr hab. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Zbigniew Rau, Wojewoda Łódzki; Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego; Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi. Sponsorem Festiwalu jest PKO BP.

M O N U M E N T w reżyserii Jagody Szelc otworzy 36. Festiwal Szkół Teatralnych

Po raz pierwszy na ekranie studenci dyplomowego roku aktorstwa Szkoły. Po raz pierwszy nowy film Jagody Szelc. "Monument" zainauguruje 36. edycję Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi - 14 maja o godz. 18:00 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Nie znali się, bo byli zbieraniną studentów z różnych lat.
Wiedzieli, że obudzili się nad ranem w zimnym busie.
Wiedzieli, że praktyki maja się odbyć w hotelu pod okiem doświadczonej Managerki.
Wiedzieli, że będzie to dla nich duża próba, nie wiedzieli jak trudna.
Nie wiedzieli, że czas jest względny, a przestrzeń staje się figurą niemożliwą.
Monument.

Dyplom filmowy studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi, w reżyserii Jagody Szelc, pokażemy po raz pierwszy podczas inauguracji 36. edycji Festiwalu Szkół Teatralnych - 14 maja o godz. 18 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Wstęp na wydarzenie tylko na zaproszenia.

"Monument" to kontynuacja już tradycji (!) Szkoły Filmowej w Łodzi - tworzenia obok dyplomowych spektakli - dyplomowego filmu. Pionierski był "Śpiewający obrusik" w reżyserii Mariusza Grzegorzka, następna "Kryształowa Dziewczyna" Artura Urbańskiego i "Soyer" Łukasza Barczyka. Za reżyserię "Monumentu" odpowiedzialna jest Jagoda Szelc, której pełnometrażowy debiut fabularny - "Wieża. Jasny dzień." był bez wątpienia jednym z najczęściej dyskutowanych i docenianych debiutów kina polskiego ostatnich lat (wśród nagród - laury za debiut reżyserski i scenariusz na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, nagroda w Konkursie Głównym Off Camera). Opiekunem artystycznym zarówno filmu "Wieża. Jasny dzień." jak i "Monumentu" jest Mariusz Grzegorzek. Producentem filmu jest Szkoła Filmowa w Łodzi.

Więcej o filmie: http://www.filmschool.lodz.pl/news/1334,m-nbsp-o-nbsp-n-nbsp-u-nbsp-m-nbsp-e-nbsp-n-nbsp-t.html

Z FST na wielkie ekrany - naszymi gośćmi: Barbara Wypych, Adam Woronowicz, Julian Świeżewski

Nie tylko Teatr. Też FILM. W ramach Festiwalu Szkół Teatralnych zapraszamy na projekcje i spotkania z Barbarą Wypych, Julianem Świeżewskim, Adamem Woronowiczem i BARDZO DOBRYM KINEM.

LAUREACI FST NA WIELKIM EKRANIE to spotkania z aktorami, którzy w przeszłości byli nagrodzeni na Festiwalu Szkół Teatralnych, a dziś oglądamy ich na wielkim ekranie. W tym roku Kino Szkoły Filmowej będzie miało przyjemność gościć Barbarę Wypych, Adama Woronowicza i Juliana Świeżewskiego. Przed spotkaniami projekcje filmów z ich udziałem. Na projekcje i spotkania zaprasza Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (ul. Targowa 61/63, bud. Rektoratu, I piętro). Wstęp wolny!

17 maja, czwartek, godz. 19:00, Kino Szkoły Filmowej
"Kruk. Szepty słychać po zmroku" odc. 1 - reż. Maciej Pieprzyca. Po seansie spotkanie z Barbarą Wypych.

18 maja, piątek, godz. 19:00, Kino Szkoły Filmowej
"Pitbull. Ostatni pies" - reż. Władysław Pasikowski. Po seansie spotkanie z Adamem Woronowiczem.

19 maja, sobota, godz. 19:00, Kino Szkoły Filmowej
"Zgoda" - reż. Maciej Sobieszczański. Po seansie spotkanie z Julianem Świeżewskim.

Po wszystkie informacje o Festiwalu zapraszamy na www.festiwalszkolteatralnych.pl
oraz profil FB: https://www.facebook.com/FestiwalSzkolTeatralnych/

Kontakt dla mediów
Jolanta Kolano, Rzecznik Szkoły Filmowej w Łodzi, jkolano@filmschool.lodz.pl, 600 389 062



Jolanta Kolano
Materiały PWSFTViT
12 maja 2018